Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 237
Hariz Çetinkaya
2 ay önce - Pzr 25 Tem 2021, 22:42

Alıntı:
Sahili saymazsak pek bir numarası yok maalesef. Ranta kurban gitti. Yeşil alan neredeyse yok. Tramvay ilçeyi kabak gibi ortadan ikiye böldü ve mesai başlangıç bitiş saatlerinde müthiş bir trafik. İmkan bulsam üst taraflarda bahçeli müstakil ev yapacağım. Sağa bakıyorum beton sola bakıyorum beton. Beton beton beton

bunu sadece Atakuma bağlayamayız ona bakılırsa Alanyaya da sahili dışında birşey yok deriz
Antalyaya da İzmire de Mersine de bu şehirlerin özelliği zaten iyi bir sahil şeridine sahip olması
onlarında güneyine doğru birşey yok ki Alanyanın güneyinde ne var dağlık köyler falan
İzmirde ne var gecekondu mahalleleri
Atakumun iyi tarafı ne ne kadar betonlaşırsa betonlaşsın gecekondu mahalleleri değil
yepyeni siteler rezidanslar binaların olması
her ne kadar yeşil alan yokmuş gibi görülse de her adım başı parklar var aslında
yani betonlaşıyor derken bence abartmamak lazım

Atakumun kenteşen alanı zaten sahil kesimi onun haricinde ilçenin heryeri yemşeşil
Atakumda kentleşme haricinde yeşil alan neler var diye sayarsak
yeni yapılan golf sahası var çakırlar korusu var kent ormanı var falan
ve Atakum henüz daha yeni bir ilçe olduğu için ilk önce kentleşme açısından gelişme yaşıyor
elbette ilçede yeşil alan parklar anlamında da projeler yatırımlar olacaktır
insanlar çok fazla bir kentte bulunduğu zaman o yer sadace betondan oluşuyormuş gibi hisseder
ve zannediyorki o şehirde yeşil alanlar ormanlar falan yok
halbuki İstanbulda bile şehrin içi parklarla dolu ve koskoca ormanları köyleri falan var
hatta New Yorkta Hong Kongda Tokyoda bile
kentlerin özelliği zaten olduğundan fazla betona binaya falan sahip olması
her yerin yeşil olacağı ve evlerinde müstakil olacağı
daha geniş yolların mesafenin olacağı şehirler mümkün mü
evet ama Türkiyede değil Kanada ve Amerikada yapabilirsin çünkü rant acayip geniş ve büyük
Ama Türkiyede mümkün değil bu yüzden Türkiyede şehirlerde apartman site kültürü daha yaygın

yusufyucel82
2 ay önce - Sal 27 Tem 2021, 12:26

Alıntı:
Her yerin yeşil olacağı ve evlerinde müstakil olacağı daha geniş yolların mesafenin olacağı şehirler mümkün mü. evet ama Türkiyede değil

Öğrenilmiş çaresizlik.

Atakumu 80lerin 90ların şehir yapılaşmasıyla kıyaslarsak daha iyi olduğu bir gerçek. Fakat Atakumdaki mevcut yapılaşma ve ulaşım planlaması orta vadede sıkıntı doğuracak gibi gözüküyor. Ayrıca sahil şeridi hariç, yeşil alan, doğal güzelliklerin korunması (dereler,korular...), otopark, sosyal ve sportif alanlar, yaya ve bisiklet yolları, birbirinin havasına güneşine saygılı bir yapılaşma bakımından mevcut planlama iç açıcı değil.

Eğer insan dinlenmek, rahatlamak ve rehabilite olmak için şehir dışına çıkmak ihtiyacı duyuyorsa o şehir planlamasında sıkıntı vardır. İş ve ticaret alanları hariç, konutlarda 3-4 katın üstüne çıkılmaması taraftarıyım. Bina yüksekliklerinin ağaç boyunu aşmamasının, insanın yere, toprağa yakın olmasının onun fıtratına, ruhuna daha uygun olduğunu düşünüyorum.

İyi bir ulaşım ağı kurulur ve hızlı ve konforlu bir toplu taşıma olursa, günümüz teknolojisinde uzaklığın! (tabi ki göreceli) sorun olmayacağı kanaatindeyim. 1 kişinin normal süratle 1 saatlik yürüme mesafesi 4km dir. bisiklette bu 12 kmdir. hızlı ve sorunsuz bir toplu taşıma ise 50-60 km mesafeyi 1 saatte alır. ideal maksimum yolculuk süresinin yarım saat olduğu kabul edilirse 25-30 km yapar. Bu da Samsun özelinde konuşacak olursak doğuda havaalanı, Dikbıyık; batıda Taflan, Ondokuzmayıs; güneyde Çakallı mevkiinde oturan bir kişinin doğru planlamayla yarım saatte rahatlıkla şehir merkezine ulaşması anlamına gelir. Hangimiz işe ya da okula giderken yarım saatini yolda geçirmiyor ki. Fakat plansızlık, çarpık kentleşme, ekonomik imkanların yetersizliği gibi nedenler teoride mümkün olan bu durumu imkansız kılıyor maalesef.

Hariz Çetinkaya
2 ay önce - Sal 27 Tem 2021, 12:59

Dubaide ve birçok popüler şehirde 1 ağaç boyunu geç 50 ağaç boyunda binalar dolu
Los Angelesta çok büyük şehrin neredeyse tamamı müstakil ve yeşil alanlar var
ama orası içinde eleştriler yapılabilir orası içinde her yer beton diyilebilir trafik sorunu vardır falan
Los Angeles aşırı derecede büyük bir sahil şehri Atakum onun yanında bir hiç kalıyor
Ama biz karadenizden bahsediyoruz karadenizde de Atakum bir Los Angeles Dubai Monako

nio55
2 ay önce - Sal 27 Tem 2021, 15:59

Alıntı:
Dubaide ve birçok popüler şehirde 1 ağaç boyunu geç 50 ağaç boyunda binalar dolu
Los Angelesta çok büyük şehrin neredeyse tamamı müstakil ve yeşil alanlar var
ama orası içinde eleştriler yapılabilir orası içinde her yer beton diyilebilir

Siz Atakum ya da Türkiye'yi Los Angeles, Dubai, New York gibi ülkelerle neden kıyaslıyorsunuz ki? Zaten o ülkelerin coğrafi yapısı gereği çölümsü. Adamlar çöl'ün ortasına şehir kuruyorlar? Kıyaslayacaksanız gidin Avrupa şehirlerine bakın şehir yapılaşması nasıl diye. Bizim çoğrafi yapımız ve şehirleşmemiz daha çok avrupa'ya benzer. Kaç ülke gezdiniz acaba? Ben 4 yıldır Avrupa'da yaşıyorum (Polonya/Varşova), Almanya (Berlin), Avusturya (Viyana), Çekya (Prag), Sırbistan(Belgrad), Slovakya, Macaristan, Bulgaristan.. Hepsini 4 yılda gidip görme şansım oldu. Ekonomik durumunu bizden kötü olarak değerlendirebileceğimiz Sırbistan, Ukrayna, Bulgaristan gibi ülkelerde bile öyle şehir yapılaşması var ki çok düzenli ve planlı. Her yer yemyeşil, sokaklar geniş. Sıkışık yapılaşma yok. Bir bina yapmışlar yanına peyzaj ve onlarca ağaç, diğer binayı uzağa yapmışlar gibi. Adamların (geneli böyle) şehir yapılaşması geniş. Biz malesef bir alana yüzlerce binayı dip dibe yapıyoruz, nefes alacak alan kalmıyor. Ağaç dikecek alan yok, sokaklar küçük. Araç parkı sıkıntı, ağaçlık alan yok. Yahu Ben varşova'da yaşıyorum 4 yıldır, yemin ediyorum onlarca km uzunluğunda park var şehirin içerisinde. Adam apartmanda yaşıyor ama 5 dakika yürüme mesafesinde orman gibi park yapmışlar, gidiyor sporunu yapıyor, oturuyor. Siz neden Samsun ya da Atakum'u Los Angeles ya da Dubai ile kıyaslıyorsunuz? Önce gidip yurtdışını görmenizi tavsiye ederim tabi bu ekonomik krizde ne kadar zor olsa da umarım bir gün Avrupa şehirlerini gezme fırsatınız olur, o zaman şehir yapılaşması nasıl bir şeymiş öğrenirsiniz. Keşke herkes bir gün çıkıp yurtdışna gidebilse, bence o zaman çok daha fazla geliştirebiliriz şehirlerimizi ve ülkemizi.

nio55
2 ay önce - Sal 27 Tem 2021, 16:10

Bir yanlış varsa bunu belirtmemiz lazım. Anlıyorum siz Atakum'u seviyorsunuz ama inanın bana ben de sizin kadar seviyorum. Kendi doğup, büyüdüğüm yer. Hatta o kadar seviyorum ki yanlış olan şeyleri belirtiyorum burada. Çünkü o yanlışlar sevdiğim yeri daha kötü bir yer haline getiriyor. Merak ediyorum kaç kere Atakum Belediyesine ait "stratejik plan" ını indirip, okudunuz. Kendi belediyemiz bile belirtiyor çarpık kentleşmeyi ve yeşil alanların azlığını. Rica ediyorum herkes indirip okuyabilir, kendi sitelerinde mevcut. Belediye bile belirtiyor kendi stratejik planında çarpık kentleşme ve yeşil alanların azlığını ama siz Atakum'u Los Angeles, Dubai ile kıyaslıyorsunuz..

sayfa 237
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler