Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Reenkarnasyon'a inanıyor musunuz?
« önceki   123 ... 272829 ... 323334   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 28

Reenkarnasyona İnanıyor musunuz?
Evet, inanıyorum 14.0%  14.0%  [33]
Hayır, inanmıyorum 80.0%  80.0%  [188]
Bilgim yok (kararsızım) 6.0%  6.0%  [14]
Toplam Oy : 235

ÖzgürZB

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 18:44

Mustafa kardeşim bizim bahsettiğimizin tenasüh inancı ile alakası yok!... mesele derin! İdrak etmek için biraz zaman lazım insanlarımıza öyle kurandan yemyeşil cennette otlayacaz, zıplayacaz bir daha da ibadet etmek yok, rahat rahat yaşayacaz diye birşey yok ibadet orada da var cennet cehennem ve bahsedilen bu kavramlara tamamen sembolleştirilmiştir ki 1400 yıldır ve 500 sene sonraki insana da aynı anlatılmak istenen şeyi anlatılıp aktarılabilsin verebilsin diye...

Mustafa Bkrc

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 18:47

Alıntı:
Bazı insanlar bu dünya hayatı bittikten sonra yeniden dünya yaratılacağını ve insanların orada hayatlarlarını devam ettireceklerini (reenkarnasyon) iddia etmektedirler. Bu konuya Kur'an-ı Kerim nasıl bakmaktadır?

Kur’ân-ı Kerîm’de, çoğu kere "iade" kavramıyla ifade edilen "yeniden diriltme"nin kıyamet günü olacağı, bu diriltmenin bir defaya mahsus olduğu ve ölümden sonra tekrar dünyaya dönüşün asla mümkün olmayacağı konuları, hiçbir şüpheye yer bırakmayacak kadar açık bir şekilde dile getirilmiştir.

Reenkarnasyon lügatte tenasüh, tekammüs, tecessüd-ü cedîd, ölümden sonra rûhun bir bedenden başka bir bedene, kimi kez de insandan hayvana, hayvandan insana geçmesi, rûh göçü manâlarına gelmektedir. Kelimenin kökü, bedenlenme, bir bedene bürünme manasındaki "enkarnasyon"dur. Buna göre reenkarnasyon, tekrar bedenlenme manasına gelmektedir. Renaissance (tekrar doğuş) da aynı manadadır.

Lügatte tenasühle aynı manaya gelmesine karşılık, bilhassa günümüzde bu fikri savunan bazı gruplara göre reenkarnasyon, tenasühten farklı ve daha husûsi bir manâda kullanılmaktadır. Buna göre, reenkarnasyonda bir gerileme ve hayvan bedenlerine intikal söz konusu değildir. Bu yönüyle reenkarnasyon, daha çok Doğu öğretilerinde görülen ruhun başka bir varlığın bedenine geçmesini ifade eden tenasüh ve ruh göçünden, başka bir ifadeyle métempsychose ve transmigration’dan tamamen farklıdır. Yeni tenasühçüler olarak da isimlendirebileceğimiz bu kişilere göre, reenkarnasyonun Hint felsefe ve dinlerindeki tenasüh ile esas ve amaç bakımından hiç bir ilgisi yoktur. Çünkü, tenasühte tekâmül fikri yoktur. Cezâ ve mükâfat esasına göre bir geliş-gidiş vardır. Reenkarnasyonda ise, dünyevî bağlardan kurtulamamış rûhların tekâmül için dünyaya tekrar gelmesi vardır. Varlık, dünyaya her bağlanışında geçmiş hayatlarının toplu ürünü olan bir durumla karşılaşır. Tekâmülde hiç bir zaman aşağı seviyelere dönülmeyeceği (tedennî olmayacağı) kabul edilmiştir.

Günümüzde daha çok ruhçu akımlar tarafından desteklenen bu batıl iddiaya göre, ruhen tekâmül etmemiş ve olgunluğa ulaşamamış ruhlar, tekâmül edinceye kadar tekrar tekrar dünyaya geleceklerdir. Halbuki yakînen incelendiğinde günümüzdeki reenkarnasyon anlayışlarının da, daha çok Hint dinlerinde görülen ve eski bir hurâfe olan tenasüh inancının çağdaş kılıflar içinde sunulmuş yeni bir şekli olduğu görülecektir.

Türkiye’de reenkarnasyonu savunan bazı kimseler, Batı’da aynı fikrin temsilcileri olan insanların Tevrat ve İncil’in bir takım âyetlerini reenkarnasyon teorisine uygun düşecek bir tarzda yorumlamalarından etkilenerek, Kur’ân’dan bu konuya uygun bir şekilde tevil edebilecekleri âyetler arayarak, bu ayetleri gerçek manalarıyla hiç ilgisi olmayan tuhaf tevillerle kendi görüşleri istikametinde yorumlamaya çalışmışlardır. Geçmişte, tenâsüh için yapılan benzer çabalar da onlar için ayrı bir dayanak noktası olmuştur. Halbuki Kur’an, reenkarnasyonu açık bir şekilde reddetmekte ve hiçbir açık kapı bırakmamaktadır. Bu konuda apaçık âyetler ortada varken, onları görmezlikten gelerek başka âyetlerden zorlamalı yorumlarla bu teoriye destek aranmasının ne derece yanlış bir yaklaşım olduğu açıktır.

Doğru olan yaklaşım ise, bir konuda manası açık (muhkem) ve bunun yanında bazı kapalı (müteşabih) âyetler olduğu takdirde, manası açık olanları esas alarak diğer âyetleri onların ışığında yorumlamaya çalışmaktır, âyetlerin çoğu bu konuda açık olup dünyaya tekrar dönüş olmadığını ifade etmektedir.

Çok güzel özetlemişsiniz elinize sağlık

Tekinn2121
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 18:53

insanoğlu olarak kendimizi fazla önemsiyoruz anlam yüklüyoruz işte bunlar hep kibirden kaynaklı
oysa değil insanoğlu dünya bile evren için okyanusta damla

ÖzgürZB

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 18:55

Alıntı:
Off sıkıldım yeter git derdini psikoloğa anlat senle uğraşamam

Önce iki cümle kurup fikrini açıklamayı öğren ondan sonra iki cümle kurabilene iftira at! Kopyala/Yapıştır yapıyor kopya çekiyor de!...

İslam sizin zannettiğiniz gibi yobaz dini değil, bilimi ve ilimi emrediyor, araştırıp soruşturmayı emediyor samanlıkta gezicem yan gelip yatıcam diye birşey söylemiyor...

Fikrini belirtene hakaret etme demişsin!
Bunu demeden önce sende ve diğer bi kaç kişi de fikrini ifade edene iftira atmamayı öğrensin kopyala/yapıştır diyeceğine iki kelimeyi kurup kendini ifade etmeyi öğren...

Diğer arkadaşlarda babasının kurduğu dinden adam atıp, sokacağına önce bir sakin kafayla düşünsün ben nereden geldim, nereye gidiyorum sonum ne olacak diye!...

Allaha inanıyorum kurtuldum diye bişiy yok 5 vakit yatıp kalkıyorum kurtuldum diye de birşey yok islam bu değil!...

Yaratılışını idrak edecek buna tekamül edip bu süreci mecbur tamamlayacaksın! Öte dünyada üst kademelere geçeceksin, yoksa sana zorla tamamlatıracaklar bu süreci gerek orada senin bedenini yakarak tortularından zorla yakma sureti ile arındırarak, gerek idrak edene kadar bedenlenerek...

Mesele derin, mesele karmaşık ama zamanla herkes bu idrake yavaş yavaş kavuşacak...

İslamın nasıl mükemmel bir din olduğunu, bilim ile ilim ile iç içe olduğunu anlayacak...

En son ÖzgürZB tarafından Prş 08 Nis 2021, 19:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mustafa Bkrc

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 19:00

Alıntı:
samanlıkta gezicem yan gelip yatıcam diye birşey söylemiyor...

Kimse samanlıkta gezicez demedi kendi kendine triplere girdin.

En son Mustafa Bkrc tarafından Prş 08 Nis 2021, 19:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

ÖzgürZB

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 19:01

Öyle inanan yobaz çok...
Lafım onlara sen üstüne alma o zaman!...

Tacettin Şenel

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 23:03

Bende diyordum Bu Özgür Ne kadar efendi ne kadar edepli Bir oğlan diyordum Hiç yakıştıramadım Özgür sana bu Tavırları Var olmayan Olasılık saydığın şeyleri kabul etmeyenlere yobaz diyorsun.....

ÖzgürZB

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 23:28

Kabul etmeyenlere birşey demedim, bana kopyala yapıştır yapıyor deyip kafasına göre dinden çıkmış sapmakla suçlayanlara cevap verdim kimse benim düşündüklerimi düşünmek zorunda değil ama hakaret etme alaya alma hatta iftira atmak hakkına sahip değil...

akin87
1 hafta önce - Cum 09 Nis 2021, 00:04

Vah vah Özgür. Bence futbol başlıklarına dön

Mehmetbyrm
1 hafta önce - Cum 09 Nis 2021, 01:21

Özgür dini konularda yorum yazarken
Çok dikkatli ol bu çok hassas bir konu
Bilerek veya bilmeyerek kasıtlı veya kasıtsız
Yanlış bir şey yazarsan sıkıntıya düşersin
Bunu eleştiri olarak değilde tavsiye olarak al
Birde İslam hakkında okuduğun kaynaklara
Çok dikkat et