Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Rusya Ukrayna arasında savaş
« önceki   123 ... 303132 ... 454647   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 31
Kdr07
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 21:29

Alıntı:
Kimisi Ukrayna'yı kimisi Rusya'yı destekliyor. Bense ne kadar kompleksli ve kibirli olduklarını düşünsemde Kırım Türkü kardeşlerimizin yanındayım
..
Az önce yazmıştım bu metni. Ukrayna lehine düzeltme yapmak istiyorum, Kırımlı kardeşlerimiz Ukraynanın yanındaysa eğer bize de Ukrayna'yı desteklemek düşer başta Gülsüm Khalilova olmak üzere.


göktürk23
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 21:37

Ukrayna Rusya savaşı bizi ilgilendirmez demek doğru değil sadece direk müdahil olamayız Ukrayna ne kadar Rusyayı oyalarsa o kadar iyi olur. Her yerde ayağımıza dolanıyorlar buda normaldir. Ukraynaya fırsattan istifade silah satalım Rusyayı mümkün olduğunca oyalamasını sağlayalım. Türk devleti zaten kırımın işgalini tanmıyoruz diyor her fırsatta. Ne Ukrayna dostumuz düşmanımız ne Rusya. Çıkarlarımız önemli kırım keşke işgal edilmeseydi ama edildi Rusya artık kırımdan çıkmaz.
Ukraynaya gaz verip Türkiyeye füze teknolojisi satma kontrolsüz güçlenir diyen ABD'yi buyursun sahneye alalım. Irakı bombalamak kolaydı


göktürk23
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 21:44

Bize S-400 mavalı okuyanların münbiçi Türkiye almasın diye nasıl geleneksel düşmanımız dediği Rusyaya peşkeş çektiğini unutmamalıyız. Ama Türk halkı balık hafızalıdır geçmişi çabuk unutur ve asla ders almaz.

mehmet GZL
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 22:03
Olaylar nasıl başladı


Ukrayna’da ilk protestolar eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerini askıya aldığı 21 Kasım 2013’te başladı. Avrupa yanlısı halkın, Yevromaydan adı verilen ayaklanmasının yarattığı baskı nedeniyle Cumhurbaşkanı 22 Şubat’ta istifasını verdi ve hükümet düştü.

Hükümetin düşmesinin ardından olaylar Kiev’de biraz da olsa yatışırken Rus etnik kökenli Ukraynalı’lar, Ukrayna’nın Rusya ile iyi ilişkiler kurması taraftarı Yanukoviç’in düşmesi sonrası kurulan yeni Kiev yönetimine karşı ayaklandılar. Kırım’ı ilhak ettiler. Duma’dan sonra Federasyon Konseyi de Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını öngören anlaşmaya onay verdi.... Protesto deyip geçmeceksin bizde kobani adı altında aynısını yapmaya çalıştılar ama devlet iradesi ve aklı ukraynadan üstün olunca hepsi geberip gitti


Can02
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 22:03
Guzel akıcı ve bilgilendirici bir program yapmıslar


https://www.google.com/search?q=ak%C4%B1l+cember% ...YSx84,st:0En son Can02 tarafından Prş 08 Nis 2021, 22:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


mehmet GZL
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 22:08

Alıntı:
Tarih tam tersini söylüyor. Bugünün Rusya ve Ukrayna karşıtlığı ta Kiev Knezliği'ne dayanır. Her iki taraf da Slavların atasını kendisi olarak görür. Ukraynalılarda yoğun bir Rus karşıtlığı vardır. Sovyetler döneminde kendilerinin kullanıldığını ve haklarının verilmediğini düşünür.

Holodomor soykırımında Rusya, 8-10 milyon arasında Ukraynalıyı öldürdü. Stalin, Kırım ve Ahıska Türklerini deport ederken Ukraynalıları da deport etmeyi planladı. Yarım milyona yakın Ukraynalı deport edildi. Ukraynalıların nüfusunun fazla olması sebebiyle deport işlemi iptal edildi.

Stalin öldükten hemen sonra Kruşçev'in geliştirdiği doktrin, Ukraynalılarla Ruslar arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ön görüyordu. Bu yüzden Ukrayna'nın Rus Çarlığına girişinin 300. yılı onuruna Kırım, Ukrayna SSC'ye hediye edildi.

Kırım'ın ilhakı sonrası Rus karşıtlığı tekrar arttı. Bugün Ukraynalıların kendi yaptıkları anketlerde Rusya karşıtlığı %70'leri buluyor. Ukrayna'da Rusya'ya yakınlık gösterenler Ukraynalı değil, zaten Rus kökenliler. Kırım'ın ilhakı sadece kağıt üzerindeydi. Kırım ilhaktan önce zaten 200 yıl boyunca Ruslaştırılmış de-facto bir Rus toprağıydı. Halkı Rus'tu, devlet dairelerinde Rusça konuşulurdu. Bu yüzden ilhaka karşı çıkmadılar. Rusya, ilhaktan sonra Kırım'a biraz yatırım yapmaya başlayınca memnun da oldular.ukrayna rusyanın 5 te 1inin rus olduğunu iddia edilir ama madem ukraynada ki rus nüfusu 8-10 milyon o zaman nasıl olduda 2012 seçimlerinde yanukoviç silip süpürmüş ortalığı.(rus yanlısı )

Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç’in Rusya ile olan yakınlığını arttırmak amacıyla AB ile olan Ortaklık ve Serbest Ticaret Anlaşmasını son anda askıya almasına tepki olarak Kasım 2013 de başlayan sokak gösterileri 2 günde yüze yakın can almıştır.

benim tahminimce ukraynada daha fazla rus var bu yüzden bu iç savaşı natonun bütün desteğine rağmen rus ayrılıkçılar kazanacaktır. rusya şimdilik pasif davranıyor ve bekliyor.. yazık olacak ukraynalılara abd den avrupadan ne dost olur nede müttefik


Cumali1999
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 22:30

Rusya Ukrayna'nın ötesine geçebilir mi ?

Diğer Slav ülkelerinide kendisine katıp nüfusta tekrar 4. yada 5. olma ihtimali var mı ?

Ama bildiğimiz üzere onlar NATO üyesi, 3. Dünya savaşına neden olabilir daha devam ederse


göktürk23
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 22:42

Dombastan öteye geçemez dombasta bile tutunması zor ama kırımı aldı. tek kırmızı çizgisi Ukrayna'nın NATO'ya katılması durumu işte o zaman işler değişir. Kimsede bir şey yapamaz. Rus devleti kendi ülkesinde güçlüdür kesinlikle kimse kışkırtamaz izin de vermez öldürür. Ukrayna ABD'nin gazına gelip NATO derse başı büyük belaya girer Rusya Ukraynayı acımadan yıkıcı bir iç savaşın içine atar ABD'de seyreder. Tıpkı gidip Kuzey Kore için Japonya ya Kuzey Korenin işini sen bitirisin demesi gibi Japonya yutmadı tabi ABD kendi ...nü geri çekecekti

mehmetlu
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 23:20

Alıntı:
ukrayna rusyanın 5 te 1inin rus olduğunu iddia edilir ama madem ukraynada ki rus nüfusu 8-10 milyon o zaman nasıl olduda 2012 seçimlerinde yanukoviç silip süpürmüş ortalığı.(rus yanlısı )

Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç’in Rusya ile olan yakınlığını arttırmak amacıyla AB ile olan Ortaklık ve Serbest Ticaret Anlaşmasını son anda askıya almasına tepki olarak Kasım 2013 de başlayan sokak gösterileri 2 günde yüze yakın can almıştır.

benim tahminimce ukraynada daha fazla rus var bu yüzden bu iç savaşı natonun bütün desteğine rağmen rus ayrılıkçılar kazanacaktır. rusya şimdilik pasif davranıyor ve bekliyor.. yazık olacak ukraynalılara abd den avrupadan ne dost olur nede müttefik


Sovyet coğrafyasında siyaset bizdeki gibi yürümez. Para karşılığında elinde kutularla gelir oy satın alırsın veya ahırdaki inekleri seçmen diye gösterebilirsin. O seçim 2010 yılında yapıldı. Yanukoviç %48, Timoşenko %45 oy aldı. Timoşenko başbakandı ve hakkında yolsuzluk iddiaları vardı. 2008 yılında grivina bir gecede 5'den 8'e sabitlendi. Maaşlarda ise hiç artış olmadı. 8 bin dolara satılan evler, bir sene sonra 40-50bin dolara satılır oldu. Nice kişi elindekinden olurken, nicesi bu sırada voleyi vurdu. 2010 seçimlerinin öznesi ekonomiydi.

Kırım'ın ilhakı sürecine Rus yanlıları veya ayrılıkçılar yol açmadı. Bizzat Batı yanlıları yüzünden oldu. AB/ABD önce Gürcistan'ı sattı. Gürcistan toprak bütünlüğünden oldu. Daha sonra Ukrayna'yı yüzüstü bıraktılar. Bizdeki Gezi benzeri biti kanlananlar ortalığı karıştırdı; bu da Rusya için bulunmaz nimet oldu.

Bizim açımızdan Kırım Türkleri de bu olaylar sırasında Rus karşıtı tarafta konumlandı. Ancak günün sonunda beklemedikleri kadar kötü bir sonuç meydana gelmişti. Kırım Tatar Milli Meclisi kurucusu ve fahri lideri Mustafa Aga ve birçok isme Kırım'a giriş yasağı kondu. Faili meçhuller yaşandı. Siyasi/ekonomik baskılar uygulandı. 1991'den 2014'e kadar elde ettiğimiz tüm kazanımlar heba olup gitti.


Furko01
1 hafta önce - Cum 09 Nis 2021, 02:45

2010 yılında donetsli bir Rus olan yanukoviç cb seçimlerini %49 oyla almış rakibi %45 almış
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/2010_Ukrayna_cumh ...e%C3%A7imi
Bir Rus ukraynada bu kadar oy alarak cb olmuş, Rus olduğu ve Rusya yanlısı olduğu bilindiği halde.
Bakınız ülkenin lviv ve kiev dışındaki tüm büyük şehirlerinde ve güneyin, güneydoğunun, doğunun tamamında yanukoviç ezmiş geçmiş.

Bariz bir şekilde anti demokratik olarak yanukoviç görevden istifaya itildi ve azınlık yönetimi oluşturuldu, yoksa Ukrayna halkının büyük kısmı rusyayı seviyor, batıya göçenlere karşın milyonlar rusya ya göç etti 2014ten bu yana.
Bir savaş olsa çoğu ordu birliği ve yerel yönetim Rus askerini görür görmez teslim olur eminim Rusların işi çok kolay olur, en azından dinyeper hattına varana kadarsayfa 31
« önceki   123 ... 303132 ... 454647   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET