Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Berktuğ
site denetçisi

2 hafta önce - Pzr 04 Nis 2021, 19:09
Bursa - Yıldırım - Kent Ormanı


Alıntı:
Yeni ‘yeşil alan’ yüklemeye devam ediyoruz.

Yıldırım’a ‘600 dönümlük’ muhteşem bir kent ormanı kazandırıyoruz. [*]
Videoya göre, Bursa'nın 2. kent ormanı belirttiğim sınırlar içerisinde olacak.
Bursamıza hayırlı uğurlu olsun.


(+)


Berktuğ
site denetçisi

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 18:56

‘YEŞİL BURSA’ İÇİN DEV PROJE
Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesi, kişi başı düzenlenmiş yeşil alan miktarının en az olduğu Yıldırım ilçesinde yaklaşık 600 dönümlük orman arazisini ayrıcalıklı bir yaşam alanına dönüştürüyor.Sanayileşmeye bağlı olarak özellikle 1980’li yıllardan sonra yaşanan hızlı nüfus artışı ve çarpık yapılaşma ile ‘yeşil’ kimliğinden giderek uzaklaşan Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin projeleriyle yeniden yeşil görüntüsüne kavuşmaya başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliğinde hayata geçirilen millet bahçelerinin yanı sıra mahallelerine kazandırılan küçük ölçekli parklarla Bursa’ya nefes aldıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, kişi başı düzenlenmiş yeşil alan miktarının en az olduğu ilçelerden biri olan Yıldırım İlçesine ikinci büyük parkı kazandırmak için çalışmalara başladı. Daha önce Ankarayolu altı olarak tabir edilen Vakıf, İsabey, Şirinevler ve Demetevler Mahallelerine hitap eden 225 dönümlük Vakıf Kent Parkı’nı Yıldırım’a kazandıran Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yolun üst kısmında Otosansit Sanayi Sitesi ile 75. Yıl Mahallesi arasında kalan yaklaşık 600 dönümlük alanı ayrıcalıklı bir yeşil alan olarak Bursa’ya kazandıracak.

Her şey düşünüldü
Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçireceği proje, toplam 564 bin 730 metrekare alanı kapsıyor. Projede 525 araçlık otopark, 1055 metrekare ormancılık tanıtım alanı ve 4050 metrekare çocuk oyun alanı yer alıyor. Özellikle sportif aktivite alanlarının ön plana çıktığı projede, 1 kilometre bisiklet yolu, 3 kilometre yürüyüş yolu, 1 kilometre koşu parkuru, 4050 metrekare spor alanı, okçuluk alanı, airsoft atış alanı, dağ kızağı, ipli parkur alanı ve zipline bulunuyor. Farklı konser ve kültürel aktivitelere ev sahipliği yapacak 6480 kişilik çim amfinin yer aldığı projede 2630 metrekare seyir terası, 10 bin 77 metrekare çadırlı kamp alanı, 10 bin 620 metrekare karavan kamp alanı, 4125 metrekare şifalı bitkiler alanı, kır kahvesi, 8755 metrekare koruluk, kır lokantası, büfe, paintboll alanı, kamelyalı piknik alanı ve 411 metrekarelik biyolojik gölet bulunuyor.

Yeniden ‘yeşil’ Bursa
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kendilerine hedef olarak belirledikleri 6 ana konu başlığından birinin de ‘yeşil Bursa’ olduğunu belirterek, bu hedefe kararlı adımlarla ilerlediklerini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde yapılan Çekirge Teras, Doğanbey ve Gökdere Millet Bahçesi projelerinin hızla ilerlediğini hatırlatan Başkan Aktaş, “Diğer taraftan Büyükşehir Belediyesi olarak biz de yeşil için tüm sınırlarımızı zorluyoruz. Yıldırım’a kazandırdığımız 225 dönümlük Vakıf Kent Parkı, yine çalışmalarını tamamladığımız Bağlaraltı Parkı, pandemi sürecine rağmen vatandaşların bir araya gelip rahat nefes aldıkları alanlar oldu. Yaklaşık 600 dönümlük alanda hayata geçireceğimiz bu proje de Bursa’nın en ayrıcalıklı yeşil alan projelerinden biri olacak. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.


Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/haber/yesil-bursa-icin-d ...roje-29946

Proje resimlerine göre bitince görülecek bir alana benziyor.


Serkan99
1 hafta önce - Pzr 11 Nis 2021, 12:03

- Proje zaten ormanlık bir alana yapılıyor..

- Doğulu hemşerilerimizi durdurmak için yapılan bir proje muhtemelen.. Daha fazla kaçak çarpık sıvalı ev dolmasın diye mantıklı proje...


jasminn
6 gün önce - Çrş 14 Nis 2021, 23:26

Berktuğ demiş ki:
Bursa'nın 2. kent ormanı belirttiğim sınırlar içerisinde olacak.


Üçüncü kent ormanı olacak bu. Hali hazırda iki adet kent ormanı mevcut zaten. Atatürk Kent Ormanı ve Aral alabalık tesislerinin yanında yer alan Bursa Kent Ormanı'ndan sonra Yıldırım Kent Ormanı üçüncüsü olacak.


emir sultan33
2 gün önce - Pts 19 Nis 2021, 00:37

Bu alanın hemen alt tarafında yine ormana ait bir arazi üstünde yıldırım Belediyesi'nin park çalışması vardı yan yana bu iki arazi acaba yıldırım belediyesi park projesinden vazmı geçti yıldırım belediyesinin çalışma yaptığı alan yaklaşık 25 dönüm tabelası duruyor ama çalışma yok bayadır. Acaba hastane yahut başka bir kamusal alan mı düşünülüyor diye düşünmeden edemedim büyükşehir in projesinden sonra çünkü büyükşehir orman alanı baya büyük yanyana iki park yapmazlar benceANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet