Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 32
Rmzn533416
1 ay önce - Pzr 14 Mar 2021, 21:39

Insanlara diyorlar pencereleri almayin yikarken hepsi israf olup gidiyor sacmalik

Berktuğ
site denetçisi

4 hafta önce - Sal 23 Mar 2021, 12:14

Alıntı:
Bursa’da o bina ne olacak?Fotoğrafı önceki gün bir çay içimi çıktığımız Tophane yamaçlarından çektik.

Tophane’den, Saat Kulesi’ne yakın bölgeden kente, Çarşı’ya doğru baktığımızda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kısa süre önce tarihi hanları ortaya çıkarma amaçlı başlattığı projenin bir parçası olarak yıkılan Kızılay ve Merkez Bankası binalarının bulunduğu boş alan dikkatimizi çekti.

İki binanın yıkılmasıyla bile tarihin bu boş arsadan soluklandığını, nefes aldığını görüyorsunuz.

Yıkım sonrası ortaya çıkan tablo öyle etkileyici ki, artık Cemal Nadir Caddesi önündeki binaların yıkılmaya başlamasıyla birlikte arkadaki altı asırlık tarihin bir imar faciası ile nasıl saklandığını fark ediyorsunuz.

Düşünün, açılan bu boş arsalardan birine yarın yıkılmış Merkez Bankası binası yeniden yapılacak.

Cumhuriyet dönemi eseri diye Anıtlar Kurulu’nca tescil edilen 55 yıllık o yıkık yapının yeniden dikilmesiyle birlikte bütün güzel çalışmaların perdelenme riski söz konusu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarihi gün yüzüne çıkarmak için çabalarken, bunun bir tartışmalı yapıyla gölgelenmesi an meselesi. Çünkü; açılan proje yarışmasında dereceye giren eserde o yapı aynen korunmuştu.

Bunu Tophane yamaçlarına çıktığınızda daha iyi fark edebiliyorsunuz.

Yasal bir zorunluluk diyerek kimi çevreler açılan alanın yeniden beton kütle ile doldurulmasında ısrar ederken, biz ise gerideki 600 yıllık tarihe takılı kaldık.

Bunca asırdır ecdadın o şaheserlerini nasıl perdeledik, gizledik, arkaya sakladık?

Şimdi Bursa’nın önünde iki seçenek var.

Biri, ne pahasına olursa olsun 600 yıllık tarihe sahip çıkmak diğeri yasayla koruma altında bulunan ve dayanıksız olduğu için yıkılan 55 yıllık eski Merkez Bankası binasını tekrar oraya dikmek.

Hoş, artık Merkez Bankası’nın şehirde böyle bir yapıya ihtiyacı yok. Çünkü Santral Garaj’daki yeni binasına taşındı. Fakat kimi çevreler, o binayı yeniden aynı arsaya diktirmeyi bir ideolojik inada dönüştürmek istiyor.

AK Partili yerel yönetimler buna fırsat verir mi?

Zaman gösterecek.

Zira, şehirde bu konuda bir referandum yapılsa o binayı yeniden oraya dikmeye Bursalıların büyük bölümünün sıcak bakacağını sanmıyoruz.

Bizimkisi bir tahmin. Bunu bölgeye konacak bir anket masasıyla ölçmek de hiç de zor değil.

Tarihi hanları, Ulucami’yi açığa çıkarmak için proje yarışması açan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı bir anketle o malum binanın durumunu hemşerilerine de sormalı diye düşünüyoruz.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursada-o-bina-ne-olacak-747897

50 yıllık bir kutu binayla yüzyıllık yapıların gölgelenmesi hoş değil icabında o kadar kaldırılır ve diğer yapılarla beraber alan açılabilir. Zaten açılmışta eğer tekrardan yapılırsa yazık.


emir sultan33
4 hafta önce - Sal 23 Mar 2021, 17:06

O kadar boş tartışma ki şu an bunun tartışılmasına bile cidden gerek yok. Delinin biri kuyuya taş atmış misali nedir yani bunu tartışıpta bu saçmalığa destek vermeyelim artık tartışma saçmalığı ortaya atana destektir bişe sanar kendini. O binaya değil eser falan filan bina demeye gerek yok yıkıldı gitti hangi aklı başında kimse onun oraya tekrar yapılmasına izin verir yada yapılsın der

aknska

3 hafta önce - Prş 25 Mar 2021, 19:08
Bu projeye temiz cadde de eklenmeli


[url=]Bursa'da korku dolu anlar! 'Bomba patladı sandım'
https://www.olay.com.tr/bursada-korku-dolu-anlar- ...dim-750263
[/url]

Bu ucuz atlatılmış olay vesilesiyle
zaten Kale surlarını kapatan ve ticari ömrünü çoktan doldurmuş çoğu boş olan bu binalar tamamen yıkılır umarım..
Ve çakır hamamdan Üftade türbesine kadar sur boyunca açılan bu alan çarşı başı projesine dahil edilir.


aknska

2 hafta önce - Pzr 04 Nis 2021, 21:07
belediyeden dönüş


Alıntı:
Bu ucuz atlatılmış olay vesilesiyle
zaten Kale surlarını kapatan ve ticari ömrünü çoktan doldurmuş çoğu boş olan bu binalar tamamen yıkılır umarım..
Ve çakır hamamdan Üftade türbesine kadar sur boyunca açılan bu alan çarşı başı projesine dahil edilir.


bu konuda belediyeye twiter ve beyaz masa aracılığıyla yaptığım başvurular neticesinde belediyeden telefon ve eposta ile olumlu yönde dönüş oldu.
bence güzel bir gelişme umarım dahil edilir..Berktuğ
site denetçisi

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 09:18

Alıntı:
Bursa’da o binalara kamulaştırma kararı!

Kavaklı Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde yaşanan toprak kayması sonucunda tahliye edilen 57 daire ve 84 işyeri, Osmangazi Belediyesi tarafından kamulaştırılacak. Teknik Çalışma Komisyonu’nun hazırladığı rapor doğrultusunda alınan kamulaştırılma kararı, Osmangazi Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursada-o-binalara-kamula ...ari-758771

Bu binalar projeye dahil edilmemiş, can güvenliğinin sağlanması amacıyla kamulaştırma kararı alınmış. Alınan karar yerinde fakat proje dahilinde değil.


Rmzn533416
1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 11:28

Üst taraftaki binalarda yikilacakmi

aknska

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 18:00

Alıntı:
Üst taraftaki binalarda yikilacakmi


evet üst kottaki apartmanları da yıkacaklar


aknska

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 18:08

Alıntı:
Bu binalar projeye dahil edilmemiş, can güvenliğinin sağlanması amacıyla kamulaştırma kararı alınmış. Alınan karar yerinde fakat proje dahilinde değil.


evet dahil edilmemiş, ama bu alanın temizlenmesi neticesinde projenin doğal bir uzantısı haline gelecek ki buda oldukça yeterli resmi bir dahiliyete ihtiyaç yok.
Ayrıca hanlar bölgesi proje yarışması kapsamında gönderilen bazı çalışmalarda bu alanla ilgili düzenlemeler de vardı. buda belediye için kolaylaştırıcı bir durum.


engincl

2 gün önce - Pzr 18 Nis 2021, 15:53


(+)
1958 yada 1959 yılı
1958 büyük yangınından sonra Cemal Nadir caddesi, Ulucami çevresi ve hanlar. Hanlarda tamirat var. Yangının izleri siliniyor. Soldaki eski binalar harika, biblo gibi duruyorlar. Yangından sonra yapılaşmaya izin verilmeyip fotoğraftaki gibi kalsaydı bugün kamulaştırma ve yıkımla uğraşılmayacakmış. Umarım proje en kısa sürede biter ve ortaya Bursa'ya yakışan güzel bir görüntü çıkar.sayfa 32
« önceki   123 ... 303132
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet