Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
« önceki   123 ... 515253

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 53
entrust
1 ay önce - Çrş 03 Mar 2021, 13:41
Orta ölçekli ses üstü rüzgar tüneli projesi


Sivas Bilim Teknoloji Üniversitesi tarafından üzerinde çalışılan “Ses Üstü Rüzgar Tüneli” projesi ile yerli füze, roket ve uçakların aerodinamik testleri Türkiye’de yapılabilecek.
Savunma sanayi üzerinde uzmanlaşan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracak yeni projelere imza atmayı sürdürüyor. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından üzerinde çalışılan “Ses Üstü Rüzgar Tüneli” projesi, ülkemizi bu alanda dışa bağımlılıktan kurtaracağı gibi milli savunmadaki teknolojik sırların yurt dışına çıkmasını da önleyecek.

Ses hızının üstünde çalışılacak
Konuyla ilgili açıklama yapan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, havacılık ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren önemli kuruluşlarla yaptıkları istişare görüşmeleri sonrasında ses hızının üzerine çıkmaya karar verdiklerini belirtip, “Arkadaşlarımızın ses altı rüzgar tüneli üzerinde bir düşüncesi vardı. Arkadaşlarımızla birlikte Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞTAİ) gittik. Genel Müdürümüz Prof Dr. Sayın Temel Kotil hocamıza fikrimizi anlattık. Daha sonra TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ye geçtik. Genel Müdür Prof. Dr. Sayın Mahmut Akşit hoca ile görüştük. Onlar bize ihtiyaç duydukları ses üstü rüzgar tünelinin nitelikleri ve özellikleri hakkında bilgiler verdi. ROKETSAN ve Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Enstitüsü’ndeki arkadaşlarla da görüştük. Bu görüşmelerden sonra sektörün ses üstü rüzgar tüneline daha fazla ihtiyaç duyduğunu anladık. Bu aşamadan sonra arkadaşlarımız çalışmalarına başladılar” dedi.

Mili sırlar dışarı çıkmayacak
Prof. Dr. Mehmet Kul, üzerinde çalışılan proje ile milli teknolojik sırların da korunacağını ifade edip, “Ses üstü hareket eden araçların aerodinamik testleri için bu tünellere ihtiyaç duyuluyor. Ülkemiz bu testleri halihazırda yurt dışında yaptırıyor. Bu ülkemiz açısından büyük bir problem. Yaptığınız tasarımın testini yurt dışına gönderdiğinizde gizli bir bilginizi de yurt dışına açmış oluyorsunuz. Bazı kurumlar test esnasında ülkemizden giden ekiplerin test alanına girmesine izin vermiyor. Yani size bir test sonucu gönderiliyor ama bu test sonucunun doğruluğunu tespit etme imkanınız yok. Onlara güvenmek zorunda kalıyorsunuz. Dolayısı ile ses üstü cihazlarda aerodinamik testlerin ülkemizde yapılabilmesi için böyle bir alt yapı mutlaka gerekiyor. Bugüne kadar yurt dışında yaptırdığımız bu testleri ülkemizde ve Sivas’ta yapabileceğiz. Bu tünelde roket ve füzelerinde aerodinamik testleri yapılabilecek. Belki de yerli muharip uçağımızın bazı testleri burada yapılabilecek” dedi.

Projeye çok olumlu bakılıyor
Çalışmayı yürüten ekibin başında bulunan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Ostovan, projelerinin ilgili onay mercilerinde çok olumlu karşılandığını belirterek, “Sahada inceleme yaptık. Neticesinde orta ölçekli bir ses üstü rüzgar tüneli üzerinde çalışmaya başladık. Ülkemizde geçmişten bu yana ses üstü rüzgar tüneli yoktu. Son yıllarda İTܒde eğitim amaçlı çok küçük çaplı bir ses üstü rüzgar tüneli oluşturuldu. Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Enstitüsü büyük bir ses üstü rüzgar tüneli projesi başlattığını biliyoruz. Biri çok büyük, diğeri de çok küçük. Arada çok büyük bir ölçek farkı var ve bu boşluğu dolduracak orta ölçekli bir altyapı maalesef Türkiye’de yok. Bizde bu ikisinin arasında bir rüzgar tüneli tasarlamak istedik. Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığının ilgili birimi ile istişarelerimiz sürüyor. Yaklaşım gayet olumlu Hazırlıklara başladık. İnşallah Projenin onaylanması ile birlikte bu alanda yoğun bir çalışma temposuna gireceğiz” şeklinde konuştu.


genç_osman
1 ay önce - Çrş 03 Mar 2021, 18:56

Bir üniversiteden çıkmasını beklediğim güzel bir fikir. İnşallah sadece sözde kalmaz. Bu tip hamleler üniversiteye kademe atlatır.

Novaplus
1 ay önce - Çrş 03 Mar 2021, 23:45

Universitemiz cok guzel projeler yapacak. Sivasi yukseltecek. Uzay ve ucak sanayi ile ilgili muthis projeler var. Ayrica hizli trenle ilgili de projeleri duymustum. Insallas Sivas Bilim Ve Teknoloji universitesi ilerde Boeing Airbus gibi firmalarla, Nasa Ve diger izay kuruluslariyla cok guzel isler yapacak ve sehrimizi tum dunyada basariyla temsil edecek

entrust
1 ay önce - Sal 16 Mar 2021, 18:11

Alıntı:


TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ YOK

Türkiye’de üretimi olmayan Sanayi Tozu adı verilen alaşımdan bahseden Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Sivaslılara hem vakıf hem de istihdam müjdesi verdi
Ayşe Mine EĞÜZ/

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Kul, Türkiye’de başta savunma sektörü ve medikal sistem için ihtiyaç duyulacak malzemelerin üretilmesini sağlayan 3 tane birbirine bağımlı sistemin kurulması noktasında çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini söyledi.
Bu sistemlerin; ‘Vakum İndüksiyon Ergitme, Gaza Tüminasyon ve
Gazatümünasyon olduğunu vurgulayan Rektör Kul, Türkiye’de bu projeler kapsamında 23 milyon Avroluk yüklemeli imalat üzerinde yatırım yapıldığını söyledi.

SİVAS ŞAHLANACAK

Sanayi tozu üretimi ile Sivas’ın yeni yatırımlarla birlikte yeni istihdamlara ev sahipliği yapacağını da sözlerine ekleyen Rektör Kul, ülkemizde üretimi olmayan ve Türkiye’de ses getirecek projeyi şöyle detaylandırdı;

“Cazibe Merkezi Destekleme Projeler kapsamında projelerimiz desteklenecek. Çok hızlı bir şekilde bir proje önerisi hazırladık bu proje önerisinde 3 tane birbirine bağımlı sistemin kurulması vardı. Bunlardan bir tanesi ‘Vakum İndüksiyon Ergitme Sistemi’ ile özel alaşımların üretilmesi veya ülkenin ihtiyaç duyduğu özel alaşımların üretilebileceği bir sistem. Hem savunma sektörü hem de medikal sistem için ihtiyaç duyulacak malzemeler üretilebiliyor. Diğeri buna bağlı olarak ‘GazaTüminasyon Sistemi’ ile de burada geliştirilmiş alaşım çubuklar toz haline getiriliyor. Bir ergitme sisteminden geçiyor, sıvı metal aşağı doğru akarken silindir şeklindeki borudan çok hızlı bir gaz püskürtüyor, dolaysıyla sıvı metaller zerreciklere dönüşüyor katılaşıyor aşağı hazneye toplandığında toz metal olmuş oluyor. Önemi ise Türkiye’de üretimi olmayan bir şey bu çalışma. Ve yeni teknolojiler bu sisteme bağımlı olarak çıkıyor. Mesela eklemeli imalat son 10 yılda dünyada çok hızlı gelişiyor. Türkiye’de de girişimler yapıldı bu konuda birkaç üniversite çalışıyor bunun üzerine savunma şirketleri, TAİ, ASELSAN, ROKETSAN, Gazi Üniversitesi gibi yerler var. Daha önce verilmiş bu proje kapsamında 23 milyon avroluk yüklemeli imalat üzerine bir yatırım yapılıyor. TAI’nin yanında bir yeni kampüs kuruluyor bununla alakalı. Dünyada da eklemeli imalat konusunda çok önemli yatırımlara başlandı.

DIŞA BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ

Eklemeli imalatın hammaddesi ise bu toz metaldir. Toz metal kullanılarak savunma sanayi için gerekli olan parçalar veya diğer sivil sektördeki ihtiyaç duyulan parçaları eklemeli imalatla üretildiği zaman toz metalden üretiliyor. Şimdi bu ilerleyen yeni teknolojinin hammaddesini yine yurtdışına bağımlıyız. Burada da gazatümünasyon dediğimiz o sistem ile toz metal üretilebilecek ve savunma sektörünün veya diğer sektörlerin ihtiyaç duyduğu toz metaller kısmen karşılanacak. Bizim bu projedeki tasarımız pilot tesis yani küçük ölçekli ticari üretim yapabilecek hem araştırma yapabilecek hem de küçük ölçekli ticari üretim yapabilecek bir tesis planladık.


Ermaksan tarafından hem gaz atomizasyon sistemi, hem metal tozlar hem de eklemeli imalat makineleri üretilebiliyor
eyup58
3 hafta önce - Prş 25 Mar 2021, 17:04


(+)
..
Kaynak:Büyük Sivas Haber-İha..... Sivas'a Hayırlı Uğurlu Olsun..
(+)
entrust
2 hafta önce - Cum 02 Nis 2021, 20:35


(+)


İnşaat yavaş ilerliyor sanki... Rektörün dediğine göre bütçeleri ancak 1. kısmın inşaatına yetmiş, arkadaki binanın (2. kısım) tamamlanması ve ek binaların ihalesi gelecek seneye kalacak.


Karakas Mehmet

1 hafta önce - Prş 08 Nis 2021, 09:42
Araştırma üniversitesi olma yolunda adım adım

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, kentte faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya geldi. Rektör Kul, üniversite bünyesinde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, “Bütçe çalışmaları sonucunda, bütçemizi elde ettikten ve yerimizi tespit ettikten sonra akademik çalışmalar için Yüksek Öğretim Kuruluna girişimlerde bulunduk. Üniversitemize idari ve akademik personelin kazandırılması için gerekli izinler için görüşmeler yaptık. İlk olarak Üniversitemizin vizyonunu belirledik. Üniversitemizin vizyonu Yüksek Öğretim alanında ve Üniversite Sanayi iş birliğiyle yeni yaklaşımlarla akademik bir birikimi sektöre aktararak bilgiyi ürüne dönüştüren uluslararası saygınlığa sahip araştırma üniversitesi olmaktır. Kısaca temel hedefimiz araştırma üniversitesi olmak. Özgün programlardan kastımız sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda beceri ve kabiliyetleri kazanmış mezunlar. Malumunuz teknoloji çok hızlı gelişiyor. Bilgi ve teknoloji çağındayız. Yeni iş alanları, istihdam alanları açılıyor. Artık mezunlardan çok daha farklı özellikler bekleniyor. Dolayısıyla bizim eğitim modelimizde bu ihtiyaçları karşılayabilecek bir eğitim programı oluşturmak. Bu kapsamda çalışmalara başladık” şeklinde konuştu.

2 yıl içerisinde temel atılacak

Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, Kurt Deresi mevkiinde yapılacak olan üniversite kampüsüyle ilgili de konuştu. Rektör Kul, “Ana yerleşkemiz Kurt Deresi mevkiindeki 840 dönümlük arazinin çalışmaları devam etmektedir. Yüzde 100'ü üniversite alanı olmak üzere 4 parsel TOKİ tarafından Milli Emlak Genel Müdürlüğüne devredildi. Kısmen üniversite alanı olan civardaki TOKİ'ye ve kamuya ait parsellerin birleştirilerek Milli Emlak Genel Müdürlüğüne devredilmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu arazi içerisinde bazı şahıs arazileri de var. Bunların kamu arazileriyle takas çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından takip ediliyor. En geç 2 yıl içerisinde burada temel atmayı planlıyoruz” dedi.İHAsayfa 53
« önceki   123 ... 515253
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET