Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5

Montrö Antlaşması sizce rafamı kaldırılıyor
Evet 43.0%  43.0%  [34]
Hayır 57.0%  57.0%  [45]
Toplam Oy : 79

erdem kagan
1 hafta önce - Sal 06 Nis 2021, 12:29

cumhurbaşkanı, siyasi çekişmelerin ötesinde tek kıstasın ülke menfaati olduğunu gayet net dile getirdi.
aynı olgunlukla değerlendirmek gerekirse; bencenin, sizcenin pek önemi yok

Kadir2323
1 hafta önce - Sal 06 Nis 2021, 12:30

Sen tamamen bir ülke sınırında olursa alınabilir diyorsun ama benim bildigim Türkiye dahil sanırsam her ülkenin tabii olduğu uluslararası sözleşmeler böyle demiyor.

Gerçekten tek bir ülke içinde kalan doğal deniz yolundan para alınıyor mu merak ettim. Şuan aklıma baska bir bogaz ornegi gelmiyor.

Biz sadece rehberlik ücreti alıyormuşuz. Ciddi para alan var mı acaba ?

The_Turk
1 hafta önce - Sal 06 Nis 2021, 13:01

Alıntı:
Sen tamamen bir ülke sınırında olursa alınabilir diyorsun ama benim bildigim Türkiye dahil sanırsam her ülkenin tabii olduğu uluslararası sözleşmeler böyle demiyor.

Ben alınabilir demiyorum. Ama alınmalı diyebilirim. Uluslararası bir sözleşme varsa ve bu sözleşmede “Doğal su yolundan geçilen gemilerden ücret alınmaz serbestçe geçebilir” diye bir madde varsa Montrö’nün ilk maddesi neden var. İlk madde ne diyor:
“Bagıtlı Yüksek Taraflar, Boğazlar'da denizden geçiş ve gidiş-geliş (ulaşım) özgürlüğü ilkesini kabul ederler ve doğrularlar. Bu özgürlüğün kullanılışı bundan böyle işbu Sözleşme hükümleriyle düzenlenmiştir.”

Bunun yanında. İkinci madde neden var?

Barış zamanında, ticaret gemileri, gündüz ve gece, bayrak ve yük ne olursa olsun, aşağıdaki 3. madde hükümleri saklı kalmak üzere, hiçbir işlem (formalite) olmaksızın, Boğazlar'dan geçiş ve gidiş-geliş (ulaşım) tam özgürlüğünden yararlanacaklardır. Bu gemiler, Boğazlar'in bir limanına uğramaksızın transit geçerlerken, Türk makamlarınca, alınması işbu Sözleşmesinin I şayili Ek'inde öngörülen vergilerden ve harçlardan başka, bu gemilerden hiçbir vergi ya da harç alınmayacaktır.
Bu vergilerin ya da harçların alınmasını kolaylaştırmak üzere, Boğazlar'dan geçecek ticaret gemileri, 3. maddede belirtilen istasyonun görevlilerine adlarını, uyrukluklarını, tonajlarını, gidecekleri yer ve nereden geldiklerini bildireceklerdir.
Kılavuzluk ve yedekçilik (römorkörcülük) isteğe bağlı kalmaktadır.

Alıntı:

Gerçekten tek bir ülke içinde kalan doğal deniz yolundan para alınıyor mu merak ettim. Şuan aklıma baska bir bogaz ornegi gelmiyor.

Esi benzeri yok böylesinin. İlk boğazdan geçip, iç denize gelip, ikinci boğazdan geçilen başka hiçbir örnek yok.

Tek verilebilecek örnek, ülke sınırları içerisinde kalan nehirlerdir. Doğal su yolu. Ücret alınıp alinmadiğini bilmiyorum ama, kafana göre de nehirleri kullanabileceğini sanmıyorum. Zaten benim kafamı karıştıran yukarda da yazdığım gibi, madem uluslararası sözleşmeler var bu konuda, Montröde bu konular neden tekrar islenmiş.

Alıntı:
Biz sadece rehberlik ücreti alıyormuşuz. Ciddi para alan var mı acaba ?

Montröde açık açık ifade edilmiş. Kılavuzluk isteğe bağlı.

MuratGezgin61
1 hafta önce - Sal 06 Nis 2021, 13:20

Kanal İstanbul ve Montrö ile ilgili durum hakkında daha önce katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulunan Emekli Amiral Cihat Yaycı,

"Kanal İstanbul, deniz hukuku açısından Montrö sözleşmesini etkilemez. Türkiye 1936'nın Türkiye'si değil artık. Türkiye orta ölçekli güçlü bir devlet.

İstanbul Boğazı uluslararası bir boğaz değil. Marmara denizi iç su rejimine tabi Türk gölüdür.

Montrö feshedilmeye kalkılırsa diğer ülkeler zarar eder.

Siz bir şeye benim yumuşak karnım şurası derseniz herkes buraya saldırır. Bizim yumuşak karnımız yok. Montrö bizim yumuşak karnımız değil. Bizi bununla kimse tehdit etmesin. Türkiye eski Türkiye değil. Çok güçlü devlet.

Safsata var hikaye şu.. Diyor ki 'ABD- batılılar Karadeniz'e girmek istiyorlar'. Karadeniz'de Montrö sözleşmesine göre bulundurabileceği kuvvet ve gün sayısının ancak %12'si %13'ü kullanılıyor şuan. Zaten daha fazlasını kullanırlar ama kullanan yok"

Can Haliloglu
1 hafta önce - Sal 06 Nis 2021, 13:21

40 bin küsür gemiden 100 küsür milyon dolar kazanıyoruz

Mısır ise 15 bin gemiden 6 milyar dolar kazanıyor

Bu hesapla yıllık 15 milyar dolar kazanma potansiyeli var bu parayı savunma sanayine aktarsan uçar gidersin

altay_tr
6 gün önce - Prş 08 Nis 2021, 02:57

Montrö'deki boğazdan geçiş ücretinin 40 senelik enflasyon veya dolar kuruna göre tekrar düzenlenmesi yeterli bence.

Bu arada İstanbul boğazından Süveyş kanalına göre daha fazla gemi geçmesi ilginç geldi. Sonuçta İstanbul boğazının kapasitesi belli. Rusya'nın güney kısmı, Ukrayna, Romanya Bulgaristan gibi 5 6 ülke için önemli bir boğaz. Rusya harici diğer ülkelerin de ciddi ekonomik ve nüfus büyüklüğü yok. Süveyş gibi Asya ve Avrupa bağlantısını sağlayan bir kanala göre daha az ülkeye hitap etmesine rağmen daha çok gemi geçmesi ilginç

En son altay_tr tarafından Prş 08 Nis 2021, 18:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

ppalaremzi
6 gün önce - Prş 08 Nis 2021, 03:26

Gerek montrö gerek lozan ve daha kaç tane ayağımıza vurulmuş pranga varsa kaldırılmasından yanayım.

Hamza Halit
9 saat önce - 22:01 (dün)

Bugün Amerikalı, Rus ile kalkıp - Eskişehir'den hangi kamyon geçer, hangi yükleri taşıyabilir, askeri araçlar barış zamanı nasıl geçer- şeklinde bir anlaşma yaparsak nasıl olur? Yahu onlara ne? Atatürk'ün bu anlaşma için parlak değil dediği söyleniyor. Belki şartlar o zaman farklı idi. Savaştan çıkmış bir ülkeydik. Bu söz doğru ise Mustafa Kemal Atatürk burada mesajı Türk halkına vermiş. Benden sonra hakkınızı arayın demiş demektir.

drummer man Cihan
8 saat önce - 22:21 (dün)

Atatürk'ün parlak değil demesinin sebebi 1936'da İtalya'nın imza atmamış olması, İtalya 1-2 sene sonra imzalamış. Bugün Montrö kalksa yerine uygulanacak rejim belli, 1983 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi. O da Montrö'ye göre felaket bir durum olur bizim için.

Beratk
8 saat önce - 22:32 (dün)

Boğaz da bizim deniz de bizim azıcık cesur olun be sen güçlü oldun mu kim ne diyecek sana ancak zırlar dururlar aynı teraneler Ayasofya da yazılmadı mı ne oldu geldiler mi dediğimize . Ama tabi 500 sene küçük bir halk olarak yönetimimizde yaşamış Yunanı yendik diye yüz senedir bayram yaparsan olacağı bu zaten pısırık bir nesil.

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET