Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ihsan gulbilge
3 yıl önce - Pts 05 Mar 2018, 21:05
Sivas jeoparkına kavuşuyor


Sivas-İmranlı arasındaki Kızılırmak Havzası'nın jeopark ilan edilmesi çalışmaları sürüyor. Proje fikrinin sahibi ve bilimsel yürütücüsü Doç.Dr. Gülpınar Akbulut Özpay, dünyada toplam 127 jeopark bulunduğu, Yukarı Kızılırmak Jeoparkı’nın Türkiye’nin en önemli jips karstı sahası olduğunu söyledi. Özpay, projenin tamamlandıktan sonra ülke ekonomisine ve özellikle kırsal alanlarda yaşayan insanlara önemli katkılar sunacağını vurguladı. Sivas Valisi Davut Gül ise projenin UNESCO ve Avrupa Jeopark Ağına dâhil olması için gerekli adımları attıklarını belirtti.


Sivas Valiliği tarafından Sivas-İmranlı arasındaki Kızılırmak Havzası'nın jeopark ilan edilmesi için çalışmalar devam ediyor. Sivas Valisi Davut Gül, 2016 yılında başlayan Yukarı Kızılırmak Jeoparkı Projesi’nin, UNESCO ve Avrupa Jeopark Ağına dâhil olması için gerekli adımları attıklarını belirtti.
Vali Gül, bu alanın jeopark sürecinin tamamlanmasıyla burada yaşayan halkın sosyo-ekonomik koşullarında belirgin bir iyileşme sağlamayı amaçladıklarını ve göç veren iller içerisinde bulunan Sivas’ta bu proje sayesinde göç hızını düşürmeyi hedeflediklerini kaydetti. Ayrıca Gül, Ankara-Sivas arasında yapımı süren hızlı trenin de devreye girmesiyle potansiyel jeopark sahasını ziyaret edenlerin sayısının artacağını beklediklerini ve bu vesile ile Sivas özelinde Türkiye’nin dünyada bu konuda öne çıkacağını söyledi.


DÜNYADA 127 JEOPARK BULUNUYOR
Proje fikrinin sahibi ve bilimsel yürütücüsü Doç.Dr. Gülpınar Akbulut Özpay ise doğal ve kültürel mirasın bir arada bulunduğu coğrafî alanlar olarak tanımlanan jeoparkların koruma, sürdürülebilir kalkınma (jeoturizm) ve eğitim olmak üzere üç esasa dayalı olduğunu, bugün Avrupa ve birçok dünya ülkesinde olmak üzere toplam 127 jeopark bulunduğunu, Türkiye‘de sadece Kula jeoparkının dahil olduğunu söyledi. Akbulut Özpay, jeoparkların bulunduğu ülkelerin ekonomisine ve özellikle kırsal alanlarda yaşayan insanlara önemli katkılar sunduğunu ifade etti.


Jeopark ilan edilen alanların bilimsel değer taşıması, eğitim sahası olarak yararlanılması, tarihi, kültürel ve sosyal değer oluşturması, jeoturizm potansiyeli ve uluslararası öneme sahip bulunması, nadir, estetik ve manzara güzelliği sunması gerektiğini belirten Akbulut Özpay, Sivas’ın önerilen Yukarı Kızılırmak Jeoparkı’nın bu özelliklerin tamamına sahip olduğunu ve üstelik Türkiye’nin en önemli jips karstı (eriyebilen kayaçlar) sahası olduğunu söyledi.Akbulut Özpay, sahadaki jipsin geçmiş jeolojik dönemlerde (Oligo-Miyosen) sıcak ve kurak bölgelerde (evaporit havzalarında) suların buharlaşması sonucu çökelen tortullar olduğunu, jeopark sahasında lapya, erime, çökme dolinleri, kör vadi, kanyon vadi, karstik göller, mağaralar, doğal köprü ve polye gibi çok sayıda karstik yer şekillerinin ve oluşumlarının bulunduğunu belirtti.Ayrıca jips üzerinde gelişen eski yerleşmelerin ve kültürün dikkat çektiğine vurgu yapan Gülpınar Akbulut Özpay, jeoparklar için gerekli adımlardan birinin de eğitim kısmı olduğunu, bunun içinde jeopark kavramı ve önemi, jeoparkı oluşturan doğal ve kültürel değerler ve korunmaları ve sürdürülebilirlik içindeki yeri üzerine ilk defa ülkemizde Sivas ilindeki muhtarların tamamına yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlendiğini, Sivas ilinde ilk ve ortaöğretimde eğitim öğretim gören öğrencilere konuyla ilgili konferanslar verildiğini ifade etti.Sivas Valisi Sayın Davut Gül’ün öncülük ettiği ve sahip çıktığı bu projeye Sivas’ta yaşayan herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Akbulut Özpay, bu jeoparkla birlikte insanların doğaya olan farkındalığının artacağını ve ilde turizmin gelişeceğini söyledi.
(+)

hürriyetin haberidir, bu konuda ciddi adımlar atılacak gibi duruyor. Yeni bir başlığı hak eden bir yatırım


talha58
3 yıl önce - Pts 05 Mar 2018, 22:32

Bu haber iki sene önce yapıldığı zaman nasıl eş geçmişiz gerçekten ilginç. Çok önemli bir gelişme. Türkiye'de başka bir örneği yok galiba. Sanırım şu ana kadar çalışmalar baya ilerlemiştir. Özellikle çevre illerden okul gezileriyle görülebilecek bir bölge haline getirilebilir.
Sivas Yukarı Kızılırmak Jeoparkı şeklinde de açılabilirdi başlık. Eğer ülkemizde başka örneği yoksa tek olmasının nimeti de kullanılabilir. Türkiye'nin ilk jeoparkı kulağa hoş geliyor.
Ayrıca tam olarak şehrin hangi noktasına denk düşüyor öğrenebilirsek güzel olacak.


mehmet karakas7
3 yıl önce - Pts 05 Mar 2018, 22:55

Emirhan kayalıklarıMisafir fa7

3 yıl önce - Pts 05 Mar 2018, 23:21

Projenin mimarı Gülpınar hocaya teşekkürler.Değerli bir isimdir. Sivas turizmine yönelik çalışmaları mevcut.

beratdemir
3 yıl önce - Pts 05 Mar 2018, 23:32

Bu alan bir noktadan ziyade Sivas Merkez ile İmranlı arasını kapsıyor gibi. Kızılırmak güzergahında bulunan 5600 km2 alan anladığım kadarıyla.

Karakas Mehmet

2 hafta önce - Çrş 07 Nis 2021, 12:38Sivas'taki 70 milyon yıllık jeoparkın turizme kazandırılması için çalışmalar başladı.

Sivas’ta bulunan 5 bin 600 kilometrekare alan içerisindeki jeopark, devam eden çalışmaların tamamlanması ile Kula’dan sonra Türkiye’nin 2. jeoparkı olarak dünya jeoturizmine kazandırılacak.

DÜNYA TURİZMİNE KAZANDIRILACAK
Sivas’ta Yukarı Kızılırmak havzası içerisinde yer alan 5 bin 600 kilometrekarelik alan içerisindeki 65 ile 70 milyon yıl arasında oluşan jeolojik oluşumların dünya turizmine kazandırılması için çalışmalar sürüyor.

70 milyon yılık jeopark dünya jeoturizmine kazandırılacak -1

"YENİ TREND"
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyeli Doç. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay, Yukarı Kızılırmak havzası içerisinde oluşturulacak jeoparkın, Kula jeoparkından sonra Türkiye’de 2. olacağını belirterek, “Jeolojik ve jeositlerin bir arada bulunmuş olduğu coğrafi alanlar olarak tanımlanan jeoparklar 21.yüzyılın bu gün yeni trendi olarak kabul ediliyor. Birçok ülkede Avrupa ülkesinde ve Dünya ülkelerinde jeoparkların oluşturulması için girişimler devam etmekte. Bu gün Avrupa da 70 dünyada ise 127 adet jeopark alanı bulunmakta. Ülkemizde ise UNESCO jeopark alanına dahil olan sadece Kula jeopark alanı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye de jeopark projelerinin biri de Sivas ilimizde ve şu an da devam etmektedir. Yukarı Kızılırmak jeoparkı olarak adlandırdığımız yaklaşık 5 bin 600 kilometrekarelik alanda jeositlerin tespiti koruma alanlarının oluşturulması, eğitim ve jeoturizmin geliştirilmesi noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. Amacımız özellikle doğal jeopark özelliği taşıyan jeolojik mirasların ya da yeryüzü şekillerinin korunmasını sağlamak. Özellikle UNESCO ya dahil olacak bir jeopark sahası oluşturmak ana hedefimiz." dedi.

70 milyon yılık jeopark dünya jeoturizmine kazandırılacak -2

HEDEF UNESCO'DA YER ALMAK
Özpay, oluşturulması planlanan jeoparkın UNESCO’ya dahil edilmesinin hedeflendiğini belirterek, "Yukarı Kızılırmak jeoparkı şuan da çalışması devam eden üç aşamalı önemli proje sahalarından bir tanesini oluşturmakta. Üç aşama tamamlandığı zaman yukarı Kızılırmak jeoparkında, Avrupa jeopark alanına müracaatımız ve UNESCO jeopark alanına müracaatımız olacaktır. Jeopark sahası içerisinde erimeye bağlı oluşan çok sayıda şekli görmek mümkün. Bunların arasında lapyalar, çökme dolinleri, kör vadiler, kanyon vadiler, karstik göller, mağaralar, doğal köprüler ve polye gibi çok sayıda karstik yer şekillerini ve oluşumlarını bu sahada görmek mümkündür." şeklinde konuştu.

70 milyon yılık jeopark dünya jeoturizmine kazandırılacak -3

70 MİLYON YILDA OLUŞTU
Özpay, Yukarı Kızılırmak jeoparkının 65 ile 70 milyon yıl arasında oluştuğunu söyleyerek, “65-70 milyon yıl önce oluşmaya başlayan Sivas ters yer havzası içinde yer almaktadır. Sivas ters yer havzası içerisinde ön plana çıkan jipsler ise yaklaşık 34 milyon yıl önceden başlayıp 5 milyon yıla kadar oluşumu devam eden sıcak ve kurak bölgelerdeki suların buharlaşması sonucu oluşan çökelen tortular olarak nitelendirebiliriz.” dedi.Alıntı:İHA

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET