Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
TOKİ'den Bursa'ya özel sanayi sitesi
« önceki   123 ... 404142

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 42
Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Pts 28 Arl 2020, 23:27

Alıntı:
Bitmeyen siteye esnaf tepkisi: Ya işyerlerimizi yapın, ya paramızı verin

Temeli… 2011’de atıldığında beklenti büyüktü. BESOB ve TOKİ işbirliğiyle Kestel Çataltepe’de başlayan Sanayi Sitesi kent içinde üretim yapan esnafı bir araya toplayacaktı.Fakat…
İşler planlandığı gibi gitmedi, inşaat yürümedi. Gerçi, altyapı yapıldı ve bitirilen bir bölüm var, ama o da projenin bütünü yanında çok küçük kaldı.

İşte…
Bu siteyle ilgili olarak üye esnafın tepkisi var. Tepkiyi de, site üyesi Fatih Güçlü ile birlikte ziyaretimize gelen Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Arslan dile getirdi.

Dedi ki:
“Biz üye olurken TOKİ’ye güvendik. Sonra TOKİ çekildi ve yerine kurulan kooperatifin inşaatı devam ettireceği söylendi. Fakat hiç hareket olmadı.”

İstekleri şu:
“Üye olurken yüklü ödemeler yaptık. Şimdi ya siteyi bitirin ve işyerlerimizi teslim edin, ya da paramızı geri verin diyoruz, ama muhatap bulamıyoruz.”Cumhurbaşkanı’na götürmek için imza toplanıyor
Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Arslan, bitmeyen esnaf sitesine tepki gösterirken, Kestel Çataltepe’de yapılan altyapı yatırımına dikkat çekti ve “Açıkta kalan altyapı kırılıyor, 2 yıl sonra bir şey kalmaz” dedi.

Esnafa da çağrı yaptı:
“Üye olduğumuzda 7 bin kişiydi, 3 bine düştü. Cumhurbaşkanımıza götürmek üzere imza toplamaya başladık. Esnafımızı da bizimle temasa geçmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/a ...-mi-691989

Büyük Sanayi Sitesi de tıpkı demiryolu gibi yılan hikayesine dönen konulardan umarım yetkililer olaya el atar ve TOKİ veya bakanlık bu işe dahil olur.


kemal0377
3 ay önce - Sal 29 Arl 2020, 04:44

Sanayi bolgesinin bir kismi konuta donuyor diye haber vardi, ne meraklilar sanayinin dibine konut yapmaya, zaten amac sehir icinde kalmis sanayiyi tasimak degilmiydi, bursa da pekcok bolgede evler sanayi icice, elllerine yuzlerine bulastirdilar. Pekcok kentsel donusumun onunu acacak projeydi. Simdi bazi yerlerde esnafi tasimaya calisacaklar adamlar nereye gidecek.

Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Cmt 02 Oca 2021, 21:35

Alıntı:
Esnaf Çataltepe’ye umudunu tüketmiş

Bu sütunlardan kısa bir süre önce Kestel’de Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından yapımına başlanan ve yarım kalan sanayi sitesinin 100 dönümlük kısmının toplu konuta tahsis edileceğini duyurmuştuk.

O gelişme üzerine BESOB’un TOKİ’den devraldığı projeyi tamamlamak için yeni bir kooperatif kurulduğunu öğrendik.

Ancak, Bursalı esnafın bir kısmının, kısa adı BESKOOP olan, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi’ne ‘güveninin olmadığını’ görüyoruz.

BESOB’un kooperatife devrettiği proje için, hissedar esnafın buraya üye olmaktan kaçındığı ileri sürülüyor.

Önceki gün Bursa Dokumacılar Odası Başkanı Aydın Çitil ile aynı sektörde faaliyet gösteren Osman Uçar, Emir Engin ve Yusuf Yıldırım Olay Medya’da konuğumdu.Kendilerinin BESOB tarafından TOKİ’ye yaptırıldığı için Çataltepe’deki Sanayi Sitesi projesine ortak olduklarını bildiren dokumacı esnafı, “Kooperatif kuruluş aşamasında belirli bir zümrenin dışında hak sahiplerine bilgi verilmedi, bir mesaj bile atılmadı. Bizi şimdi kooperatife üye olmaya zorluyorlar. Ama bizim bunlara güvenimiz yok” dediler.

Geçmişte OTOSANSİT’e üye olanların yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken dokumacılar, “Biz bu işin içinde TOKİ var diye girdik. 12 yıldır mağduruz. TOKİ projeden çekildi, BESOB kendisi yapmıyor, kooperatife devretti. Biz yeniden o projenin TOKİ ile anlaşılarak tamamlanmasını istiyoruz” diye konuştular.

Proje bütündeki ortak kullanım alanları otel, banka, akaryakıt istasyonu, konut alanları, sosyal tesis gibi ticari mekanların iştah kabarttığına dikkat çeken esnaf, “Bizim dokumacı esnafı bu proje alanın yüzde 30-35’ne sahipler. Biz bu ortak mekanların değerlendirilmesi konusunda mevcut yönetime güvenmiyoruz. Şu an kooperatifin 400 civarı üyesi var. Bunlar 2 bin esnafı temsil edemez” dediler.

Güven sorunun gidermek gerekiyor.
Kooperatif, İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda olağan kongresini yapamıyor.
Fakat kongre olsa bile hissedarların büyük bölümünün buraya üye olmaktan imtina etmeleri düşündürücü.
Bursa için elzem olan bu proje sürüncemeye karmamalı. Güven sorunu çözülmeli.
Devlet, Ankara işe el koymalı. TOKİ yeniden devreye sokulmalı.

Sorunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktaracaklar
Bursa’daki sıkıntıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktarmak istediklerini anlatan dokumacı esnafı, “Cumhurbaşkanımız Bursa’daki bu sanayi sitesinin yapımını TOKİ’nin üstlenmesi talimatını vermişti. Ama gelinen noktadan kendisinin bilgisinin olduğunu sanmıyoruz. Proje 12 yıldır sürüncemede kaldı. Bu durumu Sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz. Sayın Valimiz ve AK Parti İl Başkanımız ile de görüşeceğiz” dediler.Yıldırım’dan dokumacı esnafına gürültü cezası
Derli toplu, sağlıklı ortamda üretim yapmak isteyen esnafın Çataltepe umutları suyu düşünce Ankara Yolu altındaki iş yerlerinde de çok rahat oldukları görülmüyor.

Bursa Dokumacılar Odası Başkanı Aydın Çitil, Yıldırım Belediye Encümeni’nin dokumacı esnafına Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü’nün tespitleri sonucu ‘gürültü yaptıkları ve çevreyi rahatsız ettikleri’ gerekçesiyle 14 bin 740 lira para cezası kesmeye başladığını hatırlattı.

Başkan Çitil, “Biz de hem kendimiz hem çalışanlarımız hem de çevremiz için daha sağlıklı ortamlarda çalışmak istiyoruz ama sanayi sitemiz 12 yıldır bitmedi. Yıldırım Belediyesi’nin esnafa kestiği para cezaları işimizi daha da zorlaştırıyor” dedi.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ihsan-aydin/esnaf-c ...mis-695094

Yazık oldu artık neler planlanırken nerelere gelinmiş...


chainz
3 ay önce - Prş 07 Oca 2021, 11:04

bence haksız da değiller . burası devlet eli olmadan yapılacak bi iş değil. üst düzey memurun yapacağı bi iş değil . kooperatif işini sanayici ve esnaf cok zor kabul ederdi ve adamlar da etmemiş zaten. bi ortak proje çıkarıp herkese topraklarını verseler insanlar o projeye sadık şekilde binalarını kendisi yapsa herkes orda yerini öyle böyle yapardı. ama anladığım kadarıyla biraz da rant var işin içinde. öyle olunca işi tutan yapamayacak da olsa bırakmak istemiyor.

Berktuğ
site denetçisi

2 ay önce - Prş 21 Oca 2021, 18:30

Alıntı:
Esnaf Sitesi için mesaj verdi: Üstyapı ihalesi yakında, kimse ayrılmasınYeri… Kestel Çataltepe’de. 10 yıl önce temeli atılırken, kent içinde üretim yapan 7 bin esnafın buraya toplanması hedeflenmişti.

Ne var ki…
Planlandığı gibi gitmediği için bazı üyeler ayrılmak istiyor

İşte…
O sitenin öncüsü ve kurucusu BESOB Başkanı Arif Tak şunu söyledi:
“Bize engel oldular. Zamanın akademik odaları, bazı siyasi parti yöneticileri her kararı mahkemeye taşıdılar. O mahkemeler 7 yıl sürdü ve iş geciktirildi. Başka büyük projelere giren TOKİ’nin de parası azaldı ve projeden çekildi.”

Şu mesajı verdi:
“Arsa bizim. Ankara’da değerinin 2 milyarı geçtiği söylendi. TOKİ çekildi, ama kooperatif kurup devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde üstyapı ihalesi yapılacak.

Çağrısı şu:
“Önemli görüşmelerimiz var, yeni çalışmalar başlıyor. Üye olanlara sesleniyorum: Sakın ayrılmayın, biraz bekleyin.”

Varank’tan Esnaf Sitesi’ne 75 milyon kredi

Sohbetimizde… BESOB Başkanı Arif Tak, tartışılan Esnaf Sitesi için yeni gelişmeyi açıkladı:
“Altyapının yüzde 80’i bitti. Bursa’ya geldiğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a anlattık. O da 75 milyon lira faizsiz kredi verdi.”

Şunu da ekledi:
“Perşembe (bugün) Ankara’da Bakanımızla faizsiz krediyi görüşeceğiz. Maalesef, engellemeler yüzünden 7 yıl kaybettik, tek sıkıntı bu.”

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/t ...cek-707127

Bu saatten sonra burası biter mi Allah kerim..Berktuğ
site denetçisi

2 hafta önce - Sal 06 Nis 2021, 11:48

Alıntı:
Bursa’nın ‘hüsran’ projesinde sürpriz gelişme!Geçen hafta AK Parti İl Başkanlığı binası, önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.
BESOB Başkanı Arif Tak ve esnaf odası temsilcileri, İl Başkanı Davut Gürkan ile görüştüler.
Görüşmede bir ev sahibi daha vardı:
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş.

***

Gürkan, görüşmenin duyurusunu, sosyal medya hesabından yaptı ama sadece BESOB Sanayi Sitesi ile ilgili istişare ettiklerini belirtmekle yetindi.

Oysa o görüşmede Bursa’nın en büyük hayal kırıklığı projelerinden biri olan Kestel Çataltepe’deki esnaf sanayi sitesinin kaderini belirleyecek kararlar alındı.

***

Temeli 2012’de atılmasına ve önünde hiçbir hukuki engel olmamasına rağmen 9 yıldır bir arpa yol alınamayan projede sıkıntı çok büyük.
Öyle ki Arif Tak’ın temel atma töreninde 2 yılda bitirme sözü verdiği 3 bin 500 dükkanlık projede, sadece ve sadece 125 dükkan yapılabildi.
Üstelik TOKİ projeden çekildi ve kalan işi tamamlamak üzere bir kooperatif kuruldu.
Ancak dedik ya sıkıntı büyük.
Çünkü kasada 3 bini aşkın dükkanı inşa edecek para yok.
12 yıl önce esnaftan para toplanmaya başlandı.
Birçok esnaf, projenin hayal olduğunu düşündüğü için, yatırdığı parasını geri çekerek, dükkan satın almaktan vazgeçti.
Bu nedenle kooperatifin üye sayısının 600 bile olmadığını duyuyorum.
Aslında kalan üyeler de çıkacaklar ama paraları pul oldu.
Nitekim projeden çıkmak isteyen esnafa 12 yıl önce yatırdıkları paranın aynısı teklif ediliyormuş.
Mesela esnaf, dükkan sahibi olma hayaliyle 12 yıl önce diyelim ki 30 bin lira para yatırdı.
Kooperatiften çıksalar, pul olmuş paralarıyla büyük zarar edecekler.
Çıkmasalar, üç kuruş paralarının da batacağı endişesini duyuyorlar.
Çünkü yaprak kımıldamıyor Çataltepe’de.

***

Hal böyle olunca esnaf, Arif Tak ve yönetimine büyük baskı yapmaya başladı.
Esnafın baskısından bunalan Arif Tak, oda başkanlarını yanına alarak AK Parti İl Başkanı Gürkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’a “Ne olur bize bir çözüm bulun” anlamına gelecek bir ziyaret yaptı.

***

Şimdi gelelim toplantının sonucuna.
BESOB Esnaf Sanayi Sitesi’nde çözümü Büyükşehir Belediyesi üretecek.
Başkan Aktaş, proje üzerinde çalışıp, 1 ay içinde reçeteyi BESOB yetkililerine sunacakmış.
Alternatifli çözüm reçetesinde, içeride parası olan esnafın mağdur edilmemesine dikkat edilecek.

***

Uzun lafın kısası, Büyükşehir Belediyesi, BESOB Sanayi Sitesi’nde insiyatifi eline alıyor.
Galiba projenin tek kurtuluş yolu da bu.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursanin-husran-projesind ...sme-757121

Bu da gerçekten 8 yıldır büyük bir ayıp oldu.


Kenanke
2 hafta önce - Sal 06 Nis 2021, 11:57

Berbat bir olay hakkaten. Ekonomiye beş kuruş faydası olmayacak işlere paralar akıtılır böyle faydalı projeleri takan olmaz. Bursada küçük işletmeler için bu tarz düzenli yerlere toplayacak projeler üretilmeli. Doğanbeye jet hızıyla ucube diken toki burda topuklamış.sayfa 42
« önceki   123 ... 404142
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet