Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Efe Elaldı

3 ay önce - Pzr 10 Oca 2021, 15:57

Çok gecikmiş bir yatırımdı başlamaları sevindirici bursaya su sağlayan Doğancı ve Nilüfer barajlarının toplamından daha büyük çınarcık barajından su temin edemeyip şuan susuzluk tehlikesi yaşıyoruz heralde suyu olup kullanamayan tek sehiriz gerçekten çok ilginç bir şehiriz

Selçuk Alpay

3 ay önce - Pts 11 Oca 2021, 15:22

Çınarcık Barajını besleyen dere aynı zamanda Uluabat gölününde önemli bir temiz su kaynağı olup barajdan çıkan su elektrik üretiminin ardından yine göle akmaktaydı.Şimdi zaten kuraklıktan önemli derecede zorlanan göl bu kaynağında da mahrum kalınca iyice küçülecek belki de ölecek.Kemalpaşa'dan gelen dere zaten yeteri kadar kirli idi.Göl tamamen kirli suya makum olacak. Zaten göl kıyısında geçen seneden beri bir takım çalışmalar vardı hatta borular bile döşenmeye başlamıştı.Buradan bazı sanayii bölgelerininde su alacağını öğrenmiş bulunuyorum.Bazı karalar kolay alınır lakin vebali büyüktür.
Unutmayalım bizden sonra gelecek olan nesillerinde o gölde hakları var. Bakalım bu hesaplar ilahi adalet gününde nasıl verilecek.
Ben kendi adıma bu kararı alanları ,uygulatanları hiç bir zaman hayırla anmayacağım.


Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Cum 15 Oca 2021, 12:47

Alıntı:
Çınarcık’ta 50 yıllık hedef var

Gülenç ile sohbet ederken, Çınarcık Barajı’ndan kente su temini konusuna özel bir önem verdiğini fark ettik.

DSİ’nin bugünlerde projelerini teslim edeceği isale hattı ve arıtma tesisleri için Avrupa Yatırım Bankası başta olmak üzere dış kaynaklardan finans arayışlarını yoğunlaştırmışlar.

Gülenç, Çınarcık suyunu mümkün olan en kısa sürede Bursa’ya vermek istediklerini hatırlatıyor.

Bu amaçla hem kendilerinin hem de Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın finans bulma çabalarının sürdüğünü belirtiyor.

Gülenç, “Çınarcık ile Bursa’nın 50 yıllık su sorunu çözülecek. Buna bir de Gölbaşı’ndan alınacak 2 baraj büyüklüğündeki suyu kentin doğusuna verdiğimizi düşündüğünüzde, Bursa’da inşallah uzun yıllar su sorunu konuşulmayacak” diyor.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ihsan-aydin/yagisla ...yor-703273

Umarım içmek için su problemi yaşamadan çeşitli önlemler alınır.


Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Cmt 16 Oca 2021, 16:34

Alıntı:
Çınarcık Barajı bir an önce sisteme alınmalıRecep Altepe ile sohbetimizde barajları da konuştuk. Önce şunu anımsattı:
“Doğancı Barajı’nın 45, Nilüfer Barajı’nın 43 milyon metreküp kapasitesi var. 300 milyon metreküple Çınarcık Barajı ikisinin toplamından fazla kapasiteye sahip.”

Şunu vurguladı:
“Bizim gündemimizde de Çınarcık Barajı kurtarıcı olarak vardı. Bir an önce sisteme alınması için girişimler yaptık. Şimdi daha da önemli hale geldi.”

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/a ...eli-703887

Kuraklık meselesi meydana gelince gözler Çınarcık Barajına çevrilerek gündemde tavan yaptı.


Efe Elaldı

3 ay önce - Cmt 16 Oca 2021, 20:19

Doğancı barajı yıllık 125 milyon metreküp,nilüfer barajı 60 milyon metreküp su sağlıyor çınarcık barajı ise yıllık 372 milyon metreküp su sağlayabilecek kapasitede gerçekten çok iyi düşünülerek yapılan bir baraj keşke yapılırken bursa içme suyu hattıda döşenmiş olsaydı.2022 yazı gelmeden su içme hattını çınarcık barajına balarlar umarım.Yıllık 150 milyon metreküp suyu çınarcık sağlasa zaten uzun yıllar boyunca bursa su sıkıntısı çekmez.Berktuğ
site denetçisi

4 hafta önce - Pts 22 Mar 2021, 23:51

Alıntı:
Çınarcık, 750 milyonluk yatırım

Bursa’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Doğancı ve Nilüfer Barajlarında su seviyesinin yükselmeye başladığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Çınarcık Barajı suyunun Bursa’ya getirilmesiyle ilgili projemiz bitti. Arıtma tesisi ve depo projeleri de DSİ tarafından bize teslim edilecek. Böylelikle 2023 senesinde mevcut barajlarımızın iki katı su rezervine sahip bir kaynağa daha sahip olacağız. Bu da en az 30 yıl boyunca hiçbir şekilde su sorunu yaşamayacağız anlamına geliyor. Bu yaklaşık 750 milyon liralık bir yatırım. Ancak her birimiz suyu tasarruflu kullanmak zorundayız. Bizler inançlı insanlarız. İnancımız gereği israfın haram olduğunu unutmayalım. Bu konuda herkesten hassasiyet bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/su-gununde-tasarruf-uyarisi-747791

Hayırlısı olsun umarım yakında bu projeyle ilgili haberleri de görürüz.


Efe Elaldı

4 hafta önce - Sal 23 Mar 2021, 01:10

Son 3 ayda çok iyi yağışlar almamıza rağmen hala nilüfer ve doğancı barajları %40 seviyelerinde nüfus ve su sarfiyatı o kadar arttı ki gelen su çok yavaş şekilde 2 barajı doldurabiliyor.Çınarcık barajına ihtiyacımız var umarım proje 2023 yılında biter ve bursaya baraj su vermeye başlar.

Berktuğ
site denetçisi

2 hafta önce - Pzr 04 Nis 2021, 19:32

ÇINARCIK’IN SUYU BİR ADIM DAHA YAKLAŞTI
Alıntı:
Bursa’nın 2050 yılına kadar içme suyu sorunu yaşamaması için Çınarcık Barajı suyunun Bursa’ya getirilmesi için çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, dev projede bir adım daha ilerledi. Toplam 96 kilometrelik isale hattı ile 4 adet içme suyu deposunu kapsayan projeler Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilirken, arıtma tesisi ile ilgili projenin de yıl sonuna kadar hazırlanması planlanıyor.

Bursa’da özellikle 2019 yılından beri yaşanan ve şiddetini sürekli artıran kuraklığa rağmen aldığı tedbirlerle abonelerini bir gün bile susuz bırakmayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın içme suyunu sağlayan Doğancı ve Nilüfer Barajlarına şimdi de Çınarcık Barajı’nı dahil etmeye hazırlanıyor. Çınarcık Barajı suyunun Bursa’ya getirilmesi için bir süredir yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile yapılan yakın işbirliği sayesinde dev projede önemli bir mesafe kat etti. Çınarcık Barajı suyunun Bursa’ya getirilmesi için DSİ tarafından hazırlatılan 96 kilometrelik ana isale hattı ve 4 adet içme suyu deposunu kapsayan projeler Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi. Çalışmaları devam eden günlük 300 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisi ile ilgili projelerin de yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bursa’ya hayat verecek
Bursa’ya 2050 yılına kadar susuzluk sorunu yaşatmayacak çalışmanın tamamlanan projeleri DSİ 1. Bölge Müdürü Yüksel Tazegül ve projeleri hazırlayan yüklenici firmanın temsilcileri tarafından BUSKİ Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. Bu arada gelinen süreçle ilgili olarak BUSKİ’de düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, DSİ 1. Bölge Müdürü Yüksel Tazegül, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, DSİ ve BUSKİ bürokratları ile projeleri hazırlayan yüklenici firmanı temsilcileri katıldı. Toplantıda Çınarcık Barajı suyunun Bursa’ya en hızlı şekilde getirilmesi için projede hangi etaplara öncelik verileceği ve finansman modelleri gibi konular ele alandı.

Video:İhale hazırlığı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projelerin teslim edilmesi ile birlikte artık uygulama ihalesi hazırlıklarına başlayabileceklerini belirterek, Çınarcık Barajı içme suyu projesinin tamamlandığında 2050 yılına kadar Bursa’nın içme suyu sorunu yaşamayacağını söyledi. Başkan Aktaş, projenin 300.000 m3/gün kapasiteli içme suyu arıtma tesisi, 96 km ana isale hattı, toplamda 26.000 m3 hacimli 4 adet içme suyu depoları ve sanat yapılarını içerdiğini kaydetti. Çınarcık’tan yılda 145 milyon metreküp ham suyun alınarak Kayapa bölgesinde yapılacak arıtma tesisinde arıtılacağını ifade eden Başkan Aktaş, “Buradan gelecek olan içme suyu öncelikle Mudanya ilçe merkezi ve bağlı mahalleleri başta olmak üzere, Karacabey ilçesine bağlı 17 mahalle ve şehrin batı kesimi ile yeni oluşturulan imar bölgelerini besleyecek. Yapılacak ana isale hattı bağlantılarıyla Doğancı barajı ile hem entegre hem de alternatifli olarak çalışacak. Mevcut durumda Çağrışan pompa istasyonundan terfili sistem ile beslenmekte olan Mudanya ilçesi, Çınarcık Barajının devreye alınmasıyla cazibeli olarak besleneceğinden ciddi bir enerji tasarrufu sağlanacak. Ayrıca son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ve kuraklık olayları sebebiyle Doğancı Barajının yetersiz kaldığı zamanlarda şehrin muhtelif bölgelerinde açılan yeraltı kuyuları devreye alınıyordu. Yine Çınarcık Barajı ile yeraltı kuyularının kullanımı minimum seviyeye ineceğinden hem enerji tasarrufu hem de yerleşim yerlerine sürekli kesintisiz içme suyu sağlanmasını planlıyoruz. Sürece katkı veren DSİ Bölge Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/haber/cinarcikin-suyu-bi ...asti-29926

Umarım baraj kısa zamanda devreye alınır.


Efe Elaldı

2 hafta önce - Pzr 04 Nis 2021, 23:57

bursa için en önemli proje su olmadan hiç bişey olmuyor bursanın suyu garanti altına alınacak tez bitirilmeli

Serkan99
1 hafta önce - Pzr 11 Nis 2021, 11:37

- DSİ bölge müdürü önce kendi bulunduğu alana hakim olsun Duaçınarındaki...

- Uzun cadde tarafında bütün su basıyor her yağmurda kendi yerlerini ...

- Arka tarafta ne iş yaptığı belli olmayan 8-10 adam bütün kış çer çöp odun yakıyor etrafında çay sigara içiyorlar...sayfa 3
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet