Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Berktuğ
site denetçisi

8 ay önce - Cmt 22 Ağu 2020, 15:18
Bursa Çekirge Teras Projesi (Çelikpalas oteli 2. kısımdaki atıl binalar yıkılıyor)


ÇEKİRGE TERAS PROJESİ
Alıntı:
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile Bursa Çekirge’deki Çelik Palas Otelin arkasında bulunan yaklaşık 32 yıllık atıl inşaatın yıkımına başlandı.Geçmişle geleceği aynı potada buluşturan, yeşil ile yapıyı kaynaştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışına sahip olduklarını belirten Kurum, “İşte bu anlayışla; 32 yıldır metruk bir vaziyette duran, Osmangazi Çelik Palas Oteli’nin arkasındaki köhne yapıları yıkıyoruz. Burada Bursa’nın en vizyoner projelerinden olacak “Çekirge Teras Projesi”ni hayata geçiriyoruz. Bu projemizle inşallah; seyir terası, kütüphanesi, kıraathanesi, müzeler kompleksi, biyolojik göletleri, bisiklet ve yürüyüş yolları, çınarlar, kapalı otoparkı ve geniş yeşil alanlarıyla; güzel Bursa’mızı daha da güzelleştireceğiz. Çekirge Seyir Terası Projemiz, tüm donatılarıyla birlikte Bursa’mız için hayırlı, uğurlu olsun.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursanin-tarihi-mekanlari ...yor-606656

Hayırlı uğurlu olsun atıl binalar çok kötü görünümün yanı sıra bölgedeki huzuru da bozuyordu.

Proje görselleri:

Berktuğ
site denetçisi

3 hafta önce - Cmt 27 Mar 2021, 13:50

ÇEKİRGE TERAS YIKIMLARLA ŞEKİLLENİYOR
Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçireceği Çekirge Teras Projesi kapsamında 20 yıldır atıl halde duran Çelik Palas Oteli ek binalarında başlatılan yıkım çalışmaları devam ediyor.Bursa’nın daha sağlıklı bir kent olması hedefiyle bir taraftan kentsel dönüşüm projeleriyle riskli yapı stoğunu eritmeye çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan kent siluetini bozan yapıları da bir bir ortadan kaldırıyor. Daha önce Stadyum Caddesi’nde 38 bin metrekare alan üzerine yapılan ve açılışıdan kısa süre sonra içindeki işyerlerinin ruhsatının iptal edilmesi nedeniyle atıl halde kalan Tower Plaza’nın yıkımını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Çelik Palas Oteli’nin yaklaşık 20 yıldır boş duran ek binalarının yıkım çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehir Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçireceği Çekirge Teras Projesi kapsamında yıkım kararı verilen 6 blok, 36 daire, 250 oda ve daha birçok müştemilatı bulunan yapıda, yüklenici firma tarafından 22 kişilik ekiple yıkım çalışmaları sürdürülüyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Yapı Kontrol Şube Müdürlüğü kontrolünde yapılan çalışmada A Blok çatı kontrüksiyonu kaldırılırken, çatı katı ve 8’inci kat olmak üzere 2 katta yıkım tamamlandı. Binanın 7’nci katındaki yıkım çalışmaları devam ediyor.

Hayaller gerçekleşiyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gerek Tower Plaza gerekse de Çelik Palas Oteli ek binalarının kaldırılmasının yıllardır gündemde olduğunu hatırlatarak, hayalleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çekirge’de kent silüetini bozan otel ek binalarının yıkım çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Aktaş, “Bu binalar tamamlanamadığı için yıllardır atıl halde duruyordu. Bursa’mızın siluetini bozan binaların kaldırılması ve bölgenin halkımıza açılması için önemli bir adım atıldı. Çekirge Teras Projesi’ne verdikleri destek nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Yıkımlar tamamlandığında bünyesinde otopark, millet kıraathanesi, kültüphane, seyir terası ve sosyal tesisler bulunan ayrıcalıklı bir millet bahçesini Bursa’mıza kazandırmış olacağız” dedi.
Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/haber/cekirge-teras-yiki ...iyor-29903

Uzun zamandır gündemde değildi, görüldüğü üzere yıkımlarına tam gaz devam ediliyor.


UfukRaifoğlu
3 hafta önce - Cmt 27 Mar 2021, 14:02

Haşim İşcan caddesindeki boş bekleyen iş hanları için ne bekleniyor.

arbas
3 hafta önce - Pts 29 Mar 2021, 08:12

berktuğ tam gaz devam ediyor değil "tekrar başladı" doğrusu uzun zamandır bir çalışma yoktu vatandaşlar cimer e şikayet edince yeniden başladılar

Berktuğ
site denetçisi

3 hafta önce - Pts 29 Mar 2021, 14:57

UfukRaifoğlu demiş ki:
Haşim İşcan caddesindeki boş bekleyen iş hanları için ne bekleniyor.

Bursamızdaki yarım kalan binalar ile ilgili tartışma için açılmış başlık mevcut:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=8222971#8222971ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet