Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Berktuğ
site denetçisi

7 ay önce - Çrş 09 Eyl 2020, 23:12

Alıntı:
23 Mart 1956’da Bursa’da doğan Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Halil Kumova, uzun süre Bursa Devlet Tiyatrosunda sözleşmeli çalıştıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a yerleşti. Bu tarihten itibaren film ve dizilerde oynayan Kumova, şimdiye kadar 100’e yakın film ve dizide rol aldı.


Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursali-usta-oyuncu-hayat ...tti-616022

Bugün vefat eden tiyatrocu Halil Kumova'da Bursalı imiş, Allah mekanını cennet eylesin.


göKhaN

7 ay önce - Cum 11 Eyl 2020, 17:11

Bir dönem KanalD anahaberi sunan sunucu Buket Aydın da Bursa'da doğup büyümüş biriymiş.

ccahit
7 ay önce - Cum 11 Eyl 2020, 17:13

Buket aydın enistemin annesinde ders almış lisede iken tanışıyorlar başarılı bir kadın.

K.Oktar ARKIN
7 ay önce - Cmt 12 Eyl 2020, 22:54

Şarkıcı Doğuş’un babaannesi de bizim bir akrabanın komşusuydu,Sinandede Mah. ikâmet ediyordu😁

Mehmet BAYA

7 ay önce - Sal 15 Eyl 2020, 11:54

Fırçasız ressam lakabıyla bilinen Cemil Başo.

Aslen Kosova doğumlu. Ama çok uzun yıllar Bursa'da yaşadı, resimlerini Bursa'da yaptı, sergilerini Bursa'da açtı. Ve 2009 yılında vefat edip Bursa Kent Mezarlığı'na defnedildi.


UfukRaifoğlu
7 ay önce - Sal 15 Eyl 2020, 18:32Çakırbey
2 ay önce - Sal 16 Şub 2021, 09:59

Mareşal Gazi Ahmed Muhtar

Güven Hoca

2 ay önce - Sal 16 Şub 2021, 11:20

Alıntı:
Kamil Koç, (d. 1901 Pazaryeri, Bilecik - ö. 1975)
Kendisi Pazaryeri doğumlu ancak mezarı Bursa'da Yeşil'den Emirsultan Külliyesi'ne doğru giderken sağ tarafta bulunur fotoğraf çektiğimde ekleyeceğim.

Emirsultan'a giderken yoldan görürdük hep bu mezarı


engincl

1 ay önce - Pzr 21 Mar 2021, 17:31
Hüsrev Tayla


Hüsrev Tayla (d. 1925, Bursa - ö. 17 Mart 2014, İstanbul) Eski eser restorasyonu uzmanı, yüksek mimar.

Türkiye'nin ayaktaki (tarihlenebilen) tarihi bilinen en eski evi olan Bursa Somuncu baba evi ve fırını Hüsrev Tayla sayesinde hem belgelenip hem korunmuştur.


En çok Ankara’da yer alan Kocatepe Camii ve İstanbul’da Karacaahmet Mezarlığı girişine inşa edilmiş Şakirin Camii tasarımlarıyla tanınmıştır.
1925 yılında Bursa’da dünyaya gelen Hüsrev Tayla Bursa Erkek Lisesi mezunudur. 1942 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1948 yılında mimar olarak mezun olmuştur. 1952 ile 1953 yıllarında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde de okumuştur.
Mesleki kariyeri boyunca ağırlıklı olarak Bursa’da ve İstanbul’da çalışmıştır. Sırasıyla Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Vakıflar Başmüdürlüğü, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü gibi kurumlarda görev almıştır. Ayrıca 1972 ile 1974 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır.
Fâtih Camii’ni onardıktan sonra çalışmalarını Trakya’daki bazı camilere, özellikle Edirne’deki yapılara yoğunlaştırdı. II. Beyazıt Camii ve Dârüşşifâsı’nın duvarlarındaki tahribatı ortadan kaldıran onarımları yaptı. 1973 depreminin ardından birçok cami ile bunların minarelerindeki çatlak ve eğilmelerden meydana gelen aksaklıkları giderdi. Bilhassa çok harap durumdaki Bursa Murâdiye Camii ile ilgili rölöve krokileri ve hazırladığı rapora istinaden Rifat Yarar’ın hazırladığı betonarme kuşaklama projesi, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayıyla uygulandı. Bursa’daki tarihî yapılarda neredeyse her yıl lodosla yırtılan, uçan çatı kurşunları yanında âcil durumdaki hasar ve yıpranmaları onardı, iki kubbesi çöken bedesteni restore etti. 1954’te restorasyonuyla görevlendirildiği Bursa Ulucamii’nin taç kapısının yazı ve geometrik bezemeleri hariç, cephesinin bütün mermerleriyle stalaktitlerini tamir etti. Hüsrev Tayla'nın Bursa'da ve ülkemizin çeşitli yörelerinde bulunan tarihi eserlerin korunması ve restorasyonu ile ilgili çalışmaları saymakla bitmez.
Ayrıca serbest mimarlık da yapmış ve birçok mimarlık yarışmasına katılmıştır. Birçok kervansaray, hamam, türbe, konak ve cami rölövelerini yapmıştır. Ek olarak İstanbul’da yer alan Şirinevler Camisi ve Maltepe Camisi ile Adana’da yer alan Paktaş Fabrikası Camii gibi cami projeleri tasarlanmış ve uygulanmıştır.
Hüsrev Tayla, mimarların başucu kitabı olan Geleneksel Türk Mimarisinde Yapı Sistem ve Elemanları adlı iki ciltlik eserini (İstanbul 2007) meslek hayatı boyunca topladığı yazılı ve görsel dokümanları kullanarak hazırlamış olup çok sayıda makalesi de bilimsel dergilerde yayımlanmıştır.Hüsrev Tayla'nın relöve çalışmalarından bir örnek; Bursa Somuncu Baba Evisayfa 4
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet