Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
SERCAN CAN
11 yıl önce - Cum 28 Ağu 2009, 15:51

Aslında palmiyelerde hiç fena durmuyo ama sanırım Bursa iklimine pek uyum sağlayamadılar.O Fevzi Çakmak caddesine ekilen palmiyeler en az bi 6 sene olmasına rağmen hiçbir gelişim büyüme gösterememiştir. O ağaçlar Antakya'ya veya Mersin'e ekilmiş olsaydı dağ gibi olurdu şimdiye kadar herhalde. Çünkü Adana'da kaldığım sürede gözlemlediğim kadarıyla palmiye ağaçları çok çabuk büyüme gelişme gösteren ağaçlardır.Ama asıl tercih edilmesinin sebebi yetiştirilmiş gelişmiş palmiyelerin bir yerden bi yere taşınabilir olması. Bu bi çınar ağacı için mümkün olmayan durum. Her ne olursa olsun Bursa'nın simgesi yaşlı çınar ağaçlarıdır. Herbiri bi tarihi anıt niteliği taşıyorlar. Elimizdekilerin kıymetini bilip çınar ağaçlarını koruyup gelecek nesillere aktarmalıyız.

ozhanesemen

9 yıl önce - Sal 11 Ekm 2011, 09:42
Abdal Fırını tekrar açıldı


Alıntı:


Bursa’nın simgelerinden biri olan Abdal Simit Fırını, tadilat sonrası yeni yüzüyle tekrar Bursalılar’a hizmet vermeye başladı. Mekanın müdavimleri yine günün her saatinde uğramadan geçemiyor.

Tarihi dokusu, kültürü ve yemek kültürüyle tanınan Bursa’da yaşayanlar, Abdal Simit Fırını’nı iyi bilir. Fırının müdavimleri de günün her saatinde buranın lezzetini tadmadan önünden geçip gidemez. Abdal Simit Fırını bir süre tadilat nedeniyle kapalı kaldı.

Meşhur simidi ve çoğu zaman kaşık kullanılarak yenen tahinli pidesinin yanında yeni çıkardığı poğaça ve açma çeşitleriye takrer Bursalılar’a hizmet vermeye başlayan işletmeci Resul Şahin, yenilenen mekanlarının daha fazla ürün çıkarma kapasitesine sahip olduğunu ve önümüzdeki günlerde özel çay ve kahvaltılık çeşitlerin de tezgahta yer alacağını söyledi.

Bursa’nın eski esnaflarından olan Resul Şahin, aynı yerlerinde yenilenen yüzleriyle hizmet vermekten mutluluk duyduklarını söylerken, bu işin sırrının ise özen, kalite ve sabır olduğunu anlattı. Birçoğunun okul ya da işe giderken uğramadan geçemediği Abdal Simit Fırını müdavimleri arasında çok sayıda ünlü de yeralıyor.


Haber bağlantısı

Benim de vakti zamanında her öğle vakti uğradığım fırının açılmasına çok sevindim. Umuyorum aynı kıvam ve lezzeti tekrar yakalarlar. Küreklerin sapları yine dükkanın dışına taşacak mı çok merak ediyorum.


Efe Elaldı

9 yıl önce - Sal 11 Ekm 2011, 20:28

sanki meydan eksik kaldı daha büyütülebilirdi ama bunada şükür eskiye nazaran güzel bir yer oldu abdal meydanı bir

erdemkıbrıs
9 yıl önce - Prş 05 Oca 2012, 07:16
Abdal Simit Fırını


Özellikle bazı arkadaşlar hayal güçlerini kullanarak yanlış bilgiler vermişler. Toplantılar yapılmalar, fırın sahibinin istememesi gibi...
Yukarıda ilk fotoğrafda görülen fırının Abdal Simit Fırınıyla hiç bir alakası yoktur sadece belediyeden kaynaklı gecikmeden faydalanmaktır ve yılların emeğini küçük bir çakallıkla ele geçirme isteğidir. Daha sonra arkadaşların paylaştığı köşede kalan fırındır gerçek olan.

Abdal Simit Fırını eski yerşnde eski tadında ve 42 yıllık eski sahipleriyle devam ediyor....


Berktuğ
site denetçisi

1 ay önce - Cmt 20 Mar 2021, 14:01

BURSA’DA FACİADAN DÖNÜLDÜ! BÜYÜK BİR GÜRÜLTÜYLE ÇÖKTÜ
Alıntı:
Bursa’da, içinde yüzlerce antika eşya bulunan kafeteryanın duvarı çöktü. Kafeteryada kimsenin olmaması olası bir faciayı önlerken, çöken duvarda ‘Önce iş güvenliği’ yazılı levha asılı olduğu görüldü.Osmangazi ilçesinde bulunan tarihi Abdal Fırını’nın karşısındaki kafeteryanın duvarı, bu sabah hemen yanında yapılan temel inşaatı sırasında çöktü. Üzerinde ‘Önce iş güvenliği’ yazılı levha bulunan duvarın çöktüğü anda, kafeteryada kimsenin olmaması faciayı önledi.

Çökme anına tanık olan Mustafa Ekin, Ekin, “Biz inşaat yapıyoruz. İnşaat yaparken burayı kepçeyle temizledik. Kepçe gittikten sonra kafedeki çalışanlar ‘Buradan sesler geliyor’ dediler. Biz hemen herkesin çıkmasını söyledik. Çalışanlar çıktıktan 5-10 dakika sonra duvar çöktü” dedi.Kaynak: https://www.olay.com.tr/ozel-bursada-kafe-buyuk-g ...ldu-746221

Çok geçmiş olsun, ölümden dönmüşler.sayfa 6
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet