Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 224
DepTr
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:16

Alıntı:
İlçeleri %100 geri kalsın ne olacak?

Antalya kadar olmasa da turizm destinasyonu mu? Evet.
Dizilerin çekim mekanı mı? Evet
Yemekleriyle adından söz ettiriyor mu? Evet
Müzeleriyle adından söz ettieitor mu? Evet.
... liste uzar gider.

Fransanın başkenti Paris tek başına şehir ilçe bile yok bildiğim kadarıyla. Ayrıca İstanbul metropol dışı üç ilçesi var. Üçü de adından söz ettirmiyor. %20 değil yani

Allah aşkına şu yazdıklarınızın şuan konuyla ne alakası var ?

Bambaşka yerlere çektiniz olayı.

Ayhan
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:18

Konuyu başka yere çeken sizsiniz. İlçeleri köy gibi deyip duruyorsunuz. Ben de olsun ne farkeder diyorum.

Hasannn94
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:19

Ben Antalya'nın nüfusu az gibi gösterilmeye çalışıldığı için diyorum o yüzden diğer ilçeleri köy gibi diyorum diğer ilçeler köy gibi olduğu için insanlar merkez e gidiyor diyorum Gaziantep icin O yüzden iki üç ilçeye göre büyüklük ölçülmez diyorum ....

Antalya'nın gelişmişliginin küçüklük olmadığını anlatmaya çalışıyorum ...

En son Hasannn94 tarafından Pzr 07 Mar 2021, 01:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

DepTr
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:21

Alıntı:
İlçeleriyle adından söz ettiren çok az il var. İzmir, Balıkesir, Bursa, Antalya, Aydın, Muğla, Hatay vs. Bu kadar. Bu kıstas olamaz.

Gelişmiş ülkelerde şehirlerin nüfus yapısına bakarsanız, dengeli dağılım olduğunu göreceksiniz..

Dengeli nüfus dağılımı kesinlikle bir gelişmişlik göstergesidir. En azından bir parametredir bu..

O zaman her ilin belediyesi ilçelere bütçe aktarmasın, hizmet gitmesin ilçelere.
İnsanlar sefaletten şehir merkezine göç etmek zorunda kalsın. İlçeler boşalsın. Tarım bitsin..
Herkes şehir hayatı yaşasın..

Nasıl, iyi mi ?

Ayhan
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:22

Antalya şehrinin nüfusu 1,4 milyon, ilinin nüfusu 2,5 milyon. Kim küçük gösteriyorsa halt etmiş.

Alıntı:
İlçeler boşalsın. Tarım bitsin..

Konumuz bu değil

Kenanke
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:24

Bu güney illerinde değişik kafa var. Kimse abuk subuk şeyler sallamazken hep antalya, adana, antep vb. yerlerden biri çıkıp sallıyo aslında biz 3 milyonuz, gayriresmi bilmemne var suriyelileri katsak şöyle olur filan. Aranızda kapışsanıza kardeşim işte seviyonuz bu boş muhabbetleri niyeyse. Bunlara bakarak sayım olsa türkiye nüfusu 100 milyon çıkacak. Sallamak serbest nasıl olsa.

DepTr
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:24

Alıntı:
Konumuz bu değil

Sizin mantığınızın sonucu o işte..

Bu ülkede tarım şehirlerinin çok büyük kısmı ilçelerinin sağlamlığı ile ön plandadır.
Çünkü tarım kırsalda yapılır.
Manisa, İzmir, Antalya, Konya, Mersin gibi iller üretim bazında daima kafaya oynar tarım sektöründe.
Hepsinin ortak noktası ilçelerinin sağlam olması..

alperen522
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 03:08

Antalya nüfusta 5. büyük ilimizdir.

Antalya nüfusta 7. büyük şehirdir. Kent merkezi (Konyaaltı, Muratpaşa, Döşemealtı, Kepez, Aksu) ise 7. büyük kent merkezidir.

Antalya ilinin nüfusu 2.5 milyon, Antalya şehrinin nüfusu ise 1.3 milyondur. İkisi de mantıken resmi rakamlardır. Şehir nüfusu toplanmış olarak açıklanmasa da bu forumdaki Güven Hoca ve salihhr üyelerimiz resmi mahalle nüfuslarını büyük uğraş vererek toplayıp bu istatistiği de tutmuşlardır. Bu forumda yayınlanan şehir (il değil) nüfusları resmi nüfusların toplanması ile oluşturulduğundan resmi verilerdir. Gayrıresmi nüfus ise kentte yerleşik olmayan mülteci, turist, mevsimlik işçi vb. gibi etkenlerin tahmini olarak eklenmiş halidir.

Alıntı:
1997 nüfus sayımına kadar Adana Türkiye nin 4.büyük şehriydi. O yılki nüfus sayımında Bursa merkez 1 milyon 66 bin Adana ise 1 milyon 41 bin çıkmış 3 yıl sonraki 2000 yılı nüfus sayımında Bursa merkez 1.194.000 Adana İse 1 130.000 rakamlarına ulaşmıştır. Son 24 yıldır 4.ve 5.büyük kent Bursa ve Adana şeklinde. 2010 Yılından sonra Gaziantep nüfus açısından Adana ile aradaki farkı kapatmak üzere.2014 Yılından sonraki büyükşehir yasası saçma. Kırsal nüfusun büyük şehir ile alakası yok ama sayılıp il nüfusunun toplamının 5.büyük (Antalya ) kent olarak hesaba katılması yanlış. Çünkü Antalya merkez Bir milyon 300 bin küsürlerde. Adana ile aralarında 400 bin gibi bir nüfus farkı var.Asıl cevabı aranması gereken soru Adana nın neden 4.lüğü Bursa ya kaptırdığı.

1996'da Adana'nın Osmaniye ilçesi il yapıldı. Kadirli, Düziçi ve Bahçe ilçeleri de Osmaniye'ye bağlandı. Adana'nın nüfusu bir anda 450.000 kişi azaldı.

Osmaniye Adana'ya bağlı kalsa bile Adana 4.'lüğü 2008 yılında Bursa'ya kaptıracaktı. Günümüzde ise Adana ve eski ilçesi Osmaniye toplam 2.6 milyonluk nüfusla 2.5 milyonluk Antalya'yı geçip 5. sırada olurdu.

Osmaniye'nin Adana'dan ayrılmasının nüfus bakımından değil de sanayi ve tarım açısından Adana'ya çok olumsuz etkisi oldu. Antalya'dan Alanya'yı veya Kocaeli'den Gebze'yi ayırırsanız ne olur sorusunun cevabı için Adana'nın 1990 ve 2000 yıllarındaki istatistiklerine bakın. Nüfus sıralamasındaki pozisyonun bir hiç olduğunu anlayacaksınız.

Bu başlıkta dönen tartışmayı görünce aklıma şu soru geldi. Acaba Devlet Bahçeli Osmaniyeli değil de Alanyalı olsaydı neler olurdu?

Ahmet YAMÇA

1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 07:48

Devlet Bahçeli Adanaya hayatının darbesini yaptı osmaniye boşuna il oldu bakınız şimdi il yapılmıyor artık neyse
Bursa gerçekten 1990 larda Adana ile yarışıyordu ama Bursanın sanayisi iş olanakları İstanbul İzmire yakın olması coğrafi konumu itibari ile zaten 4. büyük il olup bu sıralaması tartışılmazdır
Bursanın büyümesinin durmayacağını düşünüyorum 15-20 sene içerisinde ise zaten 4 milyonu geçecek
Antalya turizm şehri kapasitesi belli ne yapacaklar toroslara sahilmi yapılacak yer altına otelmi yapılacak
Antalyanın büyüme hızı durur belli bir süre sonra Antalyaya ah izin verseler keşke suriyeliler için Antalya 1 ayda 3 - 3.5 milyon olur hatta 4 milyon ama izin vermiyorlar
inşallah en kısa zamanda izin çıkar Antalya suriyeliler sayesinde 4-5 hatta 8 milyon olur

kaan0703
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 08:28

Adana 4. Oldugu yillarda kimse durdurup hediye vermiyordu simdide 5 , 6 , veya 7, her neyse gene hediye veren yok, o zamanda iyi yerel yoneticilerimiz olmadi simdide olmadi ama en onemlisi son 20 yilda bu sehire degil katki vermek bilakis eksilttiler bu kadar borclu olan bir sehirde birseyler yapabilmekte hakkaten zor olmali diye dusunuyorum, peki neden borclu, aytac durak denilen adamin ucuz ekmek ve belediye otobusu taktigi ile baskanlik yapip hic bir yere gitmeyen metro yapmasi sehri cokertmistir, benim gozlemlerim boyle gercekler farkli olabilir..gene belirtelim bu metroya her secimde sahipleniyormus gibi yapip sonra unutulmasi ayri bir baslik olmali..

sayfa 224
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET