Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 13
aksin
2 ay önce - Cum 19 Şub 2021, 01:22

Mesala musa sad ile yazilirsa yahudi asillidir
musa sin ile yazilirsa musluman asillidir

Güven Hoca

2 ay önce - Cum 19 Şub 2021, 01:43

Site kuralları gereği yazılan mesajdan sonra başka mesaj yazan olmamışsa aynı mesajdan devam edebiliriz.Madde 19.

Göktuğra
1 ay önce - Pts 22 Şub 2021, 23:54

Melikşah kardeşi melik tekiş i ne yapacak? Böyle kardeş varken düşmana ne hacet.

aksin
1 ay önce - Pts 22 Şub 2021, 23:57

Gozune mil cekilir

Güven Hoca

1 ay önce - Pts 22 Şub 2021, 23:59

Gözlerini kör edip esir etmiş. Gerekeni yapmış yani.Bu arada Melikşah Anadolu'ya Ķılıçaslan'ı gönderme bahanesiyle Markus'a pusu kurup onu öldürmeyi başardı. Oğlunun kanını yerde koymadı.
Geçtiğimiz günlerde Silvan'da mezarı bulunan Kılıçaslan (1079-13 Temmuz 1107) kimdir?

Hace Nizâmülmülk Türbesi İsfahan

erkan_gs_mk

1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 02:07

En nihayetinde Melik Tapar sırra vakıf oldu ve Başulu Ana'sının ve kardaşı Sencer'in karşına çıkıp bunu onlara açıkladı.

Toydan evvel Ana ve oğul sahnesi, aralarında geçen konuşma da Başulu Hatun'un "Allah'a şükür karşın yatan kara dağlar gibi gördüm sizi. Yüreğim şad oldu." demesinin ardından Tapar'ın babası Sultan Melikşah'ın söylediklerini anımsaması "Anan seni karşı yatan kara dağımın yükseği deyü severdi. İmdi o karşı yatan kara dağ gibi dimdik ayaktasın ya, ruhu şad olmuştur" ve Tapar'ın sırra dair bir parçayı daha birleştirdiği ana ve oğul sahnesi muazzamdı.

Tapar bununla da yetinmedi, obada devamlı Başulu Hatun'un hal ve hareketlerini takibe aldı. Obaya Tekiş geldiğinde Başulu Hatun bulunduğu yeri terkederken,

Tekiş obadan ayrılırken ise Başulu Hatun'un yerine döndüğünü gözlemledi Melik Tapar.

Obadan ayrılmadan önce Zübeyde Hatun'un Selçuk Gazi'nin zikirlerinden birini Sencer'e vermesini de gören Melik Tapar böylece sırra dair tüm parçaları birleştirdi.

Hace Nizâmülmülk'ten geldiği düşünülen pusula ile sırrın başladığı yere giderler Başulu Hatun ve oğlu Sencer.

Lakin arkadan Melik Tapar belirir. Ve başlar başlamakta olan.

Sencer "Melik Hazretleri"
Melik Tapar "Size pusulayı gönderen Hace değil, bendim."
Başulu Hatun "Niçin Melik Hazretleri?"
Melik Tapar "Melik Hazretleri değil, öz oğlun Tapar ana!"

Güven Hoca

1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 22:47

Erkan olayı nefis takip etmiş.Tebrik ederim.Hep ben araştırma yapacak değilim ya,böyle dikkatli izleyiciler göğsümüzü kabartıyor.
İlginç bir tespitte, Sultan ya da Sencer'in gidip müdahale etmediği olaylarda Haçlılar ve Batıniler Selçuklu askerlerini dağıtıveriyor. Yani illaki başlarında bunların mı durması lazım ?
Ayrıca Melikşah ve Alparslan'ın mezarının bulunması için TİKA yine harekete geçer umarım.
Yusuf Halaçoğlu bulmuş dediğine göre ama açıklamıyormuş ne hikmetse .Benimde garibime gitti.
Alıntı:
Halaçoğlu, “Sultanın mezarını yanlış yerde arıyorlar. Gerçek mezar yerini TTK başkanlığından ayrıldıktan hemen sonra, 2008 yılında tespit etmiştim. O dönem Kültür Bakanlığı Müsteşarı olan İsmet Yılmaz’la bölgeye gitmiştik. Sultan Alparslan’ın mezar yerini yüzde 99 oranında tespit etmiştim. Türkmenistan’la protokol imzalanıp, arkeolojik kazılar yapılacaktı. Ancak imza aşaması uzadı. Ben de siyasete girip MHP’den milletvekili oldum. Sonrasında da beni arayıp, gerçek mezar yerini soran olmadı” dedi.
Halaçoğlu, Alparslan’ın Çağrı Bey’in yanına gömüldüğünü belirterek şunları kaydetti; “Bölgeye gittiğimde birkaç noktanın krokisini çizmiştim. Yapılacak sözleşme çerçevesinde Türkiye’den gidecek ekibin başında olacaktım. Alparslan’ın türbesini, Sultan Sencer’in türbesinin olduğu çevrede arıyorlar. Sencer’in türbesi yeni Merv’de ortaya çıkarılmıştı. Ancak Sultan Alparslan’ın mezar yeri Sencer’in olduğu yerde değil. Türk hükümdarın babası Çağrı Bey’in yanına gömüldüğü biliniyor. Mezar yerinin bulunmasından sonra türbe inşa edilecek. Yarın biri gerçek mezar yerini bulursa rezil olurlar.”
Üç ayrı Merv şehri olduğunu dile getiren Halaçoğlu şöyle devam etti; “Modern Merv, Sultan Sencer’in Merv’i ve köhne Merv Bu yerler birbirlerine bitişiktir. Asıl mezar yerini siyaseten istismar etmemeleri için açıklamayacağım. Samimi olsalar beni arayıp davet ederlerdi. Bana gelip ‘Hocam bu konuda yardımcı olun deseler’ bilgileri paylaşırım. Asıl üzücü olan böylesi tarihi bir konuda bile siyasi kimlik ayrımı yapılması. Söz konusu olan MHP veya AKP değil, Türk tarihidir. Türkiye’nin varoluşuna ilk tuğlayı koyan Sultan Alparslan’ın mezar yerinin bulunması partiler ve şahıslar üstü bir konudur.”

https://www.milliyet.com.tr/gundem/alparslan-in-m ...im-1957021
Merv haritası

(+)

En son Güven Hoca tarafından Pzr 07 Mar 2021, 23:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

osman akar
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 22:56

Alıntı:
Yusuf Halaçoğlu bulmuş dediğine göre ama açıklamıyormuş ne hikmetse .Benimde garibime gitti.

İnşallah bulmuştur gerçekten. Ancak garip olan bunu neden açıklamıyor ?

mehmetlu
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 23:12

Yusuf Halaçoğlu ile Türk Tarih Kurumu Başkanlığı sırasında çok görüşürdük. Siyasete girdikten sonra bir haller oldu. Zaten bir akademisyen çekirdekten yetişme değilse siyasete girmemeli, sonra sapıtıyor demeyelim de çok enaniyet yüklü oluyor. Buldum dediği mezar yeri konusunda kendi açıklaması “bunu siyasi şov haline getirirler o yüzden söylemiyorum” diyor. Daha önce de “talan ederler o yüzden söylemiyorum” diyordu. Halbuki TİKA ile arama yaparken heyetteki Almanlar, tarihi eser kaçakçılığı yaparken yakalandıkları için Tükmenistan protokolü iptal etmişti.

erkan_gs_mk

1 ay önce - Pts 08 Mar 2021, 09:23

Melik Tapar'ın öfkesi kolay dinmeyecek gibi gözüküyor.

24. Bölüm 1.Fragmanın da ise Melik Tapar "Meğer her biriniz yalan söylermişsiniz bana" diyerek hasretle sarılma, mutluluk gözyaşları gibi beklentilerin aksine anasına ve kardaşına tavır yapmış anlaşılan.

Melik Tapar bu tavrını en azından Başulu Ana'sına fazla sürdürmez umarım, zira Başulu Hatun üzerine casusluk iftirası atılan ve o dönemde Melik olan Sultan Melikşah'ın gücü onu ancak idamdam kurtarmaya yetmiş ve devletin bekası için sürgünlere razı olmak zorunda bırakılan fedakar, cefakar, merhametli bir hatun Başulu.

Melik Tapar'ın bu dağınık, zaaflı hali sebebiyle Hassan Sabbah ise pusuda bekliyor!

23. bölümde Sencer, Türkmen Beyleri ile görüşmeye iştirak etmeye giderken, son anda Nizamülmülk'ten geldiği düşünülen pusula dolayısıyla sırrın başladığı yere gider Sencer ve anası. Bu sırada tabii Türkmen Beyleri Melik Tekiş marifetiyle haçlılar tarafından saldırıya urarlar ve bundan sebep Beyler Sultan'dan Sencer'in kellesini isterler.

Sencer kendini aklamak zorundadır.

24. Bölüm 2. Fragman Sencer "Burda daha büyük bi oyun vardır ana. Babamı tahttan indirip, devleti karıştırmak isterler."
İlk bölümlerde olduğu gibi Başulu Hatun ile oğlu Sencer'in otağı da dertleştiği ana ve oğul sahnesini görmeyeli çok olmuştu. Uzun bir aradan sonra böyle bir sahneyi izleyecek olmak çok güzel. 23. bölüme gelene dek Başulu Hatun'un eşi için, Sencer'in ise babası için ana ve oğlun otağı da konuştuğu daha çok sahne çekilmeliydi bence.

Sultan Melikşah yine kardaşı Melik Tekiş ile karşı karşıya gelir. Sultan Melikşah hesap sormaktadır.

24. Bölüm 2. Fragman Sultan Melikşah'tan Melik Tekiş'e "Sen kim olursun da devletlik taslarsın?"

sayfa 13
« önceki   123 ... 121314151617   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET