Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
it308351
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 01:26

Alıntı:
bu tur isleri bizimkiler tam zamanli yapmaya calisiyor. ideali, ogrencilerin harclik cikartmasi icin part time olarak calismasi. amerikada boyledir mcd calisanlarinin neredeyse hepsi part time calisan ogrencidir. benzer durum wm de de var. hee amerikada bu isleri part time olarak yaparken saatin doldugunda istersen overtime yaparsin is bittiginde dakikasi dakikasina hesaplanir parani alirsin. tr de ki gibi sabah 6 aksam 8 mecburi calisma saatlerine kalirsan motor yakarsin. ustune bir de mesai ucreti hesaplanmiyormus galiba. yani fazla saatleri belese calistiriyorlar, milletin hakkini odemiyorlar.

Evet dedikleriniz doğru ama bizde bu marketlerde öğrenciler çalışsa sürekli var olan işsizlik artar ve istihdam rakamları da epey düşüşe geçer. Bim a101 şok gibi marketler istihdam konusunda başı çeken firmalardan. Geçenlerde Almanyadaki en büyük işveren firmaları inceledim. Bizdeki a101 gibi markette, a101 ile aynı şube sayısına sahip olmasına rağmen 5 kattan fazla çalışan sayısı vardı. Bu ne demektir? Demek ki a101 gibi marketler az sayıda personel ile bu işi yapıyor ve eksik istihdam sağlıyor demektir.

Resul GUL

1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 09:14

Alıntı:

Yol yemek vb. hakları var mı çalışanların

A101 de var mı bilmiyorum ama Diğer marketlerde Yemek kartı var Yol parasını bilmiyorum Bununla beraber mi?

mertgil
1 ay önce - Pzr 07 Mar 2021, 09:28

Alıntı:
Geçenlerde Almanyadaki en büyük işveren firmaları inceledim. Bizdeki a101 gibi markette, a101 ile aynı şube sayısına sahip olmasına rağmen 5 kattan fazla çalışan sayısı vardı. Bu ne demektir? Demek ki a101 gibi marketler az sayıda personel ile bu işi yapıyor ve eksik istihdam sağlıyor demektir.

Bu kıyaslamanın doğruluğu için başka verileri bilmemiz gerekir. Ör. bu mağazaların ortalama büyüklükleri nedir? Reyon ve ürün çeşitliliği nedir? Maliyet , ortalama karlılık , vergi yükü kıyasları vs.

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET