Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
salihhr
1 ay önce - Çrş 24 Şub 2021, 23:36
Nüfusa göre en büyük 100 şehir (2020)

İl nüfusu, ilçe nüfusu, şehir nüfusu ayrımını yapamayan bir çok insan var hala biliyorum ama bu terimlerin karşılığını ve anlamını bilen ve merak edenler de olduğunu bildiğim için geçen sene olduğu gibi bu sene de bu listeyi paylaşıyorum.
Malum artık resmiyette kırsal yerleşim yok 30 büyükşehirde. O nedenle bu rakamlar resmiyette açıklanmıyor. Muhtemelen bu rakamları (şehir nüfusu) toplu olarak hesaplayan tek kişi var ülkede, o da ne mutlu bize ki sitemizin üyesi, sevgili Güven Hoca.
Ben de aşağıdaki sıralamayı Güven Hoca'nın verilerinden derleyip hazırladım. Tüm il ve ilçeler için hazırladığı şu tablolara bakabilirsiniz.

(+)

(+)

Bu tablolar büyük bir emekle manuel olarak hesaplanıyor. Hata, eksik olabilir. Varsa tespit ettiğiniz güzelce ifade edin düzeltelim.

Nüfusa göre en büyük 100 şehir (2019)
Nüfusa göre en büyük 100 şehir (2012)
Nüfusa göre en büyük 100 şehir (2011)
Nüfusa göre en büyük 100 şehir (2010)
Türkiye'deki en büyük 100 şehir (2009)

En son salihhr tarafından Prş 25 Şub 2021, 18:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

07Hilmi
1 ay önce - Çrş 24 Şub 2021, 23:40

Elinize sağlık fakat merkezle birleşmiş ilçeler belirtildiği halde neden alınmadı acaba ? Mesela Serik Aksu ile neredeyse birleşmiş vaziyette ? Güzel bir çalışma olmuş , aydınlatırsanız sevinirim. Bugün belirtmiştim aslında.

Mehmet BLC
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 00:12

Alıntı:
neredeyse birleşmiş vaziyette

"Neredeyse" olmaz, ne zamanki resmî olarak gerçekten birleşirse o zaman dahil edilir, şimdi gerek yok, çünkü arasında epey tarla arsa var. Öyle olsa "neredeyse" birleşen Gebze-Kocaeli'nden tut, Silivri-İstanbul'a kadar birleşmeyen yer kalmaz. O zaman Antalya İzmit'in gerisinde kalır.

Bu arada Antalya 7. miymiş?

İlk üç hedeflerken 7. olmak

Hatta biraz daha "neredeyse" birleşen yerleri eklediğimizde daha da aşağılara inmek

Salih bey hemşehrim, çalışmalarını takdirle takip ediyor, teşekkür ediyoruz, sağolasın, emeklerine sağlık.

aslanbey23
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 00:13

işte gerçek büyük şehir nüfusları bunlar

salihhr
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 00:17

Alıntı:
Salih bey hemşehrim, çalışmalarını takdirle takip ediyor, teşekkür ediyoruz, sağolasın, emeklerine sağlık.

Teşekkür ederim Mehmet abi.

-----

Bu arada yazmayı unuttum. Bu sene Mersin şehir nufusu 1 milyon barajini aştı. Bunu özel olarak belirtmek lazım. 1 milyonu aşkın şehir nüfusu 12'ye yükseldi.

----

Bu aralar il ilçe tartışması oluyor çok sitede.
Şunu belirtmek isterim ki bence bir yerleşim yerinin il olması için merkezinin şehir nüfusu en az 100.000 olmalı. Üstteki listede görüyoruz ki mevcut 81 ilden sadece 63 tanesinin merkez şehir nüfusu 100.000 üzerinde yani tam 18 ilin merkez şehir nüfusu 100.000 altında bence asıl problem buraların il olması.

Karaman Ahmet
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 00:27

Alıntı:

Bu aralar il ilçe tartışması oluyor çok sitede.
Şunu belirtmek isterim ki bence bir yerleşim yerinin il olması için merkezinin şehir nüfusu en az 100.000 olmalı. Üstteki listede görüyoruz ki mevcut 81 ilden sadece 63 tanesinin merkez şehir nüfusu 100.000 üzerinde yani tam 18 ilin merkez şehir nüfusu 100.000 altında bence asıl problem buraların il olması.

Ve yukarıdaki listeye göre merkez nüfus siralamasinda 242.000 nüfusla 39. sirada olan Alanyanın hayla 135 km uzaklıktaki Antalyaya bağlı bir ilçe olması, çarpıklığın daniskası.

salihhr
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 00:41

Alıntı:
Ve yukarıdaki listeye göre merkez nüfus siralamasinda 242.000 nüfusla 39. sirada olan Alanyanın hayla 135 km uzaklıktaki Antalyaya bağlı bir ilçe olması, çarpıklığın daniskası.

Alanya'nın şehir nüfusu 81 ilin 47 tanesinden fazla.

Alanya'nin ilçe nüfusu (333.000) tam 24 ilin Toplam nüfusundan fazla. Ki bu sadece Alanya nüfusu yani il oldugunda eklenecek ilçeler dahil değil.

-----

Antalya'nın şehir nüfusu 1.4 milyona dayanmış. Git gide de artiyor. Belki 10-15 yila Serik ile de birleşecek. Alanya yada başka bir ilçe olmadan da merkez nüfusu yeterince büyük zaten. Antalya'nın Antalyalıların aşağılık kompleksine kapilmasina gerek yok. İl nüfusu olarak Türkiye'nin en büyük 5. ili, şehir nüfusu olarak Türkiye'nin en büyük 7. şehri.
Doğal güzellik her ne kadar göreceli de olsa 100 kişiye sorsanız 90'i ilk 3'e Antalya'yı yazar bence. Velhasıl Antalya güzel güzide bir ilimiz şehrimiz ne gerek var bu aşağılık kompleksine başka iller ile kıyaslamaya yarıştırmaya anlamıyorum. Ve bu konuyu Hilmi arkadaş dışında onemseyen dert edinen başka Antalyalı olduğunu da zannetmiyorum.

En son salihhr tarafından Prş 25 Şub 2021, 00:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Tekinn2121
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 00:50

Salih Bey harika bir çalışma olmuş şehir merkez nüfus sıralaması çok faydalı oldu.
Şehir merkezleri ile il nüfus karşılaştırması için http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=8134335#8134335

07Hilmi
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 01:02

Salih bey sizin görüşlerinizi dikkate aldığım için cevap vermek zorunda hissettim. Bakın demin bir üye tarafından ismi karamanahmet diyor ki gelmiş alakasız bir başlığa ''düzeltme'' Turizmin başkenti Antalya değil Alanya diyor bu mehmetblc diyor ki finike kaş kemer alanya manavgat gazipaşa akseki ibradı hepsi Antalya'dan çıkacak Antalya nolacak avucunu yalayacak diyor ve binlerce şey. Sizin şehrinize bu yapılanların yüzde 5 i yapılsa emin olun kayıtsız kalmayacaksınız. Bu kadar duyarsız olmayınız. İnanın Antalya'nın sıralaması çok önemli değil ben bu tahriklere dayanamıyorum işin acısı bunu kimse görmüyor görmek istemiyor aksine üstüne gidiyor . Sadece bir günah keçisi seçip ondan nemalanarak artı alma peşinde herkes. İnsanlık ölmüş harbiden.

Cemoli D18
1 ay önce - Prş 25 Şub 2021, 01:16

İlk 100 içinde, 34 ilçe, 66 il yer almaktadır.
15 il merkezi bu listeye girememiş.

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET