Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de Enerji Ne Durumda?
« önceki   123 ... 121122123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 122
Mert Ortakçıer
3 hafta önce - Sal 09 Şub 2021, 12:06

Bizdeki bazı enerji hisseleri bu ölçekte artmadı işte.
Artanlar da var ama ben yakalayamadım
Kışın daha fazla artış bekliyordum.
Sonbaharda (eylül ekim kasım iyiydi)
Erdoğan'ın müjde açıklamasından bile günübirlik etkilendiler

savasemrem
3 hafta önce - Sal 09 Şub 2021, 13:11

Yakup,

Alıntı:
Petrol fiyatlar son 3 ayda yüzde 50%’den fazla artmis durumda..

3 ay önce varil fiyat 30’lardayken Simdi 60 dolari Gecmis durumda..

Bu hesaba göre artış %50 mi oluyor ?

Matematiği sana Danimarka' da mı öğretiler ?

burak zafer
3 hafta önce - Sal 09 Şub 2021, 14:05

Bir projem var. Bütün HES'leri çifte santral yapabiliriz aslında.

* Hem sudan hem güneşten elektrik üretebilir. Bu sayede güneş panelleri verimli arazi üzerine değil baraj gölleri üzerine dubalarla yerleştirilmiş olur.

* Tek noktada çoklu santral sayesinde personel, bakım ve arazi maliyetlerinden tasarruf edilir.

* Bunun büyük bir faydası da geniş yüzeyde buharlaşma sebebiyle kaybolacak yüzbinlerce ton suyun üstü kapanarak hem hidroelektrik verimi artırılmış, hem tarımsal ve içme suyunda büyük bir tasarruf elde edilerek kuraklığın önüne geçilmiş olur.

* Güneş santralleri sadece gündüz üretim yapabildiğinden dönüşümlü çalıştırılabilirler, gündüz güneş gece hidroelektrik devreye girer, yine su tasarrufu ve istikrarlı enerji üretimi gerçekleşmiş olur.

Yakup

3 hafta önce - Çrş 10 Şub 2021, 00:21

Alıntı:

Bir projem var. Bütün HES'leri çifte santral yapabiliriz aslında.

* Hem sudan hem güneşten elektrik üretebilir. Bu sayede güneş panelleri verimli arazi üzerine değil baraj gölleri üzerine dubalarla yerleştirilmiş olur.

Bunu bende bir kac yildir düsünmekteyim..

Fransa suan onu yapmakta..

Alıntı:

EDF Fransa’da ilk hibrit yüzer GES’ini kuruyor

Fransız enerji şirketi EDF, Fransa’da bir hidroelektrik santralinin su rezervuarında 20 MW kapasiteli yüzer GES kuracak.

Enerji Günlüğü - Fransız enerji şirketi EDF, Fransa’da bir hidroelektrik santralinin su rezervuarında 20 MW kapasiteli yüzer GES kuracak.Fransız enerji devi EDF’nin alt şirketlerinden EDF Renewables, Fransa’daki ilk güneş enerjisi santralinin kurulumuna başladı. 20 MW kapasiteli yüzer güneş enerjisi projesi, bir hidroelektrik santralinin su rezervuar yüzeyinde kurulacak ve yılda 12,500 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.
AYNI SU KAYNAĞINDA HES VE GES

Proje, sahanın biyoçeşitliliğinin bozulmaması ve elektrik üretiminde kesinti olasılığını ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen bir dizi teknik ve çevresel çalışmanın ardından hayat buluyor. EDF Renouvelables'ın Fransa Direktörü Nicolas Couderc, “Bu yenilikçi teknoloji sayesinde, aynı su rezervuarı hidroelektrik ve güneş enerjisi üretecek” ifadesini kullandı.

Yakup

2 hafta önce - Pts 15 Şub 2021, 22:51

STAR Rafineri üretim hedeflerini aştı

Alıntı:

Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye tarafından İzmir Aliağa'da inşa edilen STAR Rafineri, yılın ikinci yarısında 10,5 milyon ton ham petrol işledi.

Geçen yıl yaklaşık 10,3 milyon tonluk satış gerçekleştiren STAR Rafineri, bu satışların yaklaşık yüzde 70'ini iç pazara yaparak, ülke ekonomisine öngörülen katkıyı sağlamış oldu.
Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, STAR Rafineri'nin yüksek performansıyla üretim ve sürdürülebilirlik açısından sektöre güven verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Petkim'in ham maddesi naftanın tedarikinin yanı sıra iç piyasaya yaptığımız satışlarla Türkiye'nin cari açığının azalmasına önemli bir katkı sağladık. STAR Rafineri'de sahip olduğumuz ileri teknoloji, Petkim'e entegre yapımız, dijital dönüşüme elverişli modelimiz, etkin üretim planlama ve optimizasyon süreçlerimiz sonucunda bu dönemi başarıyla yönettik. Pandemi nedeniyle talebi azalan jet yakıtı üretim kapasitemizi hızla motorine dönüştürüp kesintisiz üretime devam edebildik. Özellikle 2020'nin ikinci yarısından itibaren aylık bazda yüzde 100'ü aşan kapasitelerle üretim yaparak dizayn kapasitesi 10 milyon ton olan rafinerimizin ham petrol işleme hacmini 10,5 milyon tona çıkardık."

Geçen yıl petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle rafineri marjlarının da düşük seyrettiğinin altını çizen Mammadov, şöyle devam etti:

"6,3 milyar dolarlık değeriyle Türkiye'de reel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri, bu zorlu yılda, 250 milyon doların üzerinde bir kredi geri ödemesi gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra rafinerimizin depolama kapasitesi ve operasyonel esnekliğini artıracak yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Bu kapsamda, yaklaşık 45 milyon dolarlık yatırım bütçesine sahip olan 'Rafinerinin Esnekliğinin, İşletilebilirliğinin ve Karlılığının İyileştirilmesi Projesi'ni (IFOP) bu yıl devreye alacağız. IFOP Projesi ile birlikte toplamda yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım değeri bulunan ve çoğu ilave depolama kapasitesiyle ilgili olan yeni yatırımlarımızı da 2022 yılında tamamlamayı planlıyoruz."

KAYNAK; TRT.TR

HEY Masallah!

Hedefleri astiysa daha büyük hedef olmasi lazim..

Yakup

2 hafta önce - Sal 16 Şub 2021, 14:35

Ekton Enerji Adana Ceyhan'da BES kuracakEkton Enerji’ye ait Ceyhan BES Tesisi 49 yıllık üretim lisansı aldı. 

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Ekton Enerji’ye ait Ceyhan BES Tesisi 49 yıllık üretim lisansı aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 21 Ocak 2021 tarihli ve 9989-4 sayılı kararıyla Ekton Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye ait Ceyhan Biyokütle Santrali için (BES), 49 süreli üretim lisansı verdi. 

Tarım işletmelerinin bitkisel atıklarını yakıt olarak kullanacak olan Ceyhan BES Adana’nın Ceyhan ilçesinde kurulacak ve 12 MWe gücünde olacak. 

KAYNAK; ENERJIGÜNLÜGÜ,

Güzel bir yatirim..

Yakup

2 hafta önce - Sal 16 Şub 2021, 17:14

Alman şirketler kömürden çıkış sözleşmesini imzaladı

Alman enerji şirketleri RWE, Leag, ENBW ve Saale Energie, kömürden çıkış planı ile ilgili Alman hükümetiyle sözleşme imzaladı. 

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Alman enerji şirketleri RWE, Leag, ENBW ve Saale Energie, kömürden çıkış planı ile ilgili Alman hükümetiyle sözleşme imzaladı. Almanya Enerji Bakanlığı, kömürden çıkış planından etkilenen kömür yakıtlı elektrik üreticisi şirketlere ödeyeceği tazminat ile ilgili sözleşmenin imzalandığını açıkladı. 

Açıklamaya göre sözleşme, kapanmak zorunda kalacak linyit yakıtlı enerji santrallerinin operatörlerine tazminatı içeriyor. Bunun yanında hükümete tüm kapanma planlarını 2035'e kadar çekme olanağı veriyor.

Almanya RWE ve Leag'a 4 milyar eurodan fazla ödemeyi planlıyor. Ancak kontrat ve tazminatların hala Avrupa Komisyonu'ndan onay alması gerekiyor. Kaynak: Alman şirketler kömürden çıkış sözleşmesini imzaladı

KAYNAK; ENERJIGÜNLÜGÜ,

Almanyayi tebrik ediyorum..

Güzel vizyonlari hayata geciriyorlar..

Keske Türkiyede ayni yoldan yürúse..

Yakup

1 hafta önce - Sal 23 Şub 2021, 12:08

Rüzgarın payı yüzde 10'u aştı

Enerji Bakanı Fatih Dönmez ocak ayında rüzgardan elektrik üretiminin ilk defa toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 10'u geçtiğini açıkladı

Alıntı:

Enerji Bakanı Fatih Dönmez rüzgar enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payının ilke kez yüzde 10'u geçtiğini duyurdu.

Bakan Dönmez Twitter hesabından yaptığı açıklamada "2021’de de rüzgârımız rekorlarla esiyor. Rüzgârdan elektrik üretimi tarihte ilk defa aylık bazda %10’u geçti. Ocak’ta ürettiğimiz elektriğin %10,7’sini Anadolu’nun serin rüzgârlarından elde ettik" ifadelerini kullandı.

KAYNAK; HABERTÜRK,

Güzel bir gelişme.

Ama yetmez, en az yüzde20-25% olmalı..

Rüştü BAKMAZ
1 hafta önce - Sal 23 Şub 2021, 12:25

Alıntı:
Ama yetmez, en az yüzde20-25% olmalı.

Neye göre?
Hangi bilimsel veriye göre?

Rüzgar ve güneş enerjisi doğaları gereği dalgalı üretim yani arz sağlayabiliyor ama talep sürekli.

Yenilenebilir enerji sempatisini bir yere kadar anlamak mümkün ama bu işin sınırını da doğru tespit etmek lazım.

Bazıları da yenilenebilir enerjiyi tamamen tertemiz falan sanıyor ama bu tesislerin kurulması için neler yapılması gerektiğini, hangi hoşlarına gitmeyecek üretim gereklilikleri bulunduğunu bilmiyor.

Her şeyi yerli yerinde, ayarında tutmak lazım gelir. Eksik de olmasın, abartmaya da gerek yok...

Kaptan _Jack
1 hafta önce - Sal 23 Şub 2021, 12:28

Aslında binalara artık güneş panelleri zorunlu olacak her bina kendi elektriğini üretecek, fazlası da satılacak.

sayfa 122
« önceki   123 ... 121122123   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET