Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de Yenilenebilir Enerji Yatırımları [EKONOMİ]
« önceki   123 ... 555657   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 56
emre yildiz

1 ay önce - Sal 26 Oca 2021, 18:45

Ülkemizde 24 Ocak'ta rüzgar enerjisi üretiminde rekor kırılmış ve günlük enerjinin % 21'i rüzgardan üretilmiş. Müthiş bir oran, devami gelir inşallah...

(+)

Yakup

1 ay önce - Pzr 31 Oca 2021, 14:43

Yenilenebilir enerji yatırımlarına destekler düşürüldü.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yatırımlarına verilen kilovatsaat başına fiyat alım garantileri TL’ye çevrilirken güneş santrallerine verilen destek yüzde 67, rüzgara verilen destek yüzde 40 geriledi.

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yatırımlarına verilen kilovatsaat başına fiyat alım garantileri TL’ye çevrilirken güneş santrallerine verilen destek yüzde 67, rüzgara verilen destek yüzde 40 geriledi.Rüzgar, güneş, su, biyokütle ve jeotermal kaynaklara dayalı elektrik üretim santrali yatırımcılarına sağlanan yenilenebilir enerji kaynakları destek tutarlarının, mevcut destekleme tutarlarının devreden çıkacağı Haziran 2021 sonrasında hangi seviyelerde olacağı netleşti. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararına göre yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamında, rüzgar, güneş, jeotermal, hidroelektrik ve biyokütleye dayalı elektrik üretim santrallerine verilen kilovatsaat başına alım garantisi desteklemeleri, uygulamanın sona ereceği 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren de devam edecek.

DÖVİZ YERİNE TL DESTEK

1 Temmuz 2021 sonrası YEKDEM kapsamındaki kilovatsaat başına verilecek destekleme fiyatı tutarları, mevcut uygulamadan farklı olarak döviz yerine TL cinsinden belirlendi. TL cinsinden belirlenen destekleme alım fiyatları, Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere her yıl dört kez güncellenecek. Güncelleme için oluşturulan formülde enflasyon oranları ile döviz kurları değişken olarak kullanılacak.DESTEKLEME SÜRELERİ 10 YILYEK’e dayalı elektrik santrali yatırımcılarına verecek desteklemelerin süresi 10 yıl olmaya devam edecek. Yatırımlarda yerli ekipman kullananlara verilecek ilave destek tutarları da uygulanmaya devam edecek. Ancak yerli aksam destekleri de TL cinsinden belirlendi. Ve bu destekler beş yıllığına uygulanacak.EN YÜKSEK DESTEK JEOTERMAL VE BİYOMETANAYEKDEM kapsamında en yüksek destekleme alım fiyatı, kilovatsaat başına 54 kuruş ile jeotermal kaynaklara dayalı santraller ile biyometanizasyon bazlı biyokütle santralleri için belirlendi. En düşük destekleme fiyatı ise 32 kuruş ile rüzgar ve güneş enerjisine dayalı yatırımlar için belirlendi. Çöp gazı ve atık lastik bertarafının yan ürünlerine dayalı BES’ler de kilovatsaat başına 32 kuruş ile en düşük YEK desteği sağlanacak santral türleri arasında yer aldı.
ÇÖP YAKANA AYRI BİYOGAZA AYRIYEKDEM uygulaması kapsamında biyokütleye dayalı elektrik üretim santrallerine verilecek destekler, kullanılan teknoloji ve yönteme göre üç farklı grup altında belirlendi. Bunlar lastik yakma sonucu elde edilen ürünler ile çöp gazına dayalı BES’ler, biyometanizasyon tesisleri ve termal bertaraf olarak belirlendi. Çöp gazı ve açtık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünlerden elde edilen kaynaklara dayalı biyokütle santralleri, kilovatsaat başına 32 kuruş ile en düşük YEK desteği verilecek BES’ler olarak belirlendi. Biyometanizasyon yöntemini kullanan santrallere verilen BES’ler kilovatsaat başına 54 kuruş ile en yüksek desteği alacak. Belediye atıklardı, bitkisel yağ atıkları, gıda ve yem değeri olmayan tarımsal atıklar, endüstriyel odun dışı orman ürünleri, sanayi atık çamurları ile arıtma çamurlarının termal bertarafına dayalı biyokütle santrallerine sağlanacak destek tutarı ise kilovatsaat başına 50 kuruş olacak.

DESTEKLEME FİYATLARI DÜŞTÜ

Türk Lirası bazında belirlenen yeni destekleme fiyatları, eski YEKDEM fiyatlarının ciddi oranda altında kaldı. Düzenlemeyle; bugünkü kurlarla kilovatsaat başına 97 kuruş destek alan güneş santrallerine uygulanan destekleme fiyatları yüzde 67 azalışla 32 kuruşa geriledi. Halen 53 kuruş ödenen rüzgar santrallerine verilen destek yüzde 40 düşüşle, 32 kuruşa çekilirken hidroelektrik santrallerine verilen destekleme fiyatı yüzde 25 azaltılarak 40 kuruş seviyesine düşürüldü

KAYNAK: ENERJIGÜNLÜGÜ

Sektör kisa vadede düsebilir Ama orta ve uzun vadede yine canlanacaktir..

Degisiklik zorunlu ve cok Dogru bir karar ile Dövizden TL’ye gecildi..

Yakup

4 hafta önce - Cum 05 Şub 2021, 15:40

Bingöl’deki Aşağı Kaleköy HES tam kapasite devredeKalehan Genç Enerji Üretim A.Ş. tarafından Bingöl’de kurulan 500 MW kapasiteli Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali (HES) tam kapasite ticari faaliyete başladı.

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Kalehan Genç Enerji Üretim A.Ş. tarafından Bingöl’de kurulan 500 MW kapasiteli Aşağı Kaleköy Hidroelektrik Santrali (HES) tam kapasite ticari faaliyete başladı.GE Renewable Energy, Kalehan Enerji Grubu ile inşaat çalışmalarını yürüttüğü Bingöl'deki 500 megavat kapasiteli Aşağı Kaleköy Barajı ve HES’in tamamlanarak işletmeye girdiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, Aşağı Kaleköy Barajı'na kurulan tesis için 3 adet 155 MW Francis türbini ve bağlantılı ekipmanlar sağlandı. Yeni tesis şebekeye dahil edilerek resmi olarak ticari faaliyete başladı. Açıklamada, Aşağı Kaleköy HES’in Kalehan Enerji Grubu ile daha önce yapılan Beyhan-1 ve Yukarı Kaleköy Hidroenerji tesislerinin ardından geldiği ifade edildi. Açıklamaya göre Aşağı Kaleköy HES 500 MW kapasite ile Türkiye'de özel sektörün inşa ettiği en büyük 6. hidroelektrik santrali olacak.Aşağı Kaleköy Barajı ve HES, Bingöl İli’nin yaklaşık 25 km güneydoğusunda ve Murat Nehri üzerinde yer alıyor. Tesis yıllık 1.193,17 GWh enerji üretecek. Silindir ile sıkıştırma anında dünya birincisi ödülüne sahip olan santral, Temmuz ayında toplu HES açılışı ile üretime başlamıştı. 

Ayrıca santrale yardımcı kaynak olarak 80 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali de kurulacak.  Kaynak: Bingöl’deki Aşağı Kaleköy HES tam kapasite devrede

KAYNAK; Enerjigünlügü.

Hey Masallah!

Yusufeli kadar elektrik üretmekte..

BJK 5106
4 hafta önce - Cmt 06 Şub 2021, 00:45

AA

Yakup

3 hafta önce - Pts 08 Şub 2021, 23:39

Bakan Pakdemirli: 2020'de HES'lerde üretilen elektrikle ekonomiye 31,2 milyar lira katkı sağlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen yıl hidroelektrik santrallerinde (HES) üretilen elektrik enerjisiyle ülke ekonomisine 31,2 milyar lira katkı sağlandığını belirtti

Alıntı:

Pakdemirli, Twitter hesabından HES'lere ilişkin videolu paylaşımda bulundu.

Geçen yıl HES'lerde 78 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilerek ülke ekonomisine 31,2 milyar lira katkı sağlandığını bildiren Pakdemirli, yerli, yenilenebilir ve temiz elektrik üretim yöntemi olan hidroelektrik santrallerde gerçekleştirilen bu üretimin, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ikinci hidroelektrik enerji üretimi olduğunu ifade etti.

Pakdemirli, Türkiye'nin, kurulu güç bakımından en büyük 4'üncü, dolgu hacmi bakımından da en büyük 2'nci barajı olan ve 19 Mayıs 2020'de elektrik üretimine başlayan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES'in, 1200 megavat kurulu gücü ve 4,12 milyar kilovatsaat yıllık üretim kapasitesiyle ülkenin enerji gücüne güç katacağını belirtti.

Bakan Pakdemirli, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın da kendi kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES'in de 274'üncü metrede olduğunu, tamamlandığında 558 megavat kurulu gücü ve 1 milyar 888 milyon kilovatsaat yıllık elektrik üretim kapasitesiyle 2,5 milyon nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini ve ülke ekonomisine yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlayacağını kaydetti.

KAYNAK; HABERTURK

INANILMAZ rakamlar Bunlar!

Nerede daglik alan varsa Baraj yapilmali!

Ne kadar kendimiz üretebilirsek o kadar az Enerji ithal ederiz..

Yakup

3 hafta önce - Sal 09 Şub 2021, 23:45

Duru Bulgur üretimde güneş elektriği kullanmaya başladı

Duru Bulgur, bulgur ve bakliyat tesislerinin çatılarına yerleştirdiği 8 bin güneş enerjisi paneli ile üretim için ihtiyaç duyguduğu elektriğin %30’unu güneşten karşılıyor.

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Duru Bulgur, bulgur ve bakliyat tesislerinin çatılarına yerleştirdiği 8 bin güneş enerjisi paneli ile üretim için ihtiyaç duyguduğu elektriğin %30’unu güneşten karşılıyor.Duru Bulgur, çevre dostu güneş enerjisi paneli yatırımını tamamladı. Bulgur ve bakliyat tesislerinin çatılarına 8 bin güneş enerjisi paneli yerleştiren Duru Bulgur, yıllık 3 milyon 500 bin kWh elektrik üretmeye başladı. Üretim tesislerindeki enerji ihtiyacının yüzde 30’nu karşılayacak proje için yaklaşık 10 milyon TL yatırım yapıldı. 

YILDA 2 BİN 475 TON CO2 SALIMI AZALTILACAK

Şirket bu yatırımla , yıllık 1 milyon 600 bin TL enerji tasarrufu sağlarken,  2 bin 475 ton karbondioksit salımını azaltarak çevreye katkıda bulunacak.Konuya ilişkin açıklamada bulunan Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, tükettikleri enerjinin tamamını yenilenebilir enerji ile karşılamayı hedeflediklerini belirterek, “Duru Bulgur olarak, 2020 yılında başladığımız güneş enerjisi yatırımını tamamladık. Bu yatırımla 2 bin 475 ton karbondioksit gazı salımının önüne geçerek, çevreye katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu miktar 535 aracın karbondioksit salımına, 1 milyon 52 bin litre benzinin karbondioksit salımına ve yine 1 milyon 227 bin kilogram yanan kömürden çıkan karbondioksit salımına eşit. Söz konusu salımı 40 bin 919 adet 10 yaşındaki ağaç emebilir. Seiso tarafından yapılan kurulum 3,5 ay sürdü. Ekim 2020’de testlerini başlattığımız projede bugün tam kapasite ile elektrik üretimine geçtik. Yılda 3 milyon 500 bin kWh yeşil enerji elde edilmesini hedefliyoruz. Biz Duru olarak yenilenebilir enerjiyi aslında 20 yıldır kullanıyoruz.  Fabrikamızda çıkan buharla oluşan sıcak hava ile kampüste kurduğumuz seralarda her türlü sebzeyi dört mevsim yetiştiriyoruz” ifadesini kullandı.

KAYNAK; ENERJIGÜNLÜGÜ

Yillik 1,6 milyon TL elektrik faturasi tasaruf edecek..

Bu projeyi bütün Anadoludaki orta ve büyük fabrikalar hayata gecirmeli..

Yakup

2 hafta önce - Cmt 13 Şub 2021, 16:57

Göktekin Enerji Yonga Mobilya tesislerine Çatı GES yapacak

Göktekin Enerji, Yonga Mobilya AŞ’nın fabrika tesislerinin çatısına GES kurmak üzere ön anlaşma imzaladı. 

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Göktekin Enerji, Yonga Mobilya AŞ’nın fabrika tesislerinin çatısına GES kurmak üzere ön anlaşma imzaladı.  Yonga Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ, bünyesindeki fabrika tesislerinin çatısında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim santrali (Çatı GES) kurmak üzere, Göktekin Enerji AŞ ile ön anlaşma imzaladı. 

Yonga Mobilya fabrikalarına kurulacak çatı GES’in 840kWe gücünde olması planlanıyor.

KAYNAK; ENERJIGÜNLÜGÜ,

Böyle yatirimlar cogaliyor..

Yakup

2 hafta önce - Sal 16 Şub 2021, 14:01

Reysaş Antalya’daki depo tesisine Çatı GES kuracak

Reysaş Gayrimenkul AŞ, Antalya Serik’teki depo tesisinin çatısına GES kuracak.  Kaynak: Reysaş Antalya’daki depo tesisine Çatı GES kuracak

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Reysaş Gayrimenkul AŞ, Antalya Serik’teki depo tesisinin çatısına GES kuracak. Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, Antalya’nın Serik ilçesindeki depo tesisinin çatısına öztüketim amacıyla 2.178 kW gücünde Güneş Enerjisi Santrali (Çatı GES) kuracak.

Yeni tesisle birlikte Reysaş Gayrımenkul AŞ’nin tesislerinde kurulan Çatı GES’lerin toplam kurulu gücü, 17,34 MW gücüne ulaşmış olacak.

KAYNAK; ENERJIGÜNLÜGÜ,

Fabrikalarimiz yavas yavas Cati GES’lere yönelmekte..

Böyle devam ettikce Türkiye kazaniyor..

Yakup

1 hafta önce - Sal 23 Şub 2021, 12:08

Rüzgarın payı yüzde 10'u aştı

Enerji Bakanı Fatih Dönmez ocak ayında rüzgardan elektrik üretiminin ilk defa toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 10'u geçtiğini açıkladı

Alıntı:

Enerji Bakanı Fatih Dönmez rüzgar enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payının ilke kez yüzde 10'u geçtiğini duyurdu.

Bakan Dönmez Twitter hesabından yaptığı açıklamada "2021’de de rüzgârımız rekorlarla esiyor. Rüzgârdan elektrik üretimi tarihte ilk defa aylık bazda %10’u geçti. Ocak’ta ürettiğimiz elektriğin %10,7’sini Anadolu’nun serin rüzgârlarından elde ettik" ifadelerini kullandı.

KAYNAK; HABERTÜRK,

Güzel bir gelişme.

Ama yetmez, en az yüzde20-25% olmalı..

Rüştü BAKMAZ
1 hafta önce - Sal 23 Şub 2021, 12:26

Alıntı:
Ama yetmez, en az yüzde20-25% olmalı.

Neye göre?
Hangi bilimsel veriye göre?

Rüzgar ve güneş enerjisi doğaları gereği dalgalı üretim yani arz sağlayabiliyor ama talep sürekli.

Yenilenebilir enerji sempatisini bir yere kadar anlamak mümkün ama bu işin sınırını da doğru tespit etmek lazım.

Bazıları da yenilenebilir enerjiyi tamamen tertemiz falan sanıyor ama bu tesislerin kurulması için neler yapılması gerektiğini, hangi hoşlarına gitmeyecek üretim gereklilikleri bulunduğunu bilmiyor.

Her şeyi yerli yerinde, ayarında tutmak lazım gelir. Eksik de olmasın, abartmaya da gerek yok...

Hele bir de aynı mesajı on başlığa yazmak da iş değil...

sayfa 56
« önceki   123 ... 555657   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET