Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Sergen123
1 ay önce - Cum 08 Oca 2021, 15:28

Geçen hafta ihtimalinden bahsettiğim şey gerçekleşti. Expo 2021 Hatay, 10 Aralık 2021 tarihine ertelendi. Organizasyon 10 Aralık-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

erhan344

1 ay önce - Cum 08 Oca 2021, 15:41

Ertelenmesi doğru bir karar olmuş elbette ama Aralık ayında olmasını hiç doğru bulmuyorum. Kışın yağmur çamurda böyle bir botanik fuarının görseli eksik kalacaktır.

https://www.dunya.com/sehirler/expo-2021-hatay-co ...eri-606354


Sergen123
1 ay önce - Cum 08 Oca 2021, 16:00

Organizasyonun internet sitesindeki haberde AIPH'in iki farklı tarih önerdiğinden bahsediyor. İkinci tarihin ne olduğu belirtilmemiş ama ben tahminen Nisan 2022 olduğunu düşünüyorum. Hatay büyükşehir belediyesi bu seneki kışa bakarak böyle bir karar aldı herhalde çünkü bu seneki kış bahar gibi geçiyor Hatay'da. Ancak bence de çok büyük risk. Sıkıntılı hava şartlarında kimsenin Expo alanlarına gitmesini bekleyemezsiniz. Ayrıca İskenderun'daki Expo alanı deniz turizminin olduğu yerlere çok yakın. Yazın çok daha fazla turist çekilebilirdi oraya.

https://expo2021hatay.com/haberler/expo-2021-hata ...alik-2021/


erhan344

1 ay önce - Çrş 13 Oca 2021, 04:12


Sergen123
1 ay önce - Cum 15 Oca 2021, 17:33

Expo 2021 Hatay Genel Koordinatörü İhsan Çakar, Beyzade Fm'de organizasyon hakkında bilgiler verdi.

Sergen123
1 ay önce - Pts 25 Oca 2021, 18:07

Bugün Hatay Büyükşehir belediye başkanı Lütfü Savaş milletvekillleri, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, STK ve basın mensuplarına Expo 2021'i yerinde tanıttı. Antakya'daki Expo alanı gezildi.
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
Sergen123
3 gün önce - Cum 05 Mar 2021, 14:23

HBB Başkanı Savaş TRT Radyolarına Konuk Oldu


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuk olduğu TRT Radyo1 kanalında Hatay gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

BAŞKAN SAVAŞ EXPO HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER PAYLAŞTI
Hatay’ın uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak EXPO HATAY organizasyonu hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “EXPO için Antakya-Defne ve İskenderun-Arsuz olmak üzere iki bölgede yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ediyor. Antakya-Defne bölgesindeki çalışmalar yüzde 83, diğer bölgedeki çalışmalar ise yüzde 94 civarında tamamlandı. Mayıs itibariyle inşa çalışmalarını bitirerek bahçe düzenlemelerine başlayacağız. Bununla birlikte yeşil alan çalışmalarımızın da yüzde 50’sini bitirmiş durumdayız” dedi.

EXPO MEDENİYETLER BAHÇESİ TEMASIYLA HATAY’DA YAPILACAK
Expo’yu “Medeniyetler Bahçesi” teması ile gerçekleştireceklerini belirten Başkan Savaş, “EXPO alanımızda 13 medeniyeti temsil eden bin 650 metrekare çapında mozaik yapıyoruz. Bunun için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurduk. Dünyadaki UNESCO tarafından tescillenmiş mutfakların bir kısmını burada ağırlayacağız. Ülkemizdeki belli başlı büyük şehirleri; Avrupa ve Afrika’dan ülkeleri davet ettik. 6 ay boyunca Hatay’da çok önemli organizasyonlar olacak” ifadelerini kullandı.

“AMACIMIZ HATAY’IN TİCARETİNİ, TURİZMİNİ VE TANINIRLIĞINI ARTTIRMAK”
Hatay’ın birçok kültürel birikime sahip bir şehir olduğunu vurgulayan Lütfü Savaş, “Medeniyet birikimi, aromatik bitki çeşitliliği ve çiçek florasının olduğu bir şehiriz. Birçok ürünü aynı anda üretebileceğiniz ve her yıl iki veya üç kez hasat alabileceğiniz bir coğrafyadayız. 850 civarında tıbbı aromatik bitkimiz var. Fidancılık konusunda da Türkiye’de çok fidan üreten ama bunu ekonomiye çok dönüştüremeyen bir iliz. Ayrıca Hatay üç semavi dinin Anadolu’ya ilk girdiği nokta. Medeniyetlerin yüzyıllarca yaşadığı ve ticaret merkezi olan bir şehiriz. 600’ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidimiz var. EXPO’ya gelen misafirlerimiz ile birikimlerimizi paylaşacağız. Amacımız Hatay’ın ticaretini, turizmini ve tanınırlığını arttırmak” dedi.

“EXPO HATAY’A YAKIŞAN BİR ORGANİZASYON OLACAK”
Hatay’ın UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görüldüğünü ifade eden Savaş, “ Gastronomi başlığı, 2010 yılından beri çalıştığımız bir konuydu. UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılarak ‘Gastronomi Şehri’ unvanını aldık. Hatay şu anda dünyadaki 37 Gastronomi Şehri’nden bir tanesi. Biz EXPO alanlarımızda gastronomik zenginliğimizi gözler önüne sereceğiz. Dünya mutfaklarını buraya getirecek ve ayrıca ülkemizdeki mutfakları da burada görme şansı yakalayacağız. EXPO’yu ziyaret edenler botaniği ve bahçeleri görecekler, eğlenecekler. Hatay’ın lezzetlerini tadabilecekler. EXPO Hatay’a yakışan önemli bir organizasyon olacak” dedi.

Kaynak: İskenderun Körfez Gazetesi


ali alimi012
23 saat önce - 10:55 (dün)


(+)
(+)

(+)
sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET