Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Yatırım Haberleri
« önceki   123 ... 183184185

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 185
tarhan23
1 ay önce - Cmt 16 Oca 2021, 17:02

Resmen bizimle dalga geçiyorlar yazık ya böyle bütçemi olur

Tolga_Dt
1 ay önce - Pts 25 Oca 2021, 18:02

Sayın Cumhurbaşkanı ilimiz adına ne müjdeler verdi acaba? Takip eden oldu mu?

Ercan23331
1 ay önce - Sal 26 Oca 2021, 14:55

Elazığ İş Dünyasının Beklentileri Raporu Cumhurbaşkanı’na Takdim Edildi!
GÜNDEM 26 Ocak 2021 - 13:00
24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ merkezli 6,8 şiddetindeki deprem sonrası, depremzedeler için yapılan konutlar ve diğer açılışlar için Elazığ’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası ve Elazığ Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı tarafından hazırlanan “Elazığ İş Dünyası Beklentileri Raporu” takdim edildi.

Raporda il ekonomi ve sanayisinin ayağa kalkması hedeflendi.

Elazığ iş dünyası çatı örgütleri tarafında Cumhurbaşkanına takdim edilen raporda öncelikli olarak, ticaretin canlanması, işsizliğin önlenmesi ve kaynakların ekonomiye kazandırılması hedeflendi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası ve Elazığ Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Cumhurbaşkanına takdim edilen rapor:Sayın Cumhurbaşkanımız;

Öncelikle zatıalinizi Gakgoşlar diyarı Elazığ’da ağırlamaktan Elazığ İş Dünyası ve Halkımız adına duyduğumuz büyük memnuniyeti ifade etmek isteriz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Elazığ merkezli olarak 24 Ocak 2020 tarihli 6,8 şiddetinde meydana gelen büyük deprem felaketinin ardından devletimizin tüm kurum ve imkanları ile Elazığ için seferber olması ve yaraların sarılması için gösterilen yüksek feraset ve kararlı duruş neticesinde çok şükür tüm halkımız devletin şefkatini görmüştür.

Öncelikli olarak barınma sorununun çözümü noktasında çok kısa sürede alınan mesafe ve gayretler her türlü takdirin üzerindedir. Elazığ olarak müteşekkiriz.

Deprem felaketinin ardından yıkılan veya ağır hasar alan işyeri sayımız 5.400’dür. İlimizde işsizlik sorunun çözümü, ticaretin devamlılığı, üretim ve istihdam odaklı olarak ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olması hedefine katkı sağlamak için ilimizin tüm kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve sürdürülebilir kılınması adına Yerel Yönetim ve STK’larımızın destekleriyle çok değerli süreçler başlatmış bulunmaktayız.


Bu hedeflere ulaşmak için aşağıdaki yer alan öncelikli beklentilerimizi takdirlerinize saygılarımızla arz ediyoruz.
Elazığ 2. OSB (TEKNOVA) Altyapı İhale Süreçlerinin Başlatılması İçin Ödenek Ayrılması.

Elazığ Tarıma Dayalı OSB Altyapı İhale Süreçleri İçin Ödenek Ayrılması.

Karakoçan-Palu-Kovancılar Karma OSB Altyapı İhale Sürecine Ödenek Ayrılması.

Elazığ Jeotermale Dayalı Sera OSB Altyapı İhale Süreçleri İçin Ödenek Ayrılması.

Yıkılan işyerleri için sektörel olarak, üzerinde Elazığ Belediyemizle birlikte çalıştığımız, İhtisas KSS’lerin yapımına uygun göreceğiniz Bakanlıklarca, uzun modelli finansman uygulamaları ile Gıdacılar, İnşaat Malzemecileri, Mobilyacılar, Mermer ve Ahşap İmalatçıları KSS’lerinin yapım süreçlerine başlanılması.

KOSGEB ve TESKOMB Destek Kredilerinin geri ödemelerinde ödemesiz dönemin 2 yıla çıkarılması ile birlikte çeşitli gerekçelerle bu destekten istifade edemeyenler için de yeni bir program açılması.

Deprem felaketi yaşamış olan Elazığ’da basit usulde ticaret yapan esnafımıza hali hazırda 3’er aylık dönemler halinde ödenen toplamda 3.000 (Üçbin) TL. desteğin 6 ay boyunca aylık olarak ödenmesi.

Elazığ’da faaliyet gösteren zincir marketlerin, yerel esnafımızı kalkındırmak amacıyla haftada bir gün (Pazar) tatil edilmesi.

Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Bölgesi ve Biyogaz Tesisi Projesi’nin işlevselliği ile birlikte Bölgenin temel geçim kaynakları arasında önemli yeri olan hayvancılık sektörünün canlı akış noktalarından biri olan Elazığ Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazar ve Park Yeri'nin günümüz ihtiyaçları ve teknolojik altyapısına uygun şekilde hizmet verebilmesi için modernize edilmesi gerekmektedir. Söz konusu alanın, Canlı Hayvan Borsası'na dönüşümüne yönelik modernizasyon çalışmaları için yapılacak projelerin, Kalkınma Ajansı Güdümlü Projeleri ile desteklenmesi,

Elazığ’da hayvancılık sektöründe yer alan firmalarımız hammaddeye ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu nedenle TMO aracılığı ile yem fabrikalarına ve besicilere arpa, mısır vb. yem hammaddelerinin temininin sağlanmasını talep etmekteyiz.


KRAL456
1 hafta önce - Pzr 21 Şub 2021, 14:08

Elazığ’ın da Aralarında Bulunduğu 16 İlde, 50 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

Hükümetin devreye aldığı Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgeleriyle Elazığ’ında Aralarında Bulunduğu 16 İlde 50 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Tarımsal kalkınma hamlesi ihtisas OSB’leri ile 50 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacak. OSB’lere 51 milyon TL kredi tahsis edilecek.

Hükümetin tarım alanında üretime katma değer sağlayacak yeni projesi olan TDİOSB kapsamında bu yıl tarımsal alanda 50 bin kişiye iş imkânı sağlanacak.

55 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT


Tarım ve hayvancılık alanında uygulanan doğru politikalarla 2020'nin son üç çeyreğinde yüzde 5.3 büyüyen tarım sektörü, geçen yıl 21 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak rekor kırdı.
Türkiye son 3 yılda tarım sektöründe yaklaşık 55 milyar dolarlık ihracat yaparken, 17 milyar dolar da dış ticaret fazlası verdi.

ELAZIĞ DAHİL 16 İLDE HAYATA GEÇİRİLİYOR

Proje kapsamında Ankara-Çubuk, Amasya-Suluova, Gaziantep-Oğuzeli, Eskişehir-Beylikova, Hatay-Altınözü-Enek, Kars, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa ve Batman'da besicilik faaliyetinde bulunacak OSB'lerin kurulumları tamamlanacak.

OSB'lerin tamamının bu yıl faaliyete geçmesi ile birlikte yıl içerisinde ilave 50 bin kişi daha tarımda istihdam edilecek.

Elazığsonhaber


KRAL456
1 hafta önce - Cmt 27 Şub 2021, 19:57

Elazığ Sigortalı Çalışan Sayısındaki Artışla Türkiye Birincisi Oldu!

SGK’dan derlenen verilere göre Elazığ’da Ocak 2020 ile Kasım 2020 arasında sigortalı işçi sayısı yüzde 81 oranında arttı. Elazığ sigortalı işçi sayısının artış oranında Türkiye birincisi oldu. Uzmanlar bu artışı inşaat sektöründen kaynaklandığı olarak yorumladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan veriler Elazığ’da sigortalı çalışan sayısına ulaşıldı. Sonuçlar; Elazığ Depreminin sigortalı çalışan sayısını etkilediği görüldü.

SGK’dan derlenen verilerine göre Elazığ’da 4-A sigortalı çalışan sayısı 2020 yılının ilk 11 ayında ciddi bir artış gösterdi.

ELAZIĞ’DAKİ 4-A SİGORTALI İŞÇİ SAYILARI

Ocak 2020 yılında Elazığ’da sigortalı çalışan sayısı 58 bin 434 iken, Şubat ayında 70 bin 844’e Mart ayında ise 74 bin 729’a yükseldi.

Elazığ’da sigortalı çalışan sayısı Nisan ayında 76 bin 25, Mayıs ayında 77 bin 937, Haziran ayında 84 bin 631, Temmuz ayında 85 bin 717, Ağustos ayında 91 bin 191, Eylül ayında 99 bin 665, Ekim ayında 105 bin 739, Kasım ayında ise 105 bin 513 oldu.ELAZIĞ SİGORTALI İŞÇİ SAYISI ARTIŞINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

2020 yılı Ocak ayı ile 2020 yılı Kasım ayı karşılaştırıldığında 11 ay içerisinde Elazığ’da istihdamın yüzde 81 olarak arttığı görülüyor.

Yine 2020 yılı Kasım ay ile 2019 yılı kasım ayı kıyaslandığında da istihdam sayısının yıllık yüzde 35 oranında arttığı kaydedildi.

Her iki karşılaştırmada da Elazığ’ın istidam artışında Türkiye birincisi olduğu görülüyor.VATANDAŞLAR RAKAMLARA İNANMADI

Kağıt üzerindeki rakamlar bu şekildeyken peki bu durumun sokaktaki karşılığı ne oldu? Vatandaşlar Elazığ’da işsizliğin olduğunu söyleyerek istihdam sayısının arttığına inanmadıklarını kaydetti.PEKİ RAKAMLARIN ARKA PLANINDA NE VAR?

Fırat Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İzzet Taşar, her Cuma Kanal Fırat ekranlarında hazırlayıp sunduğu “Herkes İçin Ekonomi” programında bu rakamları ele alarak durumu açıkladı.

DOÇ. DR. TAŞAR: ELAZIĞ TÜRKİYE’DE BİRİNCİ SIRADA

Doç. Dr. İzzet Taşar, “Elazığ’da sigortalı çalışan sayısı 2020 Kasım ayı ile 2019 Kasım karşılaştırıldığında yüzde 37 artmış görünüyor. Sene başına göre baktığımızda yüzde 80 Elazığ’daki istihdamın arttığı görünüyor. Yani Ocak ayında 58 bin kişinin istihdam edildiğini görüyoruz, bu sayı Kasım ayında 105 bine çıkıyor. İnanılmaz bir şey. Elazığ, Türkiye’de istihdam artışında birinci sırada” ifadelerini kullandı.“BU DENLİ ARTIŞ TOKİ İNŞAATLARINDAN KAYNAKLANIYOR”

Fırat Üniversitesi Maliye Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Gökçe Demirel ile rakamları değerlendiren Doç. Dr. Taşar, Elazığ’da bir yılda istihdam sayısının bu denli artmasının nedenini TOKİ inşaatlarından kaynaklandığını söyledi.TAŞAR: ELAZIĞ’IN İŞSİZLİĞİNE FAYDASI DOKUNACAK BİR İSTİHDAM MI? HAYIR!

Doç. Dr. Taşar, “Sokağa bakıyoruz, caddelerdeki arkadaşlara, abilere, ablalara soruyoruz; böyle bir şey yok. Peki bu nereden kaynaklanıyor? Elazığ’da deprem sonrasında gerçekten 2020 özel bir yıl. Tüm veriler çok doğru okunmalı. Deprem sonrasında Elazığ’da TOKİ’nin yaptığı 20 bine yakın konuttan bahsediyoruz. Bu konutlarda çalışan sigortalı işçiler Elazığ’daki istihdam sayısını balon gibi artırıyor. Şu an Ankara’dan bakan bir yönetici olduğunuzu düşünün. Deprem gerçeğini de unuttuğunuzu düşünün, size ilden doğru veri akışı olmadığını düşünün. Diyecek ki ‘Elazığ’a bak maşallah Ocak’tan, Kasım’a Elazığ’da 50 bine yakın kişi işe girmiş. Ne demek bu. Toplam çalışan sayısı hemen hemen iki katına çıkmış Ocak’tan, Kasım’a. Elazığ’da çok iyi işler yapılıyor, Elazığ çok iyi, Elazığ işsizlik problemini çözmüş gibi görünüyor. Fakat problem nerede? Problem şu; bu çalışanların bu yeni sigortalıların çok büyük bir kısmı hemen hemen hepsi diyebiliriz TOKİ’de çalışan işçiler. Peki bu Elazığ’ın işsizliğini çözecek bir şey mi? Hayır. TOKİ’de çalışan işçiler Elazığlı mı? O da büyük ölçüde hayır. Yani Elazığ’da işsiz olanlar işsiz kalmaya devam ederken şehrin istihdam oranları fiktif olarak artmış görünüyor. Bu bağlamda gerçekten verileri izlememiz lazım, verileri görmemiz lazım ve doğru yorumlamamız lazım. Amca diyor ya ‘kim söylüyorsa inanmıyorum öyle bir şey yok’ öyle bir şey var bu gerçek. Ama Elazığ’ın işsizliğine faydası dokunacak bir istihdam mı? Hayır. O para Elazığ’da harcanacak, Elazığ ekonomisine katkıda bulunacak mı? Maalesef küçük ölçüde” şeklinde konuştu.DEMİREL: İNANILMAYACAK BİR RAKAM

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gökçe Demirel, “Hakikatten inanılmayacak derecede istihdam artışının, bu rakam; işsizlik azalmış, istihdam artmış denildiğinde inanılmayacak bir rakam aslında zikrettiğiniz rakam. Elazığ’da tabi özellikle pandemi döneminde bir yatırım mı yapıldı, fabrikalar mı kuruldu veya uzun dönemli istihdam edilecek işler mi yaratıldı? Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

Elazığ sonhaber


Bahrielz
1 hafta önce - Cmt 27 Şub 2021, 20:33

Bunlardan kaç tanesi Elazığ'lı ya da ikameti Elazığ'da? keşke bunu da açıklasalardı. Geçici de olsa Elazığlıların Toki inşaatlarından ekmek yemesini çok isterdim. Fakat maalesef öyle olmadı.

KRAL456
3 gün önce - Çrş 03 Mar 2021, 12:57

Avrupa'yı Elazığ Giydiriyor
Ahmet Çöteli/Elazığ Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan tekstil fabrikasında şimdiye kadar dünyanın dört bir tarafına 120 tırlık ihracat yapılırken ilerleyen aşamada 3 bin 500 çalışanla yıllık 150-200 milyon dolarlık ihracat yapılması hedefleniyor.

Avrupa'yı Elazığ Giydiriyor


Elazığ Organize Sanayi Bölgesi'nde toplam 130 milyon euro'luk yatırımla kurulan tekstil fabrikası, çalışmalarını sürdürüyor.

100 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 150 bin metrekare alan üzerine kurulan fabrikada günlük 120 ton kumaş üretiliyor. İlk etapta 500 kişiye istihdam sağlayan fabrika, faaliyete geçecek tesislerle birlikte toplam 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayarak günlük 50 ton iplik ve aylık 1.5 milyon adet giyim üretimi hedefliyor.

İtalya, Rusya ve Kırgızistan'dan tüm dünyaya ihracat yapan fabrika sayesinde dünyanın kullandığı kumaşlar Elazığ'da üretilmiş oluyor. Endüstri 4.5 teknolojisi ile yüzde 50 yapay zekaya sahip olan tesis, antivirüs ve antibakteriyel kumaş ve giyimi ile savunma sanayisine yanmaz ve kurşun geçirmez ürünleri üretebilecek teknolojiye sahip. Fabrikanın tüm tesisleriyle birlikte yıllık 150-200 milyon dolarlık ihracat yapılması hedefleniyor.

"AVRUPA'YI ELAZIĞ GİYDİRİYOR"
Fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka, yaptıkları yatırımın ardından faaliyete başladıklarını belirterek, şunları söyledi, "Söz verdiğimiz gibi 3 bin 500 çalışan için ilk önce 500, önümüzdeki 3-4 ay sonra konfeksiyon entegresi ile 1500, yıl sonuna kadar 2500 ve iplik tesisimiz bitince taahhüt ettiğimiz gibi yerine getirip 150-200 milyon dolar arası ihracatlarımızı gerçekleştireceğiz. Var gücümüzle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. 120 tırlık ihracatımız gerçekleşti. Dünyanın her yerine Elazığ’dan ihracatlarımızı gerçekleştiriyoruz. Avrupa merkezimiz İtalya'da, oradan İspanya, Fransa ve Almanya'dan dağıtım gerçekleştiriyoruz. Rusya'dan tüm kafkasyaya dağıtımımız var. Kırgızistan'daki şirketimizle beraber tüm Asya'ya dağıtımımız var. Global bir şekilde ihracat yapıyoruz. Avrupa'yı Elazığ giydiriyor diyebiliriz. Bütün örme kumaşları üretiyoruz. Bu tesis endüstri 4.5 teknolojisi ile yüzde 50 yapay zekaya sahip. Tüm teknolojileri burada kullandık. Yaptığımız üretimlerle antivirüs ve antibakteriyel kumaş ve giyim üretecek teknolojiye sahibiz. Aynı zamanda savunma sanayisine yanmaz ve kurşun geçirmez ürünleri üretebilecek teknolojiye sahip"

"YATIRIMCILARA KAPIMIZ AÇIK"
Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, organize sanayi bölgesi hakkında bilgiler vererek şöyle konuştu, "Burada 7 bin 500 çalışanımız var, Haziran sonuna kadar inşallah 10 bini bulacağız. Pandemiden dolayı birçok yatırımcı yatırımlarını durdurdu. Ama Elazığ’da devam eden 8-9 yatırım durmadan devam etti veya kısmi üretime geçti. Elazığ bazı sektörlerde merkez üssü oldu. Mesela inşaat sektörlerinde, izolasyon malzemelerinde kuluçka merkezi oldu. 2 taş yünü fabrikası, 3 ispiyes fabrikası var. Yapı kimyasalları, mobilyada ve dökümde çok iyiyiz. Gıda, mermer, alüminyum ve cam konusunda varız. Karma bir organize sanayi ama burada çok ciddi yatırımlar yapılıyor. 6. Bölge şartlarından yatırımcılarımız faydalanıyor. Gelecek yatırımcılara kapımız açık. Alan olarak hiçbir sıkıntımız yok"dedi.

Hakimiyetsayfa 185
« önceki   123 ... 183184185
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET