Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
erguncel
6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 14:25

İSTANBUL İZMİT VE ANKARAYA yeni fabrika açmak yasaklansın.

emreberkay
6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 16:31

Doğuya yeni fabrika açmak yerine mevcut fabrikalar ülkeye mümkün olduğunca eşit bir şekilde dağıtılsın.

hüseyin42
6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 16:35

Alıntı:
Doğuya yeni fabrika açmak yerine mevcut fabrikalar ülkeye mümkün olduğunca eşit bir şekilde dağıtılsın.

Bu "fabrika taşıma" işi yeni fabrika kurmak kadar masraflı olmaz mı?

Ahmet Arif Hoca

6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 16:53

Alıntı:

Bu fabrika dağıtma işini nasıl yapabiliriz acaba?
Devlet ekonomiye geri mi dönsün demek istediniz?
Yoksa teşviklerle mi?
Bu kadar yoğun bir özelleştirme varken, acaba bu dilek mümkün olabilir mi?
Ben de istiyorum kasabamıza bir fabrika kurulmasını ve insanların kendi evinden işine gidip gelmesini, bu şekilde kazanacağı 500 ytl, göç ettiği yerlerde kazanacağı 1500 ytl den daha karlı olacaktır çünkü...

mesut_mltm

6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 17:33

Köyden şehire göçü engellemek için her şehrin kendi içinde sanayi bölgelerin oluşturup istihdamı o bölge içinde tutmak gereklidir. Bunun için devleti çeşitli teşvikler yapması gereklidir. Bunun için vergi indirimi gibi avantajlar sunabilir. Ayrıca yerelliği korumak adına her şeyi yapmalıdır.

Aslında bu konuyu Atatürk Köy enstitüleri ve halk evleri kavramıyla çözmüştür. Ancak malum yanlış politikalardan dolayı bu proje çöpe atılmıştır. Bu projenin günümüze uyarlanması ile yeniden bu göç sorunu çözümlenebilir.

Bu çözümlerin oluşabilmesi için yönetimde olan kişinin kendini adaması gereklidir halkına, ne kendini ne ailesini, eşrafını hiç kimseyi tanımamalıdır. Korkmamalıdır. Atak olursa işlerinin başında, daha sonra yapacağı eylemler için halk desteğini de bulur. Onu yok etmek isteyen güçler de arkasındaki halk gücünden korkacağı için bu kişiye dokunamayacaktır. Ayrıca bu tür politikaların bir sonraki yönetimce de kabul edilmesi gereklidir. Her siyasiye göre politika değil. Politikanın sürdürebilirliğine göre politikacı seçimi algılamasına geçmelidir halk da.

Göç her şey için sorun teşkil eder. Bu site içinde en çok tartıştığımız konu olan ulaşım sorununun kökeninde de göç sorunu mevcuttur. Eğer planlanandan daha fazla göç alıyorsa ya planları değiştirilir ulaşımın ya da göç alımını engelleyecek sağlam projeler üretilir.

Çetin KOŞAR

6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 17:57
"Köylü milletin efendisidir"

Köy, nüfusu iki binden aşağı olan, cami, mektep, otlak, yaylak, baltalık gibi orta malları bulunan ve toplu veya dağınık evlerde oturan, kanunla kendisine verilen işleri yapan bir tüzel kişilik olarak tanımlanır. (442 Sayılı Köy Kanunu)

Köylü çiftçi demek değildir. Ancak Türkiye topraklarının büyük çoğunluğu tarıma dayalı olduğu için köylüden ziyade çiftçi devletin öncelikli muhataplarındandır.

Gerçek üretici olan "Köylü milletin efendisi"ydi. Ama artık T.C. yasalarının üstünde( henüz değilse bile bu yöndeki kararlılığımızı gösteren imzalar atılmıştır) görülen Avrupa Birliği Müktesebatına göre köylüler "HALL" edilmesi gerekli zümrelerdir.

AB politikaları sayesinde kendi toprağınızın üzerinde gerçek bir üretici olup efendi gibi yaşamak varken şimdi insanlarımız kentlere yığılıp, fabrikalarda, hizmet sektörlerinde birer amele olarak çalışmaktadır. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış döneminde olduğu gibiyiz şu an.

Köyden kente göçün sebebi yönünü şaşırmış devlet politikamızdır. AB istedi diye çiftçiye desteği kaldır, Gümrük duvarını kaldırarak sübvanse edilmiş dış tarım ürünlerini ithal et... Köylü kurtuluşu kente göçüp tabiri caizse "uşak" olmakta bulacaktır.

Saygı ve Sevgilerimle.

osmannuri
6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 20:20

Bence şehirlere göçü önlemenin başka bir yolu da madenlerimize gereken önemi vermemizden geçiyor. Bilindiği üzere madenler farklı yerlerde bulunabiliyor ve buralarda çalışmak için hem vasıflı hem de vasıfsız güç gerekmektedir. Bunun bir nebze de olsa (aslında çok fazla olduğunu düşünüyorum) göçü önleyebileceğine inanıyorum. Bizi ham madde açısından dışarıya olan bağlılılğımızı da azaltacağı da cabası..

semih89
6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 20:40

tek bir önerim var : bunu yapabilecek istikrara sahip bir başbakan ! adamın atacağı iki imzaya bakar . Zaten yeterince sanayileşmiş bölgelerden ziyade özellikle işsizlik ve göç sorunu çeken bölgelere vergi indirimi , indirimli elektrik , doğalgaz vs getirilse eminim bunun için çalışacak sanayiciler çıkacaktır.

nebi

6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 21:36

Alıntı:
Sorun olan köyden kente göç değil

Esas sorun budur. Koylerden, kasabalardan, ilçelerden il merkezlerine dogru bir akis var. Bu hiç iyi degil. Ilçelerimizin, ve koylerimizin kendi kendilerine yetmeleri lazim. Hersey merkezi olmaz.

Ancak, boyle bir sey sanayilesme ile olur. Ve sanayiler ne yazik ki çogunlukla il merkezlerine yerlesiyor. Ilçelerimize yerlesen sanayi kuruluslarida var elbette. Ancak boyle olunca'da o ilçe gelisiyor ve ben il olmak istiyorum diyor

Il, ilçe, koy bunlarin hepsi bizim. Yapilan yatirimlarin çok merkezi olmasi nufus goçunu destekliyor. Devlet ilçe ve koylere destek saglamak için, ulasimi kolaylastirmalidir. Sadece sanayi'de degil, turizm'de mukemmel isler basarabilecek ilçelerimizde ne yazik ki pek bir sey yapamiyor.

Tanitim ve altyapi eksikligi var.

Mesela kis turizmi için ulkemizde o kadar pist bulunmasina ragmen, yapilan yatirimlar yetersizdir. Dunya'nin her bir kosesinden turist çekebilecek bir kayak merkezi sart. Bunun bir buyuksehir yaninda olmasinin geregide yok aslinda, tek sorun ulasim, yatirim, tanitim.

Ne yazik ki çogu yabanci, Turkiye'yede kayak merkezi oldugunu soyleyince sasiriyor....Buda tanitim eksikliginin ispatidir.

KAĞANCAN ATA GÜLER
6 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 22:49

-Köylerin yaşanabilir duruma getirilmesi sağlanmalı
-Çiftçiye ananı alda git demek yerine,sorunları çözümleyici bir tutumda bulunulması
-Köylüden alınan vergilerin düşürülmesi
-Köylülerin şehir ve işsizlik hakkında bilinçlendirilmesi gerekir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET