Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Özgür Sabanlıoğlu

1 ay önce - Pzr 17 Oca 2021, 00:27
Kayseri - Koramaz Vadisi


Alıntı:
VADİ HAKKINDA
Koramaz Vadisi, doğudan batıya doğru kıvrılarak uzayan ve yaklaşık 12 km uzunluğa sahip olan bir deprem kırığı oluşumudur. Vadide, bugün de hala yaşam devam edegelen yedi yerleşim yeri bulunmaktadır, bu yerleşim yerleri doğudan batıya doğru sıra ile: Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ve Bağpınar’dır. Bu yerleşim yerlerinde bugün hala binlerce yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen ortak bir somut ve somut olmayan kültür (yemek, eğlence, oyun) bulunmaktadır. Vadi’nin taban rakımı en doğu ucunda 1.500 metre iken en batı ucunda 1.165 metredir. Bu kot farkı da Koramaz Çayının vadi tabanında rahatça akmasına sebep olmaktadır.

Koramaz Vadisinde yürürken 300 yıllık ceviz ağaçları, saç örgüsü gibi dolanmış yaşlı söğüt ağaçları, sulu ve tatlı meyveli elma ağaçları, kıpkırmızı meyveleri ile gilaburu ağaçları karşınıza çıkar. Vadinin içinden akan Koramaz Çayı ile beslenen ağaçlar büyüdükçe büyürler. Koramaz Çayı’nın içinde ise su kaplumbağaları yaşamlarını devam ettirir. Vadi, keklik, tilki, gelincik, kirpi, yılan gibi sayısız hayvan için de doğal bir barınaktır.

Vadide süregelen doğal yaşamı daha detaylı incelemek için üst menüdeki alt başlıkları okuyabilirsiniz ya da en iyisi vadide yürüyüş yapabilirsiniz.

VADİ ENVANTERİ
Kiliseler
40
Tarihi Çeşmeler
26
Yer Altı Şehirleri
21
Güvercinlikler
100

http://www.koramazvadisi.com/(+)

(+)
(+)


ANA SAYFA -> KAYSERİ