Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1160

Kanal İstanbul Projesi
olumlu düşünüyorum 43.7%  43.7%  [1175]
olumsuz düşünüyorum 49.3%  49.3%  [1326]
fikrim yok / kararsızım 7.1%  7.1%  [190]
Toplam Oy : 2691

Mithat Kavalalı
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 22:49

Bir forumdaş kuyuya taş atmış, 40 tane diğer forumdaş taşı çıkaramamış durumu oluşmuş. Ben mesajımda nerede depremden dolayı köprüler yıkılabilir demişim gösteren üyeye hayır olması için bin lira vereceğim. Mesajın bu kısmını aşağıda bulabilirsiniz.

Alıntı:
Böyle bir durumda kanal geçisindeki köprülerden birinin bile tıkanması ya da kullanılamaz hale gelmesi İstanbul'a gidecek yardımları aksatabilir.

Bir forumdaş demiş ki çocuk mu kandırıyorsunuz, köprü mü yıkılırmış depremde. Birincisi dediğim gibi köprü yıkılır demedim. Ha bir köprü tıkanır ya da kullanılamaz hale gelebilir sözünden bunun depremde çökeceğini anlayan varsa Allah'tan şifa diliyorum.

Başka bir forumdaş da demiş ki online eğitime denk geldi herhalde mezuniyet. Yine forumdaş insaflı davranmış, okulu ben Azerbaycan'da okudum. İroniyi geçersek eğer bunu diyen forumdaşın üniversite sınavında yaptığı puanın 2 katını yaparak teknik üniversiteye girdiğime eminim.

Başka bir forumdaş da bu işlerin beni aştığını ve 5 katlı bina yapmam gerektiğini belirtmiş. Ona da teşekkürlerini iletiyorum. Lisans ve yüksek lisans diplomamı sayesinde çöpe attım, katıldığım eğitimleri, konferans bildirilerini ve tezlerimi de yaktım. Kendisi gibi inşaatla ilgisi elleri cebinde temel kazısı izlemek olan inşaat uzmanları sağ olsun doğru yolu buldum.

İşin ironi kısmını geçersek eğer bu projeye karşı olduğumu anlayan müneccim arkadaşa da değinmek isterim. Kendisi benim bu projeye karşı olduğumu nereden anladı bilmiyorum. Öyle bir beyanım olmadı. Kendisi yine depremden köprü çökmeyeceğini söylemiş. Kesinlikle katılıyorum ama "yol tıkanabilir ya da kullanılamaz hale gelebilir" sözümden bunu çıkarmak kolay olmasa gerek. O deprem anında olabilecek bir kazayı ya da zor durumu düşünmek sanırım kendisi için zor olmuş. Bir de demiş ki şu anda da bağlantı köprülerle sağlanıyor. Kendisi sanırım karadan bağlantısı olan ama yolu olmayan bir patikayla 75 metre genişliğindeki kanalı geçmenin aynı zorlukta olacağını düşünüyor. Allah şifa versin diyebiliyorum ancak.

megaman
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:01

Mithat Bey, şu an 8 şiddetinde bir deprem oldu ve siz nişantaşındasınız. Sizce kaçabilir misiniz oradan , çıkabilir misiniz ? Bu isin kopruler ile alakasi yok. 8-9 katli evlerin arasindan gecen tek seritli , osmanbey, kagithane , fulya , gaziosmanpasa , nisantasi gibi lokasyonların saçma populasyonlarindan dolayi cikamazsiniz o yol tikanir. Ama ataşehir , atakent veya bahcehir , basaksehir gibi bolumlerde rahatlikla kacabilirsiniz , yardimda gelir. Önemli olan iç altyapı.
Kanal yapilsin yapilmasin , o alanlara yeni yerlesim yerleri eninde sonunda yapilacak. Sehir buyuyecek.
Osmangazi koprusu veya 3. Kopru gibi yaparlasa neden depremde zarar gorsun.
Yarin oburgun deprem oldugunda umarim o saydigim lokasyonlarda olmazsiniz.

karabağ55
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:01

ooo yine kanal istanbula sarmışlar ne oldu tank paletinden bir şey çıkmadımı ?
hadi naş naş

Mithat Kavalalı
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:07

@megaman

Değerli forumdaş dediğim gibi ben Kanal İstanbul'a karşı değilim. Bilakis desteklediğimi bile söyleyebilirim çünkü bu proje sektöre biraz daha hareket getirecek ve yeni mezun meslektaşlarım için iş imkanı oluşturacak. Bu derece büyük projeleri tek yönlü inceleyemeyiz. Sonuçta bu proje belki de yüzbinlerce aileye refah sağlayacak ki ülkeye olacağını düşündüğüm ekonomik katkılarını saymadım bile henüz.

Tam olarak dediğiniz nedenlerden dolayı İstanbul'dan ayrıldım. 2 senedir İstanbul dışında yaşıyorum. Projesini kendi yaptığım bir evde oturuyorum. Zemin etüdüne kadar da kendim yaptırdım. Ha tabii dediğiniz durumda kalabileceğim yerler yok mu burada? Tabii ki var ama o da artık Allah'ın takdiri. Yapacak hiçbir şey yok.

Ben sadece bir mühendis olarak en ekstrem durumu düşündüm ve o durum için çözüm yolları umarım düşünülmüştür.

Tachi
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:16

Alıntı:
San fransiskoda da 1989 yılındaki depremde köprü yıkılmadı, uzunlukları 7-8 kmyi bulan eski körfez köprülerinden birisi kısmen zarar görmüştü sadece.. Çok eski bir köprü..

Evet, yıkılan köprüler çoook eski. İsteyen mahalle arası körfez köprüsü fotoğraflara baksın. Bakalım kim doğruyu söylüyor, kim söylemiyor.
https://www.gettyimages.nl/fotos/loma-prieta-eart ...ostpopular

Alıntı:
''Köprüler yıkılabilir, o zaman kanalı yapmayalım'' gibi çocuk kandırmasyon mu yapmaya çalışıyorsunuz?

Demediğim kelimeleri ağzıma sokmaya çalışıyorsun. Sadece dediğim yıkılmıyor diye bir şey yok. Kanalla ilgili asma köprülerden yine hiç bahsetmedim.

Forumdaşımız soru sormuş, ben de gayet normal cevap ve örnekler verdim. Ne hikmetse ergenlik dönemininde takılmış gibi hep dediklerime dalıyorsun çeviriyorsun kıvırıyorsun. Kimi kandırmaya çalışıyorsun? Kendini mi? Çocuk kandırmasyon ve sürekli algı yapmaya çalışan sensin.

numan1
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:34

Silinsin

En son numan1 tarafından Çrş 13 Oca 2021, 23:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

numan1
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:34

Kanalın deprem ile alakası yok , ama bana göre proje yanlış . Bu kanal için önce Çanakkale bir kanal , bir kanal İstanbul yaparsın boğazı kitlersin . Alternatif var diye
Şuanki proje sadece araplara ve müteahhitlere yarar . Bol bol ev yapar satarlar . Şuanki amac kanal değil ev yapmak tarım arazilerine .

megaman
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:40

Numan Bey, o bolgede tarim arazisi yok. Kanola disinda hic birsey yok. Orman bile yok.

numan1
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:52

Alıntı:
Numan Bey, o bolgede tarim arazisi yok. Kanola disinda hic birsey yok. Orman bile yok.

Nasıl yok uydu fotoğrafları bakıyorum var . Ufak köylerin yanında tarım arazileri var . Buraya kanal yapılacaksa yanınada koca bir şehir kurulacak deniliyor .
Kimse sadece kanal olacak çevresi boş olacak demiyor

megaman
1 hafta önce - Prş 14 Oca 2021, 00:03

Numan Bey, o bolgeleri tek tek gezdim. Umarim covid bitince baharda sizde gezersiniz.

sayfa 1160
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET