Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Recep arabi
1 ay önce - Sal 22 Arl 2020, 11:15

PEKİ TÜRKİYE İLE NE İLGİSİ VAR BU BAŞLIĞIN?

ORTADİREK
1 ay önce - Prş 24 Arl 2020, 10:30
Otomobil sektöründeki dev birleşmeye AB'den onay


Alıntı:
Avrupa Birliği (AB), Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu PSA'nın birleşmesine onay verdi.
AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ABD ve İtalyan ortaklığındaki FCA ile Fransız PSA'nın birleşme teklifine yönelik rekabet soruşturmasının tamamlandığı bildirildi.


2 firmanın Avrupa'da büyük ölçekli üretim yaptıkları anımsatılan açıklamada, birleşme ile dünyanın 4'üncü büyük otomobil grubu "Stellantis"in kurulacağı aktarıldı.

Açıklamada, özellikle hafif ticari araçlarda bu grupların Avrupa piyasalarında lider konumlarda olduğu hatırlatılarak, birleşmeye onay için firmaların Toyota için tesislerinde hafif ticari araç üretimini sürdürme, araç bakım ve tamir ağlarını rakiplerinin araçlarına açma taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.

Söz konusu taahhütlerin yerine getirilmesi ile Avrupa piyasalarında rekabetin sağlanacağına işaret edilen açıklamada, satın almanın rekabete olumsuz etkisinin olmayacağı yönünde karar alındığı belirtildi.

FCA ve PSA grupları, geçen yıl aralık ayında yüzde 50-50 ortaklıkta birleşmek için anlaşmıştı.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerin birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek AB Komisyonu'nun yetkileri arasında bulunuyor. AB Komisyonu, bu inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde Komisyon, birleşmeleri engelleyebiliyor.

KAYNAK:AA

Otomotiv sektörü için önemli bir birleşme oldu.


Adebisi
1 ay önce - Prş 24 Arl 2020, 11:01

İyi bir olay, türkiyeyle ne ilgisi var diyen arkadaşa söyleyeyim tofaş için doğrudan, taysad şirketleri için de dolaylı yoldan pozitiftir.

Vatman vs Superman
1 ay önce - Prş 24 Arl 2020, 11:09

Eskiden Türkiye’de üretim yapan Opel de PSA Grubu şirketi, değil mi?

myilmaz06
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 22:47

Fiat Chrysler Automobiles (FCA), Groupe SA olarak bilinen Peugeot ile birleşme öncesi ortaklarına toplam 2.9 milyar euro tutarında kar payı dağıtacağını açıkladı.

Müthiş bir birleşme oldu


ORTADİREK
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 22:55

Evet bakıldığında bu birleşmeyle
Fıat, Ferrari, Maserati, Alfa Romeo, Lancia, Chrysler, Jeep, Dodge, Iveco, Yamaha, Peugeot, Citroen, Opel, DS gibi isim yapmış markalar bir grup altında birleşiyor.


Yiğit3344
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 22:56

Fransız otomobil sanayisinin bu denli güçlenmesi pek hayra alamet değil.

myilmaz06
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 22:58

Almanlara bir darbe vurulabilir mi

efe3464
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:01

Birleşmedeki markaların yarısı çöp yalnız. Özellikle FCA'in Amerikan pazarındaki üreticiler gerçekten kötü. Öte yandan Alfa Romeo, Lancia, Maserati için işler yolunda gitmiyor. Bu birleşme tamamen maliyetleri kısmak adına. Kapanan yada satılan üreticiler görürsek şaşırmayın.

Can Ertan
1 hafta önce - Çrş 13 Oca 2021, 23:18

Alıntı:
Birleşmedeki markaların yarısı çöp yalnız. Özellikle FCA'in Amerikan pazarındaki üreticiler gerçekten kötü. Öte yandan Alfa Romeo, Lancia, Maserati için işler yolunda gitmiyor. Bu birleşme tamamen maliyetleri kısmak adına. Kapanan yada satılan üreticiler görürsek şaşırmayın.


Hocam artık premium markalar dışında çok fark kalmadı. Yani örneğin eskiden bir Kia , Peugeot ve mesela VW arasında büyük farklar vardı ama şu an mesela pug 2008, en az VW T-Roc kadar iyi hatta yer yer daha iyi araç.

Iki grubunda senelerdir çok güzel motorları var, EAT 6 ile başlayan EAT 8 ile devam eden tam otomatik, hızlı ve sağlam şanzımanları var. Lancia defteri zaten kapandı ama Alfa Romeo premium olarak tekrar konumlandırılmıştır. Alfa Romeo Stelvio ve Giulia çok güzel bir örnek. Alfa ilk kez Ameika pazarında yüksek satış adetleri yakaladı. Ha keza DS serisi de PSA grubunun premium markası

Maaliyet kısma ve ortaklık tabi ki olacak sonuçta Mercedes, Renault grubundan dizel alıyorken BMW de PSA grubundan benzinli motor aldı.

Görüşünüze saygı duyarak ben de güzel araçlar çıkacağını düşünüyorum. Bakalım zaman gösterecek neler olacağınısayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET