Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
serkancirak
14 yıl önce - Prş 27 Nis 2006, 18:46

evet dogru halen yanında basbakanlıga aıt ozel bır bolum var binanın yanında

nacar

13 yıl önce - Pts 21 May 2007, 21:24

(+)

Cemoli D18
6 gün önce - Pts 11 Oca 2021, 23:57

Anadolu civanı bir yiğit abimizin hikâyesi;

Alıntı:
sahi abi eskiden bir DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI vardı ne oldu bilgin varmı ben artık hiç ismini duymuyorum da merak ettim bı an aklıma geldi,,,

ali kardeşim:
1987 yılında devlet planlama teşkilatına yolum düştü,, 17 katına kadar çıkabildim,,teşfik alabilmek içün,,,
ozmanlar alman devleti alamanyadan Türkiye ye kesin dönüş yapmak isteyen Türk işçilerine büyük imkanlar saglıyordu,,almanyadan makina almak kaydı ile,,
bende o yıllar kırtasiye topdan satış işi yapıyordum,,bu teşfigi duydum araştırdım ,,
gittim halk bankası lozan meydanı subesine,,ozanlar ankarada bu krediyi halkbank lozan subesi veriyor,,
sube müdürü beni aydınlattı,,bu krediden faydalanabilmek içün,,önce teşvik çıkartmamız lazımmış,,bu teşvigi nersi veriyor?
devlet planlama teskilatı 17 kattta bir şube,,
çaldık kapısını,,,
sordular ne yapacaksın?
bir bir anlattım,,ben klasör yapacagım,,,
benden dosya istediler Türkiyede ne kadar klasöre ihityac var ,,,
adama bak kendisinin bulması gereken sorunun cevabını benden istiyor diye düşündüm,,bu arada etrafıma bakındım,,her taraf klasörlerle dolu ,,,
dedimki :
bu bina kaç katlı?
yanılmıyorsam ,20 kat dedi,,çünkü ben o an 17 kattdaydım ve üsütümüzde bir sürü daha kat vardı,,
bu binada kaçtane klasör var biliyormusun dedim,,bak her yer klasör,,
okulda,adliyede,bankadalarda,resmi yerlerin hepsinde ,muhasebecilerde her yerde milyonlarca klasör var ,,ben bunun makinalrını almanyadan getirecegim,,çankırının orta kazasınada bu fabrikayı kuracagım dedim,,şu an hisarparkı caddesinde halen bu işin alıp satıcısı olarak iş yerimiz var,,her hafta 1 kamyon klasör satıyoruz,,istanbuldan alıyoruz,,en azda biz satıyoruz,,başka firmlar bizim kat kat üstümüzde klasör satıyor,,sattıgımız klasörlar mukavvadan sıvama,,,dayanıksız,,her yıl yenilemek zorunda kalıyorlar ben laytz klasörün aynısını yapacagım renk renk olacaklar dedim,,
adamın aklı almadı dediklerimi,,hoş aile büyüklerininde aklı almadı,,
uzatmayalım,,
ALAMANYADAN NÜRÜNBERK SEHRİNDE BU KLASÖRLARİ YAPAN FİRMAYI BULDUM,,ADAMA TÜRKÇE OLARAK TELEX ÇEKTİM,,ADAM BİR HAFTA SONRA BANA DÖNDÜ,,,
10 GÜN İÇİNDE TÜRKİYE GELECEGİNİ VE UÇAK SAATİNİ BANA BİLDİRDİ,,
GİTTİM O SAATE ALAMANI ,,HAVA ALANINDAN ALDIM,,DOGRU GİTTİK ,,DEVLET PLANLAMA TESKİLATINA,,KOSKOCA DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATINDA ALAMANLA KONUŞACAK BİR ADAM BULAMADILAR,,,
GİTTİK TECÜMAN BULDUK ALDIK GELDİK,,,
BU SEFERDE TERCÜMANI KABUL ETMEDİLER,,NİYE KABUL ETMİYORSUNUZ DEDİM,,,
BU TERCÜMAN YEMİNLİ TERCÜMAN DEYİL,,YEMİNLİ TERCÜMAN BUL GEL DEDİLER,,,
TERCÜMANA DEDİMKİ, YEMİN ET ŞU ADAMA DEDİM,,
OLMAZ BELGELİ YEMİNLİ BUL GEL DEDİLER,,,
GİTTİK BELGELİ YEMİNLİ BULDUK,,,
BİR HAFTA UGRASTIK DERDİMİZİ BU DEVLET PLANLAMA TESKİLATINA ANLATAMADIK,,
DERDİMİZ ŞU;
ARTIK ALMAN DEVLETİNİN VERDİGİ KREDİYİ İSTEMİYORUZ KENDİ PARAMIZLA GETİRECEGİZ DEDİK,,,
HANİ PARA NERDE DEDİ,,,
ALMANDA DEDİKİ PARA BENDE ,MAKİNADALARDA BENDE,,SİZ MÜSADEYİ VERİN, BİZ MAKİNALRI HEMEN YÜKLEYELİM,,BU FABRİKAYI BU ÜLKEYE BU ÇOCUKLA KURALIM DEDİ,,( ALMAN TÜRKİYEDEKİ KLASÖR PAZARINI GÖRDÜ,,60/ 40 ANLAŞTIK,,,ALAMANLA,,60 BENİM 40 ALAMANIN,,YANLIZ ALAMAN PAREKENDE SATISIN 50 SİNE ORTAK 5 yıl süre ile,,5 sene içinde almana borcumuzu ödeyecegiz,,alaman getirecek makinaları kuracak çalıstıracak,,işletme sermayesinin başlangıcınıda koyacak,,alman Türkiye klasör pazarının büyüklügünü gördü,,adamın işi bu,,,)
İSTEDİGİMİZ ŞU;
ALMANYADAN GETİRECEGİMİZ MAKİNALARA,,ÜLKEYE GİRİŞ MÜSADESİ VE GÜMRÜK MAFİYETİ,,,
BİR AY UGRASTIK HIH DEDİLER MIH DEMEDİLER,,,
MÜSADEYİ ALAMADIK,,
EN SONUNDA ALAMAN ÇILDIRDI,,TAMAM DEDİ BEN BU ÇOCUGA MAKİNALARI BEDAVA VERİYORUM TIR PARALARINIDA BEN VERECEGİM,,SİZ BU MAKİLARIN TÜRKİYEY GİRMESİNE MÜSADE EDİN DEDİ,,ONUDA KABUL ETMEDİLER,,,
EN SONUNDA ALMAN KIZDI VE DEDİKİ,,,
EVLAT KIZMA AMA SİDEZ BİR HALT OLMAZ DEDİ,,
UÇAGA BİNDİ ÇEKTİ GİTTİ,,,
BU YÜZDEN BU BOKDAN KURUMU BANA SORMA,,İNSALLAH KAPATMISLARDIR ORAYI,,,
SONRADAN ÖGRENDİM ,,O KURUM SADECE KOÇ GURUBUNA VE BİRKAÇ KALBUR ÜSTÜ ZENGİN AİLEYE ÇALISIRMIŞ,,,
ORTA BELEDİYE BAŞKANI HALİL AKPINARDA HALA CEVAP VERMEDİ FABRİKA ALANI İÇİN ARSA TALEBİMİZE,,
İSTE RECEP TAYYİP ERDOGANI BU NEDENLER DEN DOLAYI SEVİYORUZ,,2004 YILINDA O KANUNLARI SİLDİ ATTI,,ŞİMDİ GİDİYORSUN HAZİNE DIŞ TİCARET MÜDÜRLÜGÜNE BİR DİLEKÇE VERİYORSUN,,İSDEDİGİN KADAR MAKİNAYI GÜMRÜKSÜZ OLARAK ALIP GETİRİYORSUN,,,
O TARİHDE RECEP TAYYİP OLAYDI,,ŞİMDİ BELKİDE KAGIT FABRİKASINI ORTAYA KURMUŞ OLACAKTIK,,,ÇOK BÜYÜYECEKTİK SANS İŞTE

Yazı içeriğini, imlâları ve detayları düzeltmeden olduğu gibi yapıştırdım. Alacağınız mesaj çok önemli.

Bu yazı ve hikâyenin sahibi 1962 doğumlu, yaşamını sürdürmektedir.

mertgil
6 gün önce - Sal 12 Oca 2021, 00:10

Oku ibret al.
Vah üreticim vah.
Ne çektin be..

sayfa 2
ANA SAYFA -> ANKARA