Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 26 Eyl 2019, 13:11

SAĞLIK BAKANI KOCA’NIN BURSA’YA 3 HASTANE İÇİN 3 GÜZEL HABERİ VAR!
Alıntı:
Kuşku yok ki… Ülkeye ve kente yapılan her yatırımın önemi var, fakat sağlık konusu hepsinden önemli. O bakımdan, sağlıkta yapılan her yatırım, atılan her adım, alınan her karar, her planlama toplumu yakından ilgilendiriyor.

Nitekim…
Bursa’da sağlık alanında yapılan yeni yatırımlar, mevcut hastanelerle ilgili düşünceler ve planlamalar bu nedenle gündemde karşılık buluyor.

Dahası…
Yeni düzenlemeler, yeni hastaneler ve mevcut hastanelerle ilgili gelişmeler yakından izlendiği gibi, tartışma konusu da oluyor.

İşte…
Bursa’daki sağlık hizmetleriyle ilgili konuları AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü.

Şunu da vurgulamakta yarar var:
Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir yetiştiği, iş yaşamının olduğu ve ailesinin yaşadığı Bursa’daki sağlık konularıyla yakından ilgileniyor.

Eksiklerin tamamlanması, yatırımların bir an önce bitirilmesi için de başta Dr. Esgin olmakla üzere siyasi irade ile koordineli çalışma yürütüyor.

Nitekim…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünkü görüşmede bütün bunları kapsayan çalışmalarla Milletvekili Dr. Esgin’e 3 hastaneyle ilgili 3 güzel haber verdi.

Bir…
“Hasta kabulüne 16 Temmuz’da başlayan, 4 Ağustos’ta da Sayın Cumhurbaşkanı tarafından resmi açılışı yapılan Bursa Şehir Hastanesi 1 yıl içinde Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüşecek.”

Bu çalışma…Hastanenin sağlık hizmeti kalitesini arttırmak için planlandı. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olduğu gibi Sağlık Bilimleri Üniversitesi bağlantılı hizmet verecek.

İki…
“Çekirge Devlet Hastanesi’nde müteahhit kaynaklı sıkıntı var, inşaat bu nedenle durdu. 1 ay içinde sözleşme iptali ve tasfiye tamamlanıp yeniden ihaleye çıkılacak.”

Hedefi de koydu:
“Ödenek sorunumuz yok, hastaneyi 1.5 yıl içinde açacağız.”

Üç…
“Bursa Devlet Hastanesi’nin restorasyon sonrası 400 yataklı hastane olması yatırım programına alındı. Bunu da en kısa sürede bitireceğiz.”

Kaynak: https://www.olay.com.tr/saglik-bakani-kocanin-bur ...5313yy.htm

Umarım o hastanenin açıldığı eskisi gibi olmasa da yeniden vızır vızır işlediği günleri de görürüz.


Berktuğ
site denetçisi

1 ay önce - Pts 30 Ksm 2020, 01:10

BURSA İÇİN GEÇMİŞE VEFA, GELECEĞE DE BORÇ: MEMLEKET HASTANESİ DÖNÜŞÜ İÇİN İLK ADIM
Alıntı:
Açılış tarihi 1952… Öncesi ise, 1862 yılında dönemin Bursa Valisi olan Ahmet Vefik Paşa’nın bugün park olan sur üstünde yaptırdığı hastaneye dayanıyor.İnşaatında Bursa halkının imece usulüyle çalıştığı Türkiye’nin ilk Memleket Hastanesi uzun yıllar kentin tek hastanesi olarak hizmet verdi.

O nedenle…
Belli bir yaşın üstünde olup yolu Bursa Devlet Hastanesi’nden geçmeyen yok. Kiminin güzel ve mutlu, kiminin acılı olmak üzere büyük kesimin anıları var.

Geçen yıl…
Şehir Hastanesi açılırken kapatılıp taşınmasına karar verilince herkes üzüldü. Yeniden açılması ve kent merkezine sağlık hizmeti vermeye devam etmesi için Bursa’da istek dile geldi.

Özellikle muhalefet partileri bu isteği sık sık tekrarladı.

Bunun üzerine…
Doktorluk yaşamına Bursa Devlet Hastanesi’nde başlayan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin kentteki beklenti ve isteği Ankara’ya taşıdı, takipçisi de oldu.

Nitekim…
4 Ağustos’ta Bursa Şehir Hastanesi açıldıktan sonra Bursa’ya müjdeyi verdi:

“Depremsellik sorunu olan bina restorasyonu yapılıp yenilenecek. Kentin anılarının yaşadığı bina Memleket Hastanesi olarak Bursa’ya yeniden sağlık hizmeti verecek.”

Açıklamalarında, 400 yataklı hastane olacağı bilgisini de duyurdu.

İşte…
Yeniden açılma süreci böyle başlayan Memleket Hastanesi için önemli bir gelişme yaşandı. Daha açık söylemek gerekirse, ilk resmi adım atıldı.

O da şu:
Sağlık Bakanlığı’nın açtığı Bursa Memleket Hastanesi Restorasyonu Proje İhalesi 26 Kasım Perşembe günü yapıldı.

Ankara’da yapılan açık ihaleye 14 firma katıldı. Bakanlık şimdi fiyat ve yeterlilik değerlendirmesi üzerinde çalışıyor. Projenin tamamlanmasından sonra da inşaat ihalesi yapılacak.

Böylece…
Sağlık alanında kent içinde oluşan önemli bir eksik giderilirken, Bursa’nın geçmişine vefa gösterilecek ve gelecek için de bir borç yerine getirilecek.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/b ...dim-672828

Yakında çalışmaları da görürüz inşallah...


Berktuğ
site denetçisi

2 hafta önce - Sal 05 Oca 2021, 19:38

HEDEF 2023… MEMLEKET HASTANESİ PROJE İHALESİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI
Alıntı:
Şu günlerde… Depremsellik nedeniyle boşaltılıp Şehir Hastanesi’ne taşınan Bursa Devlet Hastanesi tarihi binasının açılışındaki ilk adı Memleket Hastanesi olarak yeniden hizmete girebilmesi için atılan önemli adımlar var.Örneğin…
Kritik aşamalardan biri olan proje ihalesi yapıldı. Ankara firması Promim Mimarlık’la sözleşme de imzalandı.

Şimdi…
Projenin hazırlanması için firmanın önünde 200 günlük süre var. Bu süre işlemeye başladı.

Gerçi…
Süre biraz uzun gibi görünse de edindiğimiz bilgilere göre, projenin hazırlanacağı 200 günlük süre içinde, Koruma Kurulu’ndan alınacak görüş ve onay da var.

Sonrasında…
300 yataklı Bursa Memleket Hastanesi inşaat ihalesinin yılın sonuna doğru yapılması ve genel hastane kategorisinde de 2023’te Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’yle aynı süreçte açılması bekleniyor.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/b ...cak-696968

İnşallah yeniden açıldığı günü görür Bursamızda 4. hastane olur...


Berktuğ
site denetçisi

6 gün önce - Sal 19 Oca 2021, 14:16

Alıntı:
Muradiye Devlet Hastanesi’nin güçlendirmesi programa alındıDoğanköy’deki Şehir Hastanesi devreye girince kapatılmıştı.

Ancak pandemide artan vakalar karşısında emektar hastaneye yeniden ihtiyaç duyuldu.

Yıllarca kent merkezindeki nüfusun yükünü çeken Muradiye Memleket (Devlet) Hastanesi’nin yeniden restorasyonu ve deprem güçlendirme işi Sağlık Bakanlığı’nca 2021 yatırım programına alındı.

2023’e kadar tamamlanacak onarım boyunca, 75 bin metrekarelik alanda hem deprem güçlendirmesi hem tadilat işi gerçekleştirilecek.

2023’de yepyeni bir hastane olarak karşımıza çıkması beklenen Memleket Hastanesi bir ara butik hastane olarak da planlanmıştı.

Artan nüfus karşısında şehir içindeki bu tesisin şifa dağıtmayı sürdürmesi uygun bulundu.

Şehir Hastanesi’nin kente uzaklığı göz önüne alındığında doğru bir karar verilmiş.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ihsan-aydin/recep-a ...eli-705544

Açılınca göreceğiz hep beraber elbette başlı başına bir Devlet Hastanesi olmayacaktır. Ama sağlık hizmeti vermesi de iyi düşünce.


sayfa 4
ANA SAYFA -> BURSA