Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Pts 16 Ksm 2020, 12:56
Bursa - Sivrihisar Otoyolu Projesi


HER ŞEYİ TAMAM, İHALE İÇİN DE HAZIR: ANADOLU OTOYOLU İÇİN TAM ZAMANI!
Alıntı:
Aslında… Hazırlıkları çok hızlı başladı, tüm çalışmalar da aynı hızda yürüdü. İç Anadolu’yu Bursa’yı kavşak alarak Çanakkale Köprüsü’ne bağlayacaktı.Proje için…
Startın verildiğini ilk 14 Şubat 2011’de bu sütunlardan duyurduk. Sonrasında güzergah belirlendi, ÇED raporları alındı. Projesi de hazırlandı.

Hatta…
İlk etap çalışmaları Ankara’dan başlayıp Sivrihisar yakınlarında Ankara-İzmir Otoyolu Kavşağı’na kadar geldi.

Sonrasında…
Porsuk Çayı Havzası’ndan ilerleyecek, Alpu, Beylikova’dan devam edip Eskişehir ve Bozüyük’ün kuzeyinden geçecek, Ahı Dağı’nın kuzeyinden Turan Köy’e ulaşıp Bursa Çevre Yolu ile buluşacaktı.

Bu noktada…
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ile birleştikten sonra, Karacabey-Çanakkale bağlantısıyla Çanakkale Köprüsü’ne bağlanacak ve Avrupa’ya uzanacaktı.

Ne var ki…
2018’deki ekonomik sıkıntı sürecinde tasarruf tedbirlerine takıldı. Sonra da sürekli değişen gündemin yoğunluğunda unutuldu gitti.

Oysa…
Başkent’e en uzak il olan Bursa’yı Ankara’ya 2 saatten kısa sürede ulaştıracak 230 kilometrelik Anadolu Otoyolu ulaşım ağları bakımından çok önemli.

Nitekim…
Bu sütunlarda sık sık yol-ulaşım-trafik konularında görüşlerine başvurduğumuz Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı olan İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl bu projede şuna dikkat çekti:

“Ulaşım entegrasyonu açısından çok önemli. Üstelik ÇED raporu alınmış, projesi yapılmış, her haliyle ihaleye hazır. Ne yazık ki, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te bitecek 1. Grup Hedef Projeler arasında yer almıyor. Maalesef 2023 sonrası 2. Grup Hedefler arasında.”

Şunu anımsattı:
“Yenişehir Havaalanı’nı bir türlü aktif hale getiremedik. Buna karşın hızlı tren ve Bursaray’ın Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatılması ihaleleriyle moral bulduk.”

Çağrısı şu:
“Şimdi Anadolu Otoyolu ile bu entegrasyonu sağlamanın tam zamanı.”

Dev proje Bursa’nın yeni hedefi olmalıUyarıyı… Bursa’nın ulaşım sorunları ve çözümlerine kafa yoran Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı M. Tözün Bingöl yaptı:
“Bursa’nın ulaşım bağlantıları açısından yeni hedefi Anadolu Otoyolu’nu gündeme aldırmak olmalı.”

Dev projede…
11 kavşak, 27 viyadük, 28 köprü, 352 menfez, 2 tünel, 107 altgeçit, 69 üstgeçit var. 66 milyon 351 bin metreküp dolgu, 43 milyon 620 bin metreküp de yarma planlandı.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/h ...ani-662930

Her otoyol projesinin başlığı var ancak bu projenin başlığını göremedim. Sivrihisar diye yazmamın sebebi Sivrihisar'da Ankara-İzmir Otoyolu'na bağlanarak Ankara'ya ulaşmasıdır. Bu otoyolla ilgili gelişmeleri buradan aktarabiliriz. Çevre Yolu'nun doğu kısmının O.22 kodu verilmesi de bu proje yüzündendir.


Kobracı
3 ay önce - Pts 16 Ksm 2020, 14:15

Ben tam bu projenin adında "Bursa" yazdığı için 10 yıla bitmez demişken. 10 yıldır bitmemiş olduğunu okudum. YHT, Stadyum, T2 ile beraber 2053 de açılışını yaparlar.

Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Çrş 18 Ksm 2020, 15:57

10 yıl veya 20 yıl ne zaman konu üzerine çok yoğunlaşılacak bilemem ama Karayolları 14 ve 4.Bölge haritaları üzerinde güzergahı çizilmiş iki haritayı Bursa-Bilecik-Eskişehir il sınırlarını photoshop ile birleştirince O-22 otoyolunun böyle bir güzergahı ortaya çıktı.


(+)


Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Cum 20 Ksm 2020, 16:26

Alıntı:
Bursa’nın gündeminde olan bir başka projeye dikkat çekti:

“Ankara-Eskişehir-Bursa güzergahındaki Anadolu Otoyolu İç Anadolu’yu Çanakkale Köprüsü’ne bağlayacak. Bursa bu yolla da başka bir önemli kavşak haline gelecek.”

İsteği şu:
“2011’de ÇED raporu alınan ve projesi hazırlanan Anadolu Otoyolu’nun da bir an önce başlanıp bitirilmesini Bursa halkı talep ediyor.”

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/u ...edi-666149

Bursa-Sivrihisar otoyolu artık meclis gündeminde...


Kobracı
3 ay önce - Cum 20 Ksm 2020, 16:37

Alıntı:
Bursa-Sivrihisar otoyolu artık meclis gündeminde...


Yarın meclis gündeminde değil... Sonraki günde... Diğer günde... Başka günde... Belgedeki "Bursa" kelimesini görürseler, hiç bir zaman değil...


emir hasan
3 ay önce - Cum 20 Ksm 2020, 16:59
Projenin kgm haritaları(+)

(+)
Sametgunes
3 ay önce - Cum 04 Arl 2020, 15:54

Sivrihisar bursa otoyolunun yapılması için önce Ankara İzmir otoyolu yapılması gerekir

16Fuatb
3 ay önce - Sal 08 Arl 2020, 14:35

bu otoyolun herşeyi hazır yapılmaması için hiçbir neden yok bu yol yapıldığında anadoludan gelen yük avrupaya çanakkale köprüsü üzerinden gidebilir istanbulun yükünü ciddi alır. hala yapılmamasına aklım sırrım ermiyorANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara