Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
serkan33

2 yıl önce - Pzr 20 Oca 2019, 17:37

Geçen hafta ağırlanan Milliyet yazarları yazılarını yazmaya başlamış Mersin hakkında

serkan33

1 yıl önce - Pzr 24 Mar 2019, 15:34

Milliyet'ten Abbas Güçlü bir kez daha Mersin'e gelmiş, bugünkü yazısı:

Alıntı:
Mersin tarih fışkırıyor

Mersin’e bir ay kadar önce geldiğimizde, gezmek için en güzel zamanın nisan, mayıs olduğu söylenmişti.

Programı biraz daha öne çekip, bu kez, Mersin’in ilçelerini gezmek için yollara düştüm. Hava mükemmeldi. Doğa çoktan uyanmış, her taraf yemyeşildi. Muhtemelen birkaç hafta sonra daha da bir renk cümbüşü olacak.

Bir önceki gelişimde Narlıkuyu’yu çok beğenmiş ama gezme fırsatı bulamamıştım. Erdemli üzerinden ilk durağımız orasıydı. Ama önce Erdemli’yi gezdik. Böylesine görkemli bir kenti nasıl bu kadar saklamışlar, hayret ki hayret. Hemen her yerden tarihi eserler fışkırıyor. Belli ki döneminin en büyük kentlerinden biriymiş. Bunu attığınız her adımda hissedebiliyorsunuz.

Efes’i dünya kenti yapan turizm sektörü, Erdemli’yi neden pas geçmiş, anlamak mümkün değil.

Oysa çok daha fazla antik kent ve hikâye var. Elbette, Efes’te Meryem Ana faktörü var. Erdemli’de Kanlıdivane’den Cennet Cehennem’e, kaya mezarlardan Kızkalesi’ne, ticaret merkezlerinden muhteşem mağaralara ve Sebaste benzeri antik yerleşim merkezlerine kadar inanılmaz bir zenginliğe sahip.

Erdemli Ayaş (Tırtar) Akkale, yüzlerce yıl zeytinyağı ticaretinin en önemli merkezlerinden biri olmuş ve muhteşem bir antik kentsel dokuya sahip. Yerebatan Sarayı gibi zeytinyağı sarnıcı var.

Roma döneminden kalma eserlerin pek çoğunun kazı çalışmaları henüz tamamlanmamış, birçoğu da yarım kalmış. Yani biraz sahipsiz kalmışlar. Hem de son dönemde iki Kültür Bakanı çıkarmalarına rağmen!......


Yazının devamı için: http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/m ...r-2847359/Selim1983
1 yıl önce - Pzr 24 Mar 2019, 15:44

Bu iki şehrin tanıtımı futbol kulüplerinin başarılı olması ile gerçekleşir

Kerim24
1 yıl önce - Cum 10 May 2019, 10:50

Niye Muğla'nın futbol takımı çok mu başarılı da onca yabancı turist geliyor. Veya Trabzonspor o kadar tanınıyor da şehir turizmi ne durumda?

Her şey medyada , devlet desteği ve devlet teşviğinde biraz da belediyelerde bitiyor. Öyle 1 futbol takımıyla şehir tanıtımı olmaz. En basidi Çukurova Basketin başarısı ortada.


Cimilli İbo
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 22:52

Mersin ve Adana gibi iç içe geçmiş bu 2 büyük şehrin birbirine kol kanat germesi gerekiyor öncelikle. Sonrasında her iki şehir de büyük yatırımları bölgeye çekecektir. Birlikten kuvvet doğar

seyhanlı umut
1 ay önce - Cmt 28 Ksm 2020, 12:47

bu iki kentin imaj sorunu var Suriyeliler çok fazla doğudan göç fazla vasıfsız nüfus çok bu sebepler turizmi olumsuz etkiler
Turizmin gelişmesi için UNESCO ya başvurmak gerekir Adana’da anavarza kalesi geçici listeye girdi ama asıl listeye giremedi
Mersin’de çok tarihi yer var hepsi için başvurulmalısayfa 9
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET