Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Yeni Projeler
« önceki   123 ... 123124125 ... 128129130   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 124
Can5502
2 ay önce - Prş 19 Ksm 2020, 17:08

Samsun, 17 ilçesindeki tarihi, doğal, kültürel zenginlikleriyle turizmde bölgenin marka şehri olmayı hedefliyor. Kış turizminde Akdağ Kayak Merkezi, sağlık turizminde Havza Kaplıcaları, doğa turizminde Ayvacık Gölü, Kızılırmak Deltası ve Su Basar Ormanları, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Tekkeköy Kabaceviz Şelaleleri, tarih turizminde Bafra Asarkale ve arkeolojik kazıları, insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden Tekkeköy Mağaraları, Salıpazarı runik yazıtları gibi çok sayıdaki çeşitliliği, 149 kilometrelik sahili, mavi bayraklı plajlarıyla Samsun ülkemizin turizmde de hızla gelişen şehirleri arasında bulunuyor.

AKDAĞ BEYAZ ÖRTÜYÜ BEKLİYOR

Türkiye’deki 15 kayak merkezinden biri olan Ladik Akdağ Kayak Tesisleri, sezonu açmak için kar yağışını bekliyor. Samsun’a 80 kilometre, ilçe merkezine de 7 kilometre uzaklıkta bulunan 1900 metre yüksekliğindeki kayak tesislerinin pist uzunluğu ise bin 360 metre. 84 kişilik telesiyejin bulunduğu tesis, kış mevsiminde eşsiz kar manzarası altında kayak keyfi yaşamak isteyenlerle dolup taşıyor. Türkiye’nin en uzun kumsallarına sahip şehirlerinden olan Samsun’un, sahil şeridinde 13 mavi bayraklı plajı bulunuyor.

BÜYÜK POTANSİYEL VAR

Samsun’un turizm açısından büyük potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, firmaları şehre yatırım yapmaya davet etti. Başkan Demir, “Samsun, her türlü turizm çeşitliliğiyle Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm şehirlerinden birisi. Hatta Akdeniz şehirleriyle kıyasladığımızda çeşitlilik bakımından da üstünüz. Çünkü oralarda sadece güneş, deniz ve kum turizmi var. Şehrimizde ise olmayan turizm çeşidi yok. Turizm sektöründen Samsun'un hak ettiği payı alabilmesi için bu büyük nimeti çok daha iyi değerlendirmek, ülke ve dünya gündemine taşımak, tanıtmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

TURİZMDE MARKA ŞEHİR OLMALI
Samsun’un turizmde marka şehir olmayı hak ettiğini ifade eden Başkan Demir, “Samsun, kilometrelerce sahili, plajları, muhteşem kumsalları, şelaleleri, arkeolojik kazıları ve sit alanlarıyla, doğa harikası gölleri, yaylaları, ovalarıyla, yer altı zenginlikleriyle, müzeleriyle turizm kentidir. Karadeniz’in parlayan yıldızı Samsun, turizmle anılan birçok şehirden, hatta Antalya’dan bile daha özel ve avantajlıdır. Turizm alanında ciddi bir kıpırdama var. İç turizm noktasında Türkiye ortalamasının üstünde gidiyoruz” ifadelerini kullandı.
(+)
(+)


Fotoğraflar alıntıdır.


Can5502
1 ay önce - Prş 26 Ksm 2020, 15:50

Sultan 2. Abdülhamit Han’ın Fransız mühendislere çizdirdiği Karadeniz-Akdeniz otoyolu projesi, ticarette bölgenin merkezi olan Samsun’un önemini daha da artırıyor. Otoyolla Karadeniz’in üretim ve lojistik üssü haline gelecek Samsun, sektörel sanayi yatırımlarını sürdürüyor.


1929 yılında temeli atılan ve 1970'li yıllarda yapımı durdurulan Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi devam ediyor. Ordu-Mersin arası ulaşımı 6 saate düşürecek 818 kilometrelik otoyol inşasının yüzde 84’ü tamamlandı. 5’i direk olmak üzere 55 ilin ticaretini etkileyecek otoyolun Samsun ekonomisine önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

TAŞIMACILIKTA ZİRVEYE ÇIKACAK
Hava, deniz, demir ve karayolu ulaşım bağlantılarının tümüne sahip bölgenin tek şehri Samsun, jeopolitik avantajlarını sektörel yatırımlarda kullanarak ticaret ve sanayi üretimindeki gücünü artırıyor. Türkiye’nin 4. büyük lojistik köyünü hayata geçiren kent, Karadeniz ve Ortadoğu ülkelerinin stratejik ürün depolama merkezi haline geliyor. Samsun-Sivas demiryolu hattının tamamlanması ve ardından hızlı trenin faaliyete geçecek olmasıyla Samsun, ulaşım ve taşımacılıkta önemli bir konuma kavuşacak.

OSB’LERDE İKİNCİ ETAP ÇALIŞMALARI
Limanları, serbest bölgesi, orta ölçekli sanayi siteleri ve 5 organize sanayi bölgesine ilave yatırımlar gerçekleştiren Samsun’da Gıda OSB’de 214 dönümlük ikinci etap çalışmaları sürüyor. Bafra OSB’de yüzde 70, Kavak OSB’de ise yüzde 50 doluluğa ulaşılırken, her iki ilçedeki organize sanayi bölgelerinin ikinci etap çalışmaları devam ediyor. 10 bin dönüm arazi üzerine yeni kurulan Havza Bekdiğin OSB’de ise yatırımcı firma sayısı artarken, arazi genişliği 20 bin dönüme çıkarılıyor.

TERME VE ÇARŞAMBA OSB YOLDA
Terme ve Çarşamba organize sanayi bölgelerinin kuruluş çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Karadeniz-Akdeniz Otoyolu tamamlandığında şehrimize nasıl katkı vereceğini göreceğiz. Terme ve Çarşamba, Ordu-Samsun arasında tam bir ticaret merkezi olacak. Gayri safi milli hasılası en yüksek ilçeler haline gelecek. Terme’de organize sanayi bölgesi kurmak için bin 200 dönümlük alan üzerinde çalışıyoruz. Tüm şartları zorluyoruz. Çarşamba organize sanayi bölgesi kesinleşti, tapu işlemleri yapıldı ve alt yapı çalışmaları hazırlık aşamasında. Bunun yanı sıra Bafra Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB, Vezirköprü Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB ve Vezirköprü OSB çalışmaları da tamamlandığında Samsun, Türkiye’de istihdam artışı ve sanayi yatırımları noktasında en önde gelen şehirlerden birisi olacak“ açıklamasında bulundu.

ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTACAK
Yatırım yapmak isteyen iş insanlarına her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Sanayi ve ticarette şehrimizi geleceğe hazırlıyoruz. Bu şehrin enerjisini geleceğe ve istikbale yönlendirmek zorundayız. Bu sebeple yatırım için boş alan kalmayan 103 parsellik Merkez OSB’yi büyütüyoruz. Tersane alanının yanındaki 3 bin 300 dönümlük arazinin sanayi bölgesi olarak tahsis edilmesiyle yatırım alanı 4 milyon 418 bin 179 metrekareye çıkacak. 5 Milyar TL’ye mal olacak yatırımla 30 bin kişiye istihdam sağlanacak. Üretim ve istihdam çoğaldıkça da Samsun kazanacak” dedi.

ALT YAPI SORUNLARI ÇÖZÜLECEK
Sanayi bölgelerindeki altyapı sorunlarının çözüleceğine de değinen Başkan Demir, “Örnek, İlkadım, 19 Mayıs organize sanayi bölgelerinin altyapılarında büyük sıkıntı var. Nerde neyin yapıldığı belli değil. Yağmur suyu, kanallar hiç yapılmasa daha iyiydi. Hataları gözden geçirip düzelteceğiz. Önümüzdeki sene buraların tamamında alt yapıyı yenileyeceğiz. 2022 yılı gibi de yollarını çok şık yapıp sanayi bölgelerini ihya edeceğiz. Keresteciler sitesinin altyapısını da önümüzdeki sene tamamlayacağız. Toybelen’de de şuan SASKİ, içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu alt yapısı ile ilgili çalışıyor. 2021 yılında tüm bunları bitirmiş olacağız“ ifadelerini kullandı.

Kaynak: samsun.bel.tr


samet13579
1 ay önce - Prş 26 Ksm 2020, 20:20

Hepsini anladım da bu havza OSB 10.000 dönüm rakamı doğru mu ? Hatta 20.000 e çıkacak yazıyor. Bu çok büyükbir rakam. Orda kaç bin kişi istihdam edilir. Merak ediyorum. Başkanın açıkladigi bu Sanayi projeleri Samsun u uçurur. Anladigim kadariyla da 2 3 sene içinde bitecek.

samet13579
1 ay önce - Pzr 29 Ksm 2020, 21:03

ARKADAŞLAR TEKKEKÖYDE YOL ÜSTÜNE YAPILAN BİLİM MERKEZİ NİN HEMEN YANINDA SAMSUN TARAFTA BÜYÜK BİR ALANDA ÇALIŞMA VAR. ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ. NE ÇALIŞMASI BİLGİSİ OLAN VAR MI ?

birolkys
1 ay önce - Pzr 29 Ksm 2020, 21:14


(+)


Hknr19
1 ay önce - Pzr 29 Ksm 2020, 21:21

Samsun’da neden gökdelen bölgesi oluşturulmuyor? Batum bile gelişirken Samsun en büyük kent olmasına rağmen gökdelen yok.

samet13579
1 ay önce - Pzr 29 Ksm 2020, 22:06

Birolkys emin misiniz o proje olduğuna. Sanırım o proje daha ihale edilmedi diye biliyorum. Birde o proje tam olarak ne ? AVM mi dinlenme tesisi mi anlasilmadi tam.
Hknr gökdelen ya da Plaza Bölgesi olmasi lazim bence de Samsun a. Bunun için de en uygun yer kirazlik Bölgesi. Yolun sağı solu Plaza olmalı bence. Yada Ankara yolu aynı şekilde sagli sollu plazalar oraya da yapılabilir.


uzun55
1 ay önce - Pzr 29 Ksm 2020, 22:25

Kimi arkadaşlar plazalar yapılsın gökdelenler yapılsın yazmış. Arkadaşlar bunu belediye veya devlet kendi yapamaz yapmaz da zaten. Bunu özel sektör yapar. Neye göre yapar ticarete sanayiye hizmet sektörüne göre yapar. Malesef Samsun o seviye de değil. Bizim hedefimiz öncelikle kentsel dönüşüm ile geniş ferah caddeler bulvarlar yeşillik alanlar depreme dayanıklı yapılar olmalı. Biz daha bunu gerçekleştiremedik. Atakum dediğimiz yerde bile yapılaşma kaos. Yeni yapılan yerler dar sokaklar park yeri olmayan sokaklar. Biz daha bunu yapamıyoruz malesef.

samet13579
1 ay önce - Pzr 29 Ksm 2020, 23:09

Uzun55 o saydiklariniz da maalesef Samsun un kronik sorunu. Diyarbakır ölçeğinde bir şehirde onlarca plaza ve inşaatı varken Samsun'da da olabilir bence. Samsun çok musait alanlari yanlış planlayarak heba etmiş bir şehir.

Can5502
1 ay önce - Pts 30 Ksm 2020, 00:46

Alıntı:
Samsun’da neden gökdelen bölgesi oluşturulmuyor? Batum bile gelişirken Samsun en büyük kent olmasına rağmen gökdelen yok.


Gökdelenler şehirleri geliştirmez.

Atakum balaç bölgesinde 30-35 katlı binalar var. Ama önünde doğru düzgün yol yok.
Türkiyede maalesef bakın Türkiyede diyorum çünkü bütün şehirlerimizde bu sorun var. Belediyeler yönetmeyi bilmiyor. Türkiyede şehir planlamacılığı YOK. Bizim önce bu sorunları halletmemiz gerek bakın Atakumun iç kesimlerine yeni binalar yapıldığı halde doğru planlanarak yapılmamış.sayfa 124
« önceki   123 ... 123124125 ... 128129130   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET