Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
AhmetDemir

5 ay önce - Çrş 12 Ağu 2020, 19:28

Malatyanin cografi ve etnik yapisini ozetleyen bir makale okumustum kaynak ile ilgili su an hatirlamiyorum desem hoşgörün lutfen

Bu makale hangi tarihler arasindaki arastirmaydi onu bilemiyorum. Bence su an %7 olmasa bile yakin bir rakam vardir. Su an 7-8 ev diye bilinir fakat emniyette su an hristiyan ve yahudi vatandaslarin ibadeti icin kayitli bir cok ibadet evi mevcut. Bunlar nasil ki teshir edilmiyorsa etnik kimlik de ayni paralelde cok gundem olmaz

Sözun özü bu mekan kilise olarak ibadete devam etmesi temennim. Ve özgun mimariyle bir camii yapilmasi bir diger temennim

ali dostbey
5 ay önce - Çrş 12 Ağu 2020, 19:44

Türkiye'deki Ermeni nüfusun 3-4 milyon civarında olduğunu düşünüyorum.
Tabi bir kısmı asimile olmuş, bir kısmı özellikle Alevi toplumu içinde kimliğini gizli olarak yaşamaktadır.
Doğudaki ermenilerin bir kısmı Kürt kimliği altınada yaşamını sürdürmekte(Diyarbakır, Van, Ağrı, Batman v.d), batıda ise özellikle büyükşehirde yaşayanlar Türk kimliği altında yaşamaktadır.
Son kesim ise Ermeni kimliğini açık ve özgür bir şekilde yaşamaktadır. Bir Müslüman Türk insanı olarak bu son kesime karşı büyük saygı duyuyorum.

OzanA
1 ay önce - Prş 26 Ksm 2020, 10:59

Demir kubbe yerleştirilmiş 20 ton sanırım. Taşıyabilir inşAllah.

OzanA
1 ay önce - Pzr 06 Arl 2020, 22:19

Alıntı:
Malatya Büyükşehir Belediyesi, 1893 yılında yapılan Taşhoron Kilisesi’nin restorasyon çalışmasına devam ediyor. Yıllardır kendi haline terk edilen Taşhoron Kilisesi, Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği titiz çalışmalarla yeniden ayağa kaldırılıyor. Aslına uygun bir şekilde projelendirilen tarihi eserin, pandemi sürecine göre Mayıs ayından itibaren ziyaretçilere açılması planlanıyor.

AhmetDemir

1 ay önce - Pts 07 Arl 2020, 09:19

Tadilat islerinde Toplu igne kullaniyorlar galiba . Ne bitmez restorasyondu. Artik bizim Ermeni cemaat de bir muhasebe eder kendini!!!

Bu kiliseyi de camiye cevirseydik belki o zaman ufaktan tepki gelirdi cami sayimiz da yetersiz hani

Hamza Halit
1 ay önce - Pts 07 Arl 2020, 09:45

Alıntı:
Artik bizim Ermeni cemaat de bir muhasebe eder kendini!!!

Malatya'daki Ermeni cemaat var mı?

Kaan442
1 ay önce - Pts 07 Arl 2020, 11:52

Bildiğim kadarıyla malatyada 3bine yakın sayıda ermeni var

AhmetDemir

1 ay önce - Pts 07 Arl 2020, 14:55

Daha fazlasi vardir. Ama ruh gibiler mubarekler kapilari dış dunyaya kapali kilisenin açılışına bile belki gelmezler

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET