Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 22
salihhr
2 ay önce - Sal 17 Ksm 2020, 22:24

Alıntı:
İnsanlar yardım isteyecek yada yıkılan yeri bildirecek ancak bulundukları yerin Bayraklı mı Bornova mı olduğu hakkında net bir fikre sahip olamıyorlar. Kimisinin Bornova dediğine diğeri Bayraklı diyor.

Özkanlar ve Manavkuyu hem coğrafi hem de kültürel olarak Bornova'nın bir parçasıdır yıllardır orda yaşayanlar için. Onlara göre orası hala Bornovadır yani. Sen kalkıp da seni Bayraklıya bağladık desen de adam Bayraklı'ya bağlandığını kabul etmiyor. Hatta ilçe sınırları o kadar belirsiz ve saçma ki Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vali dahi Bornova-Bayraklı sınırı kesin olarak neresidir söyleyemiyor. Bornova-Bayraklı bölgesinde yıkılan binalarımız var diyorlar. CNN Turkte, Buca Belediye. başkanını arıyorlar topu Bornovayla Bayraklıya atıyor. Bornova Belediye başkanını arıyorlar bizde sıkıntı yok diyor topu Bayraklı Belediye Başkanına atıyor.


Kırmızı çizgi sınır. Böyle sacma ilçe sınırı mi olur. Sokağın bir tarafı bayraklı bir tarafı BornovaO bölgede yaşayan insanlar ikametgah vs. den biliyorlar Özkanların manavkuyunun Bayrakliya bagli olduğunu ama orda yaşamayan oraya gezmeye cafeye vs. gidenler bilhassa öğrenciler o bölgeyi Bornova olarak adlandırıyor. Benim eşim mesela 5-6 yıldır İzmir'de Özkanlar Manavkuyu Bornova dedi o gün bana ben aksini iddia etsemde inandiramadim.


AnL_95
2 ay önce - Sal 17 Ksm 2020, 22:53

Eski sınır Düz bir çizgiydi boylu boyunca Çevreyolundan başlayıp bir dereyi ve dar bir sokağı takip ederek iniyordu şuan ağır hasarlı olan "Cumhuryet işhanı ve AKP Genel Merkezine doğru aşağıya inerek Ankara Caddesi kavşağına kadar geliyordu. Coğrafi ve kültürel olarak da ideal olan buydu. Zaten Özkanlar-Çamkıran tarafı da Bornova Merkez uzantısı olarak geçiyordu.Dibindeki Özkanlar'ın Bayraklı olup Hükümet Konağına 10 Km uzaklıkta bulunan Altındağ, Işıkkent gibi yerlerin Bornova olması tam anlamıyla saçmalık.


cnk1470
2 ay önce - Çrş 18 Ksm 2020, 00:15

sokakla ayrıldığı için de kötü sınır demezsin neyle ayrılacaktı denizle mi?

AnL_95
2 ay önce - Çrş 18 Ksm 2020, 00:27

Direkt arasokakta mahalle arası sayılacak bir yerden geçiyor. Gitintili çıkıntılı böyle sınır olmaz. İstanbul'daki mevcut ilçe sınırlarına bak hangisi böyle yapboz gibi.

Semtler İlçeleri meydana getirir ilçelerde illeri. Adı üstünde İL-ÇE her ilçe minik bir il gibi olmalı.
Yani ilçe sınırları semt ortasından itibaren belirlenmez semt sınırlarından uç kesimlerden itibaren belirlenir semt. Burda direkt olarak semtin ortasından ilçe sınırı belirlenmiş yapılan hata o. Daha önceki sınır ise Gecekondu mahallesinin başladığı yerden ve bir dereden geçiyordu. Kısacası o semtin bittiği en uç noktadan. Hadi Kan Merkezinin bulunduğu caddeden itibaren kessen yine neyse ama böyle sınır mı olur? Karabağlar sınırı en azından Halide Edip Adıvar Caddesi-İnönü Caddesi boyunca uzanıyor her ne kadar hatalı olsa da. Bunda o da yok.


Tamalper35
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 14:45

ANL_95 bence haklısınız. Küçük sınır revizyonları yapsalar çok yerinde olur ama oy oranları yakın iki siyasi partiden birinin kazanma kaybetme şansını etkiliyorsa mantıklı sınır çizdirmek zor. Bu sacma sınırlara İzmir için çok örneği var. Örneğin hatay semti tam ortadan bölünüyor, karabağlar-balçova sınırı özkanlar gibi, yeni kent merkezi adlandırılan yerin yine farklı belediyelerde kalması v.b.

AnL_95
2 ay önce - Sal 24 Ksm 2020, 00:12

İzmir gibi çok da büyük olmayan ve İstanbul'daki semtler kadar büyük sıkıntıları olmayan yapılaşmanın dar bir alana kısıldığı trafik olmasa maksimum 20Dklık ilçeler arası mesafelere sahip bir yerde bu kadar çok ilçe olmamalı. Ben açıkçası ilçeleri bölmekten ziyade birleştirmekten yanayım. İstanbul'da nüfusu 800K 900K ilçeler varken İzmir'de böyle parça parça bölüp ekstradan ideolojik "kurtarılmış bölgeler" yaratıp Belediye açmaya ve hazineye yük yaratmaya gerek yok.

İLK ÖNERİM ŞU:
1-)Karşıyaka ilçesi Çanakkale yolunun kuzeyinde eski sınırlarına çekilerek Bayraklı'dan Turan Mahallesini Çiğli'den Evka2, Evka5 ve Evka6'yı ayrıca Çiğli'nin Mavişehir içerisinde kalan kısmını alacak.
2-)Bornova ilçesi eski sınırlarına çekilerek Konak ilçesinden Ankara Caddesi'nin kuzeyinde kalan bölgeyi alacak. Eski Karşıyaka semti olan Bayraklı ve Gökdelen bölgesinin o kısmı Bornova'ya verilecek. Mevcut semtleri (Ankara Caddesinin Güneyi) Bornova'da kalmaya devam edecek.
3-)Konak eski sınırlarına çekilerek sadece Ankara Caddesi kuzeyinde kalan gökdelenlerin olduğu bölgeyi Bornova ilçesine verecek, Gaziemir'den Emrez ve Aktepe mahallelerini alacak.
4-)Buca, Reşatbey mahallesini Gaziemir'den alacak. Uçanyol ve Tünelin olduğu bölgenin yukarsında kalan polis okulunun olduğu kısmı Konak ilçesine verecek.
5-)Narlıdere ve Balçova ilçeleri birleştirilerek tek bir ilçe haline gelecek en uç sınırda bulunan Huzur Mahallesi Güzelbahçe'ye bağlanacak.

Birleştirmek olmaz illa bölünmeli derseniz de önerilerim belli.

1-)Çanakkale Asfaltının kuzeyini kapsayan ve ilçe merkezi Yeni Girne olacak şekilde Turan'dan başlayarak Gümüşpala, Postacılar, Nafiz Gürman, Soğukkuyu, Zübeyde Hanım, Atatürk, Mustafa Kemal, Örnekköy, Girne, Evka2, Evka5, Evka6'yı kapsayacak şekilde Bayraklı ve Karşıyaka'nın köylerini de alacak olan ÖRNEKKÖY veya YAMANLAR ilçesi.

2-)Asıl Bayraklı semtinin tamamını, Gökdelenler Bölgesini, Bayraklı sahilini, Manavkuyu-Özkanlar semtini kapsayacak ve uç sınırı E87 yolunu takiben Doğanlar Mahallesi olacak şekilde BORNOVA ilçesi.

3-)Kavaklıdere ve Gökdere köyleri, Yeşilçam, Işıkkent, Pınarbaşı, Çamdibi, Yeşilova, Mersinli, Çınarlı, Halkapınar, Hilal, Ege, Yenişehir, Tepecik, Gürçeşme, Gültepe semtlerini ve mahallerini kapsayacak ve ilçe merkezi YENİŞEHİR olacak şekilde YENİŞEHİR-ALTINDAĞ ilçesi.

KURULMALI.

5-)Karabağlar ilçesini bölecek herhangibir yer bulamadım. Caddeler geniş değil ve yapılaşmalar çok sık grift bir şekilde içiçe geçmiş. Nerden bölersen böl semtin ortasından sınır çizmiş olacaksın. Burdan ilçe olmaz. Tamamı KONAK'a İADE EDİLMELİ. Zira burası o derece ilçe vasfına sahip değil ki hala tam bir kopuş söz konusu değil. Tek istisna budur herhalde. Sadece Yurtoğlu, Cennetçeşme, Uzundere gibi her yere uzak ve nereye bağlasan olmayacak semtleri var. Bence esas sıkıntı buralar. Her neyse tamamı KONAK olmalı.

Sınırlarda yapılacak ufak düzenlemeler.
1-)Çınarlı Mahallesi'nin, Ankara Caddesi kuzeyinde yer alan Turkuvaz Medya, Ege Perla, Mistral, Adliye, Sunucu Plaza ve Adliye'yi barındıran kısmı sınırları yeniden belirlenen BORNOVA'ya bağalancak.

2-)Kazımdirik Mahallesi'nin Ankara Caddesi güneyi E87 yolu batısında bulunan kısmı (Sanayi, Ağaçlıyol, Yaşar Üniversitesi) YENİŞEHİR-ALTINDAĞ ilçesine bağlanacak. Doğanlar Mahallesinin E881 yolunun altında kalan tarafı da (Stad, Hurdacılar sitesi vs.) YENİŞEHİR-ALTINDAĞ ilçesine bağlanacak.
Buca ilçesi Çaldıran Mahallesi ile Uçanyol ve Tünel'in kuzey kısmı Buca'dan alınarak YENİŞEHİR-ALTINDAĞ ilçesine bağlanacak.

3-)Çiğli Ataşehir Mahallesi'nin çevreyolunun Güneyinde kalan kısmı ve Karşıyaka Yalı Mahallesi'nin Mavişehir içinde kalan kısmı alınarak MAVİŞEHİR MAHALLESİ'ne bağlanacak.

4-)Emrez ve Aktepe Mahalleleri Gaziemir'den alınarak sınırları yeniden belirlenen KONAK ilçesine bağlanacak. Balçova ilçesi Eğitim ve Çetin Emeç Mahallelerinin İKİZTEPE viyadüğü'nün doğusunda kalan kısmı ve Olimpiyatköyü Mahallesi sınırları yeniden belirlenen KONAK ilçesine bağlanacak.

5-)Binbaşı Reşatbey Mahallesi Gaziemir'den alınarak BUCA'ya bağlanacak.

6-)Huzur Mahallesi Narlıdere'den alınarak GÜZELBAHÇE'ye bağlanacak.

Böylelikle bütün sınırlar çevreyollarından ve semt üst sınırlarından geçecek. Semt ortasından belirlenmemiş birbiriyle maksimum etkileşimi olan ve birbirinin hinterlandı içinde olan yerler bir araya gelerek ilçe halini almış olacak. İnsanlardaki kafa karışıklıklarının ve resmi işlerde yaşanan karışıklıkların da bu sayede giderilmesi sağlanacak.

Maalesef ilçe sınırları siyasi emellerle dandun belirlendi. O gün bu sınırları belirleyenler bu siyasi emellerine ulaşamasa da o gün bu sınırları ve bölünmeyi istesayfa 22
« önceki   123 ... 202122
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet