Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli Özel Halk Otobüsleri (ÖHO)
« önceki   123 ... 40414243   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
sayfa 41
Guney92
3 ay önce - Prş 22 Ekm 2020, 19:40

Hat 746'daki durumu sordum. Hatta çalışan şahıs anladığım kadarıyla aracını yeniliyormuş veya mevcut aracıyla ilgili bir sorun varmış (bu kısmı tam anlayamadım). Geçici olarak (tahmini ay başına kadar) hatta Ulaşımpark çalışacakmış.

erdem türkoğlu
3 ay önce - Pts 26 Ekm 2020, 21:17

Alıntı:
Kurt: "Tek kurtuluşumuz sistem değişikliği"

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve Minibüs Kooperatiflerinin Başkanları, pandeminin minibüsçü esnafını iflasın eşiğine getirdiğini ve artık ayakta kalmakta zorluk çektiklerini belirtti. Kurt, tek kurtuluşlarının toplu taşıma sisteminin değişiminde olduğunun altını çizdi.

ÇÖZÜM İSTİYORLAR

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt; Kartepe, Gebze, Hereke, Çayırova ve Körfez Minibüsçüler Kooperatiflerinin başkanları ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Ulaşım zammını neden istediklerini anlatan minibüsçüler, pandeminin en büyük zararı minibüsçü esnafına verdiğini ve artık ayakta duramadıklarını belirtti. Oda Başkanı Mustafa Kurt ise artık ulaşıma köklü çözüm bulunmasını, devletin ulaşımcıdan hizmeti alıp karşılığını vermesini istedi.

BOŞ DA OLSA KONTAK ÇEVRİYORUZ

Toplu taşımanın artık esnaf için yapılacak bir iş olmaktan çıktığını ancak esnafın başka çaresinin olmadığını söyleyen Oda Başkanı Mustafa Kurt, yaşananları ve gelişmeleri şöyle aktardı:

“- Pandemiden önce 600 bin kişi taşıyorduk günlük. Pandemi ile birlikte 60 bine kadar düştü. Şu anda en hareketli zamanda olmasına rağmen 220 bini geçemedik. Biz yolcu olsa da olmasa da biz çalışmak sorundayız. Sabah 6’dan akşam 24.00’e kadar aracımız boş olsa da kontak çevirmek zorunda.

ENDİŞELENİYORUZ

Pandeminin ilk döneminde Büyükşehir Belediyesi 17 milyon 600 bin lira bir destek verdi. Elbette bu önemli bir destekti. Ancak zaman geçiyor ve bu destek de ortadan kalktı. Pandemi ne zaman bitecek, başka bir şey mi gelecek bilmiyoruz. Vaka artışları bizi iyice endişelendiriyor. Böyle giderse bizim ayakta kalma şansımız yok. Şu anda araçlarını çalıştırmak istemeyen arkadaşlarımız var.

İFLASIN EŞİĞİNE GELDİK

Yaşadığımız süreçte çok büyük zarar ettik. Şu anda sadece günlük mazot paramız çıkıyor. Şoför ve diğer giderlerimiz cepten gidiyor. Bu nedenle zam istedik. Bir önceki dönem belediye başkanı ile zam takvimini konuştuk. Çünkü temel giderlerimiz yerinde durmuyor ve sürekli zamlanıyor. 600 bin kişi taşırken giderlerimiz aynıydı, şimdi gelir yüzde 40 düştü ama gider hala aynı. Bu durum bizi iflasın eşiğine getirdi”

KURTULUŞUMUZ BU PROJEDE

Toplu taşımanın artık mevcut sistemle yürümeyeceğini söyleyen Kurt, “Ücrete dayalı yolculuk artık hayal oldu. İstanbul’da tüm araçların kontrolü İETT’ye geçti. Kilometre maliyet hesabı çıkartıp esnafın da geçineceği bir maliyet çıkarıp esnafı garanti altına alındı. Bu Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir beyin modeli. Biz bu projeyi konuştuğumuzda hukuki alt yapısı yoktu. Alt yapı oluşturdu ve İstanbul bu modele geçti. Biz de bu sisteme geçtiğimizde ortada rekabet kalmayacak. Türkiye’nin kurtuluşu bu projede.

MUTLAKA FON KURULMALI

Maliyet hesabı yapılsa bizim taşıdığımız ücretler asla bizi kurtarmaz. Bizimle ilgili hep siyaset yapılıyor. Öğretmen indirimli olsun, öğrenci indirimli olsun gibi birçok vaat var. Türkiye’de bu konuda yasa çıkmalı. Toplu taşıma ile ilgili mutlaka bir fon çıkmalı. Kamu adına taşımamızı istiyor. Ben kamu adına yaptığım işte herkesle aynı fiyatta mazot alıyorum. Fon oluşturulursa araç değişikliği, aktarma, transit hatların kurulması noktasında bizi rahatlatır” dedi.

BU KADRO SORUNUMUZU ÇÖZER

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“- Tahir başkan zammı siyasi olarak nasıl anlatacağım diyor ama bir tarafta esnaf ölüyor. Tahir başkanın hatırına duruyoruz. Bütün araçları belediyenin oradaki otoparka yığarım alın çalıştırın deriz. 10-15 araç icradan satıldı. Başkan çok yoğun. Her şeye yetişmesi biraz zaman alıyor. Alt kadro ile sorunları çözmeye çalışıyoruz. Bu kadro bizim sorunumuzu çözemezse başkası çözemez. Bu nedenle sabrediyoruz. Zam yapsak vatandaş bağırıyor, yapmasak esnaf bağırıyor. Başkanda iki arada kalıyor. Toplu taşıma modelini değiştirip, bizi mağdur etmeyen bir çalışma yapılmalı. Zamla bu iş artık yürümüyor. Devlet bizden hizmeti alacak ve karşılığını verecek.”


BAŞKANLARLA GAZETEMİZE ZİYARET- Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, Kartepe 80 No’lu Birleşik Kartepe Kooperatif Başkanı Mahmut Aktaş, 22 No’lu Hereke Kooperatif Başkanı Nevzat Kurhan, 141 No’lu Gebze- İzmit Kooperatifi Başkanı Muhammet Kılıç, 167 No’lu Gebze Şehiriçi Kooperatifi Başkanı Kemal Okumuş, 164 No’lu Çayırova Kooperatifi Başkanı Osman Ayık, 10 No’lu Körfez Kooperatif Başkanı Bünyamin Koç gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut’u ziyaret etti.

Kaynak: Özgür Kocaeli Gazetesi


ÖHO kooperatif başkanları İstanbul’da uygulanmaya başlanan kilometre ve maliyete dayalı sistemin gelmesini istiyor. Böyle bir sistem getirilirse toplu taşıma düzene girer. Rekabet ortadan kalkar, hizmet kalitesi artar. Tüm duraklardan istediğimiz hattın otobüsüne indi bindi yapabiliriz. Araç yenileme, aktarma, abonman gibi ÖHO kooperatiflerinin istemediği sistemler rahatlıkla uygulanabilir. Umarım artık bir şeyler yapılır da şu şehirdeki berbat ÖHO sisteminden kurtuluruz. Böyle kötü bir toplu taşıma sistemi Kocaeli gibi metropole hiç yakışmıyor çünkü.


mertesat07
3 ay önce - Pts 26 Ekm 2020, 21:31

Kocaelinde de İstanbul gibi Ulaşım tek çatı altında birleştirilmeli tek renk olmalı

ÖHOlara aktarma sistemi getirilmeli
ÖHO lar yenilenmeli
ÖHOlara 12 metrelik araç alımları yapılmalı
ÖHO hatlarına Ulaşımpark ortak çalışmalı


Nuri 9238
3 ay önce - Sal 27 Ekm 2020, 03:11

Alıntı:
ÖHO hatlarına Ulaşımpark ortak çalışmalı

Bazı hatlarda sanırım çalışmaya başladılar, bunlardan biri 126. Ama yeterli değil. Misal Körfez'in hem öho hem Ulaşımpark çalışan hattı var. Ama biri sık çalıştığından durakta yolcu bırakmıyor, öbürü de boş gezenin boş otobüsü. Onun yerine o hatta kaç araç varsa esas hatta eklesinler. Nasılsa en sık biz çalışıyoruz, bize mecburlar diyememeliler.


cenk CAMCAY
3 ay önce - Sal 27 Ekm 2020, 11:38

Tamam sistem değişsinde bu köhne minübüslerlemi bu sistemi değiştirecekler zarar etmelerinin en büyük nedeni 2 binden fazla minübüs olması 3 minübüsü tek otobüse çevirin zarar diye birşey kalmaz büyükşehir belediyeside bu dönüşüme kefil olur 2 milyonluk izmit vilayeti kazanır.

erdem türkoğlu
2 ay önce - Cmt 21 Ksm 2020, 14:00

Alıntı:
Ulaşımda iki büyük anlaşma daha

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile kooperatif araçları artık iki hatta daha havuz sistemiyle çalışacak

MARTTA BAŞLAMIŞTI

Bilindiği gibi Kocaeli ulaşımındaki en önemli sorunlardan biri, araçların ve rekabetin fazlalığıyla. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu amaçla bu yılın ilk aylarında önemli bir projeyi uygulamaya koydu. Yıllarca gündemde olan havuz projesi, mart ayı itibariyle çalışmaya başladı.

5 NO İLE UYGULANIYOR

Söz konusu proje ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve SS 5 No’lu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifinin araçları birlikte çalışmaya, kazancı havuz sistemiyle dağıtmaya başladı. İzmit şehir merkezindeki kaosu ortadan kaldıran bu sistem şimdi Kartepe ve Körfez’e de uygulanacak.

10 NOLU KÖRFEZ

Bugün gerçekleştirilen UKOME toplantısında alınan kararlardan biri de buydu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bundan böyle 10 No’lu Körfez Minibüs, Midibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi ile birlikte çalışacak. Kesişen güzergahlarda çalışacak araç sayısı, hangi araçların çalışacağı önceden belirlenecek ve elde edilen gelir ona göre taksim edilecek. Hatta fazla araç sürülmeyeceği gibi gereksiz rekabet de ortadan kalkacak.

80 NOLU KARTEPE

Aynı şekilde SS 80 Nolu Birleşik Kartepe Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin havuz sistemiyle taşımacılık hizmeti vermesi de bugün UKOME’de kabul edildi. Söz konusu kararla kooperatifi oluşturan Köseköy, Uzunçiftlik ve Sarımeşe araçlarının geçeceği güzergahlardan belediye otobüsleri, belediye otobüslerinin geçeceği yerlerden de halk otobüsleri rahatlıkla yolcu alabilecek. Gelirleri de ortak paylaşılacak.

TOPLAM 202 ARAÇ

SS 10 No’lu Körfez Kooperatifinde toplam 112, SS 80 Nolu Kartepe Kooperatifinde ise toplamda 90 adet araç bulunuyor. Önümüzdeki günlerde uygulamaya geçilecek havuz sisteminin kabulü ile yolcu memnuniyetinin de artması bekleniyor.

Kaynak: En Kocaeli Gazetesi


Körfez ve Birleşik Kartepe ÖHO kooperatiflerinin de Ulaşımpark ile havuz sisteminde çalışması kararı alınmış. Körfez ve Kartepe’nin havuzu ortak mı olacak ayrı mı olacak anlamadım. Ayrıca Kartepe’de 5 ayrı ÖHO kooperatifi var, neden sadece Birleşik Kartepe havuza katılıyorken diğer 4 kooperatif ayrı çalışmaya devam ediyor? Kartepe’deki kooperatiflerin önce kendi aralarında birleşmesi lazımdı. Körfez’in de Hereke’yle birleşmesi gerekir.

Sanırım artık Hereke kooperatifi de Ulaşımpark ile ortak çalışmaya başladı. Ulaşımpark’ın 190 hattı Hereke içinde yolcu almaya başladı, ve artık önünden 183 ÖHO gitmiyor.

Birkaç ay önce birleşeceği açıklanan Başiskele kooperatiflerinden ise hala haber yok. Artık onlar da birleşse iyi olacak.


mertesat07
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 09:24

Gebze Çayırova Darıca Koop ile Ulaşımparkta anlaşır inşallah bir kaç hat var yoğunluğu kaldıramayan destek şart onlara

serkan çınar
2 ay önce - Pts 23 Ksm 2020, 12:23

Gölcük-karamürsel hatları ne olacak bu hatlar sürekli meysanı boş buluyorlar gölcük-izmit arası 2 adım mesafe 4,4 TL bu kadar pahalı ulaşımmı olur kaldıki 1 ay sonra gelen zamla 5 TL üzeri olacak büyükşehir başkanımız beş para etmez istese bu kooperatifleri 3 saatte tek çatı altına sokar.

Emir kaan
1 ay önce - Cmt 19 Arl 2020, 23:54
Artık Kocaeli ÖHO'ya Neşter Vurulması Şart(+)(+)


[/quote]melihaka8

1 ay önce - Pzr 20 Arl 2020, 17:16

Kocaeli ÖHO neşter vuracak başkan henüz gelmedi Kocaeline bu gidişle de pek geleceğe benzemiyor

Ulaşımpark otobüs ihalesine girdi firmalar sürekli itiraz edip durdu yılan hikayesine döndü.

Yani Kocaeli ulaşımı İstanbuldan daha beter durumdasayfa 41
« önceki   123 ... 40414243   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara