Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Dicle Vadisi Projesi
« önceki   123 ... 828384   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 83
taygun21
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 13:44

https://m.sabah.com.tr/gundem/2020/11/22/vali-kar ...sturacagiz

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Fiskaya, Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehri kenarını gezen Karaloğlu, yetkililerden bölge hakkında bilgi aldı.

180 HEKTARLIK ALANA MESİRE ALANI TALİMATI

Karaloğlu, vatandaşların Dicle Nehri ile buluşmalarını sağlamak amacıyla Fiskaya'da Üniversite köprüsünden başlayıp Silvan köprüsüne kadar uzanan hat boyunca yaklaşık 135 hektarlık alan ve Dicle nehrinin karşı kıyısında Üniversite köprüsünden Kırklar Dağı'na doğru 45 hektarlık alanda park, rekreasyon alanı, yürüyüş yolları, bisiklet parkurları ile yine o bölgede bulunan gölet etrafına mesire alanı yapılması talimatı verdi.
Karaloğlu, "Bir tarafta, 8 bin yıllık bereket bahçemiz, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan değerimiz Hevsel Bahçeleri, diğer tarafta kıvrıla kıvrıla uzandığı her yere bereket götüren muazzam Dicle Nehri. İnşallah yeni projemizle, Diyarbakır'ı Diyarbakırlıyı Dicle ile buluşturacağız." açıklamasını yaptı.

İncelemelerinde Karaloğlu'na; Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan, Rölove ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Koç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp ve Müze Müdürü Vehbi Yurt ile Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları eşlik etti.
Hayırlı olsun
Üniversite köprüsü ile silvan köprüsü arasinda 1350 dönüm ve kirklardağında 450 dönüm alandan peyzaj çalışması yapilacak.

osman21
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 13:58

Çok güzel bir haber bu üniversite ile işbirliği yapılması da gelecek de başka projelerin önünü açabilir.. Ancak özellikle dicle nehrinin karşı tarafındaki yerlerde çalışma yapılacaksa oradaki bitki örtüsüne ve doğasına zarar verilmeden mümkün olduğunca doğayla uyumlu bir proje yapılmalı, betondan ve betonarme binalardan kaçınılmalı . çünkü o bölgede oldukça fazla su kuşunun yaşadığını görüyorum.

taygun21
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 14:24

Alıntı:
Çok güzel bir haber bu üniversite ile işbirliği yapılması da gelecek de başka projelerin önünü açabilir.. Ancak özellikle dicle nehrinin karşı tarafındaki yerlerde çalışma yapılacaksa oradaki bitki örtüsüne ve doğasına zarar verilmeden mümkün olduğunca doğayla uyumlu bir proje yapılmalı, betondan ve betonarme binalardan kaçınılmalı . çünkü o bölgede oldukça fazla su kuşunun yaşadığını görüyorum.

Kesinlikle çok hassas olunmalı.

Omera 21

2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 14:48

İlk başta hayırlı olsun diyelim de benim bu projeden umudum yok. 2007 beri dile getirildi ve hala somut bir çalışma yok. Sayın valimiz çalışan uğraşan biri. Bu projeyi hayata geçirir mi bekleyip göreceğiz. İnşallah kısa zamanda yapıldığına şahit oluruz.
Lakin zamanlama kış mevsimine denk gelmesi bu sene yapılmayacak izlenimi veriyor.
Ve benim anlamadığım büyükşehir neden tüm projeleri üstleniyor.? İlçe belediyeleri Anadolunun bir çok ilinden fazla kaynak alıyor hükümetten. Üstelik hem kaymakamlık bütçesi hem de belediye bütçesi veriliyor sonuç olarak bağların park çalışmalarını ayrı tutarsak, ilçe belediyeleri yok gibiler. Peki bu aktarılan kaynak nereye gidiyor. Hükümet ve valilik bu olaya el atmalı.

taygun21
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 16:14

Alıntı:
Ve benim anlamadığım büyükşehir neden tüm projeleri üstleniyor.? İlçe belediyeleri Anadolunun bir çok ilinden fazla kaynak alıyor hükümetten. Üstelik hem kaymakamlık bütçesi hem de belediye bütçesi veriliyor sonuç olarak bağların park çalışmalarını ayrı tutarsak, ilçe belediyeleri yok gibiler. Peki bu aktarılan kaynak nereye gidiyor. Hükümet ve valilik bu olaya el atmalı.

Kesinlikle Ömer Kayapinar belediyesi bilhassa, ismi var varlığı yok.Adamin hiçbir şey yaptığını görmedim. Sur,yenişehirde öyle.

sayfa 83
« önceki   123 ... 828384   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler