Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir'e taşınan biri için oturulabilecek semt önerisi
« önceki   123 ... 404142

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 42
Mete ÖZTÜRK

2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 12:56

Gözünü seveyim Anıl, fay geçiyor o dediğin yerden fay...

Alıntı:
EGE bölgesinde son zamanlarda sık sık meydana gelen depremlerin ardından açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, kentte aktif 13 fay hattının bulunduğunu, bir çok bölgenin deprem açısından riskli olduğunu söyledi. İzmir’de 40 kilometre uzunluğunda deprem üretme potansiyeline sahip olan büyük bir fayın, Narlıdere ilçesinden geçerek Konak, Alsancak ve Altındağ’a doğru gittiğini vurgulayan Murathan, bu nedenle Narlıdere’nin belli bölgelerinin, Alsancak ve Konak’ın kıyı ile bağlantılı olan kesimlerinin ve Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ilçelerinin riskli bölgeler olduğunu söyledi. Alim Murathan, en çok riskli olarak görülen alanların ise Karşıyaka-Çiğli ve Menemen hattını kapsayan bölge olduğunu açıkladı.

BÜYÜK FAY KANTİ DOĞUDAN BATIYA SARIYOR’

İzmir’de 40 kilometre uzunluğundaki deprem üretme potansiyeline sahip olan büyük fayın, kenti doğudan batıya doğru sardığını anlatan Murathan, "Bu fay 1600’lü yıllarda da büyük bir deprem üretmiş ve kenti yıkmış. Bu fayın önemli bir kısmı kentin içerisinden geçiyor. Narlıdere bölgesinden başlıyor, Konak, Alsancak ve Altındağ’a doğru gidiyor. Kentin riskli birçok bölgesi var. Güncel alüvyon dediğimiz ovalık kesimler İzmir’de risk taşıyor. Bunlar yine Narlıdere’nin belli bölgeleri, Alsancak, Konak’ın kıyı ile bağlantılı olan kesimleri. En çok riskli gördüğümüz iki bölge bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Karşıyaka-Çiğli ve Menemen hattını kapsayan bölge. Çünkü bu bölge Gediz Nehri’nin getirdiği alüvyon zeminden oluşuyor. 1860’lı yıllarda Gediz Nehri’nin yatağı değiştiriliyor. Şu andaki Foça’da denize akıyor" diye konuştu.

DEPREM ANINDA EN ÇOK ETKİLENECEK BÖLGELER

Karşıyaka-Çiğli bölgesi ile denizle bağlantılı olan Bayraklı bölgelerinde sıvılaşma riskinin yüksek olduğunu, bu nedenle buraların bir deprem anında en çok etkilenecek bölgelerden bir tanesi olarak görüldüğünü açıklayan Alim Murathan, şunları söyledi:

"Biz bu bölgelerde yapılacak olan yüksek yapıları çok doğru bulmuyoruz. Özellikle denizle bağlantılı olan bölgelere 80-100 katlı yapıların yapılması çok doğru değil çünkü buralar delta olduğu için büyük bir depremde denize kaymalar yaşanabilir. Ancak riskli olarak gördüğümüz bütün alanlarda deprem yıkıcı bir etki gösterecek diye halkımızın hemen paniğe kapılmasını da istemiyoruz."

Binaların yapılacağı zeminlerin önemli olduğunu vurgulayan Alim Murathan, "Zeminin sağlam olması önemli. Bunun yanı sıra mühendislik hizmeti de mutlaka almalı. Zeminle ilgili mühendislik parametrelerinin iyi elde edilip üzerine güvenli, depreme dayanıklı binaların yapılması gerekiyor. Vatandaşlarımızın sadece zemine bakarak, güvenli alanda olmadıklarını düşünmelerini istemiyoruz. Hem zemine bakmaları gerekiyor, hem de binalarının depreme dayanıklı olup olmadığına" diye konuştu.

İZMİR’DE SAĞLAM ZEMİNLER KAYALIK KESİMLER

İzmir’de yüksek kotlarda, kayalık zeminlerdeki bütün yapıların, zemin açısından daha güvenli olduğunu da belirten Alim Murathan, şunları söyledi:

"Bunu sadece zemin açısından söylüyorum. Ama binalar açısından bunu söyleyemeyiz. 1999 yılından önce yapılan binaların, kent içerisinde ciddi bir risk taşıdığı ortaya kondu ama 99’dan sonra deprem yönetmeliği çerçevesinde yapılan binalar biraz daha güvenli. Bu nedenle vatandaşların oturdukları binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda mutlaka araştırma yapması gerekiyor. Buca bölgesi daha kayalık kesimde, zemin biraz daha sağlam. Bornova’nın Evka-3 bölgeleri, Osman Gazi bölgeleri daha güvenli alanlar. Balçova’nın önemli bir bölgesi daha güvenli. Fakat zeminin sağlam olması, binanın yıkılmayacağı anlamına gelmez. Buralarda yapılan binalar da mutlaka mühendislik hizmeti almalı. Depremler ülkemizin bir gerçeği. Bunun bir doğa olayı olarak değerlendirmek gerekiyor. Ama depreme hazırlanmalıyız. Depremlere karşı güvenli yapılar oluşturularak, toplumun can ve mal güvenliğini sağlamalıyız. Bu konuda herkese büyük görevler düşüyor."


Mehmet BLC
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 13:08

Yukarıdaki alıntı yazıya göre Belkahve'den baktığımızda Manavkuyu'yu ova olarak kabul edersek her iki taraftaki dağlık kesimler deprem yönünden en sağlam yerler olarak görünüyor. Sırtını Belkahve'ye verdiğinde sağ tarafta Atatürk Mahallesi, İnönü mahallesi, Evka-4, Evka - 3, Bayraklı semti, semt derken Bayraklı'nın Bayraklı ismini aldığı ilk yer, solda da Altındağ tepeleri, Şahin tepesi denilen kısımın her iki tarafı yani hem Buca'ya bakan hem de bu tarafa Altındağ'a bakan kısmı, oradan Gültepe'ye uzanan bölümler, Kadifekale de belki sayılabilir, aradaki Yeşildere çukuru iki tepe arasındaki bağlantıyı keser mi bilmiyorum, yani sonuç olarak Ege bölgesininin denize dik uzanan tepeleri en güvenli yerler olarak görünüyor...

denilebilir mi?


AnL_95
2 ay önce - Pzr 22 Ksm 2020, 14:17

Denilebilir gibi. Bayraklı'nın asıl Bayraklı olan kısmı dersek yanlış tabir olur. Asıl Bayraklı semtinin parçası olan Adalet Mahallesi'nde başta Cumhuriyet İşhanı olmak üzere pek çok konutta ağır veya orta hasar meydana geldi ve çoğu da yıkıldı. Yani asıl Bayraklı semtinde Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'nin yukarısı yada ordan geçen derenin yukarısı desek daha doğru olur. Gerçi orada da Seyhankent sitesi hasarlı çıktı ama hasarlı yapı yada bağımsız bölüm sayısı daha az.

Narlıdere-Narbel heyelan bölgesiymiş bu arada.


Demir Kartal

3 hafta önce - Sal 29 Arl 2020, 20:48

Buca otoban kenarında yeni yapılan evler görmüştüm. Muhit olarak ası nasıl geçiyor. İnternetten bakarken adrese ne yazmak gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Mete ÖZTÜRK

3 hafta önce - Sal 29 Arl 2020, 20:56

Demir Kartal demiş ki:
Buca otoban kenarında yeni yapılan evler görmüştüm. Muhit olarak ası nasıl geçiyor. İnternetten bakarken adrese ne yazmak gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.


Sanırım Tınaztepe'den bahsediyorsun hocam,
konumu biraz daha açık verirsen (yakınlarda ismini verebileceğin bir yer varsa okul olur,hastane olur vs) hangi semt, mahalle oluyor net olarak söyleyebiliriz.


Tacettin Şenel

3 hafta önce - Sal 29 Arl 2020, 21:05

İzmire komple yerleşmeye geleceklere tavsiyem Mecbur Kalmadığınız sürece İzmire taşınmayın çok pişman olursunuz İmkanım olsa terkedeceğim bu şehiri 60 seneyi geçti İzmirde hikamet ediyorum ilk fırsatta gideceğim.....

salihhr
3 hafta önce - Sal 29 Arl 2020, 21:06

Ben Bornova'da oturuyorum. 4 ay önce yerleştim. Manisalilar genelde Bornovayi tercih ediyor. Bizim sitede 3 daireden 1'i Manisalı neredeyse. Şehir trafigine girmeden hemem yola çıkıp 50-60 dakikada Akhisar'a gidiyorum.

Demir Kartal

3 hafta önce - Sal 29 Arl 2020, 21:38

''Sanırım Tınaztepe'den bahsediyorsun hocam,
konumu biraz daha açık verirsen (yakınlarda ismini verebileceğin bir yer varsa okul olur,hastane olur vs) hangi semt, mahalle oluyor net olarak söyleyebiliriz.''
Mete Öztürk kardeşim. İzmirin dışındanız. Yer ismi gerçekten bilmiyorum. En son geldiğimizde şehir içine bakmıştık. Dönüşte Göletten otoban yoluna çıkınca otoban kenarında yükselen bir sürü yeni ev görmüştüm. Muhit ismi bilmiyorum.


Demir Kartal

3 hafta önce - Sal 29 Arl 2020, 21:52

salihhr
mesajlar: 923531 dakika önce - 21:06 (bugün)

Ben Bornova'da oturuyorum. 4 ay önce yerleştim. Manisalilar genelde Bornovayi tercih ediyor. Bizim sitede 3 daireden 1'i Manisalı neredeyse. Şehir trafigine girmeden hemem yola çıkıp 50-60 dakikada Akhisar'a gidiyorum.

İş durumlarına göre Bornova da olabilir ama depremden sonra biraz korktuk açıkçası. Neresi sağlam neresi değil pek bilmiyoruz. Yaza kadar vaktimiz var. biraz daha araştıracağız. Teşekkürler bilgilendirme için.sayfa 42
« önceki   123 ... 404142
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet