Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 19
Rifat Behar
9 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 18:22

Şu kitapta yangın öncesi, yangın ve yangın sonrasına dair birinci elden tanıklıklarla o günlerde yayınlanmış çeşitli Avrupa gazetelerinde yayınlanmış haberler toplanmış.

Bu kitabı okudum. Yangının Ermeni mahallesinde yapılan katliamı örtbas etmek için Türkler tarafından çıkarıldığı söyleniyor. Görgü şahitleri ellerinde yanıcı maddelerle Ermeni evlerine giren Türkler görmüşler. Sonra da bu evlerden alevler yükselmiş.

Kitabı online okuyabilir veya download edebilirsiniz...

The martyrdom of Smyrna and eastern Christendom; a file of overwhelming evidence, denouncing the misdeeds of the Turks in Asia Minor and showing their responsibility for the horrors of Smyrna

http://www.archive.org/details/martyrdomofsmyrn00oecoiala

Kitap, meydana gelen olayları genelde sadece Hristiyanların gördüğü veya görmek istediği şekilde aksetse de yerli kaynaklarda göremeyeceğimiz birçok olaya birinci elden tanıklılara dayanarak yer vermesi bakımından çok önemli.

Bu kitap Türkçe'ye çevrilmedi (cesaret ister), orijinalini bulmak da çok zor. Yangından kısa bir zaman sonra sıcağı sıcağına basılmış bir kitaptır. Haber ajanslarının, bölgedeki muhabirlerin, bölgeden kaçanların, diplomatların, yardım gönüllülerinin vs anlattıklarının toplandığı bir kitaptır.

Yerli kaynaklarda pas geçilen birçok detayı burada bulabilirsiniz. Gerçekte ne olmuş bilmek istiyorsanız her iki tarafı da dinledikten sonra kendi objektif kararınızı kendiniz verebilmeniz için bu kitabı muhakkak okumanızı öneririm...

Not: İzmir'i bilmeyenler için söylüyorum. Yangın sonucunda tüm Ermeni, Rum ve Levanten mahalleleri yok oldu. Sadece Türk ve Yahudi mahalleleri etkilenmedi. Yangın alanına sonradan Kültürpark yapıldı. İzmir Doğu Akdeniz'in en önemli ticaret merkezlerinden biri olma özelliğini yitirdi.

Ufuk Uyanik
9 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2011, 10:26
Aya Fotini Nerede?

Degerli Izmir Dostlari, oncelikle herkese iyi bayramlar,

Daha once baska bir konu basligimda sordugum ama yanitlanmayan sorumu bir de burada sorayim, belki birilerinin ilgisini cekebiliriz..

Sorum tarihi Aya Fotini Kilisesi ile ilgili,

Soyle ki bu sitede verilen bilgilere gore Aya Fotini Kilisesini yeri; Halit Ziya Bulvari uzerindeki Kayahan Is Merkezinin civari, oysaki unlu tarihci Bilge Umar, "Izmir`de Yunanlarin Son Gunleri" adli kitabinda Aya Fotini Kilisesini Efes (Swiss) Otelin arkasini dusen bir yerdeydi diye tarif ediyor. Hurriyet Yazari Yilmaz Ozdilin 9 Ocak 2007 tarihli Sabah Gazetesindeki yazisina goreyse Aya Fotini Kilisesinin yeri "İkiçeşmelik'ten Çankaya'ya doğru in, Basmane'ye dönerken, tam köşe..." seklinde ifade edilmis.

Benim bu durumda kafam epey karisti ki uc farkli kaynak, birbirinden farkli yerleri isaret etmis.

Benim mail yoluyla ulastigim Yilmaz Ozdil , bana yazdigi cevabinda bu konulari Izmir tarihcisi Yasar Aksoy en iyi bilir dedi, fakat ben yurtdisinda yasiyorum ve kendisine ulasamadim.

Beni Aya Fotini`nin yeri konusunda aydinlatirsaniz cok sevinirim.

Saygilar

yasaruruk
2 ay önce - Pzr 15 Ksm 2020, 11:57
İzmir Yangını

Sayın Ufuk Uyanık;
İlk yazdığınız yer doğrudur. Diğerleri tabir yerindeyse sallamış. Özellikle Yılmaz Özdil bu tür tariflerde çok hata yapar...

sayfa 19
« önceki   123 ... 171819
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet