Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
ahmet sert

1 yıl önce - Sal 29 Ekm 2019, 21:53

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/resource ...C82FD4FD87

Geleneksel ürünler kültür zenginliğini belirtmesi bakımından büyük bir önem taşıyan höşmerim tatlısı Orta Anadolu ve Karadeniz bölgelerimizde de tanınmasına rağmen asıl ortaya çıktığı yer Balıkesir’dir ve Osmanlı döneminden günümüze değin ulaşmıştır. Balıkesir Höşmerim Tatlısının yapılış tarzı diğer bölgelerdeki benzerlerinden farklıdır.

Tanınması diyor yapılması bile demiyor, hatta burada Kula Höşmerimi diye yapılan paylaşımlar dikkate alındığında TPE ye göre Batı Anadoluda bu tatlı bırakın yapılmasını bilinmiyor bile.
Ama ben kime anlatıyorum, anlatımın karşıdakinin anlayacağı kadardır.Ben size patent de tescil de göstersem siz kabulenmezsiniz.


Erdal Düven

1 yıl önce - Sal 29 Ekm 2019, 22:11
Son nokta


Evliya Çelebi, "Seyahatname"sinde bu tatlının, Balıkesir'e yerleşen ilk Türkmen göçebelerinde de görüldüğünü, Havran'a da oradan geçtiğini anlatır. Peynir helvası ya da Peynir tatlısı olarak da bilinir. Farsça hoş (tatlı) ve maram (kaymak) sözcüklerinden türemiştir.

Ugi Öz

1 yıl önce - Çrş 30 Ekm 2019, 00:15

Alıntı:
Höşmerim hangi yöreye aittir ve nasıl yapılır?

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de geçen tatlı türü olan Höşmerim Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgesinde yapılır. Peki höşmerim hangi yöreye aittir ve nasıl yapılır?

Farsça hoş (tatlı) ve maram (kaymak) sözcüklerinden türemiştir.
Höşmerim olarak bilinir ve bazı bölgelerde Hoşmerim olarak da kullanılan bir tatlı türüdür. Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgesinde yapılan tatlının merkezi Balıkesir’dir. Bursa’da da yaygın şekilde yapılır.
Peynir helvası veya peynir tatlısı olarak da bilinir.
Adıyla ilgili şöyle bir rivayet de vardır…
Kurtuluş Savaşı yılları. Yunanlılarla savaşan Türk askerleri, Işıklar köyünde yaşlı bir ninenin evine konuk olur. Dönemin zor şartları altında evde yiyeceği olmayan nine, elinde bulunan süt, yağ, un ve şekerle hemen oracıkta bir tatlı hazırlar. Sonra da askerlerimize ikram eder. Ninenin tatlıyı sunarken “Hoş mu erim” demesi gel zaman git zaman içinde değişir ve askerlerin o zaman çok beğendiği tatlı günümüze “hoşmerim” olarak ulaşır


Kaynak:

https://www.bisorubicevap.com/yoresel/hosmerim-ha ...il-yapilir

https://www.odevde.com/hosmerim-tatlisi-hangi-yor ...ye-aittir/

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Höşmerim

https://www.ntv.com.tr/seyahat/balikesirin-hosmer ...xyqC-_BVPg


Hösmerim denince ilk akla Balikesir gelir. Zaten Google‘e sadece Hösmerim yazildigin‘da sürekli Balikesir’in Meshur tatlisi Hösmerim cikar.


it308351
1 yıl önce - Çrş 30 Ekm 2019, 10:07

Ben il dışında yaşayan arkadaşlarıma höşmerim dediğimde akıllarına direkt Balıkesir geliyor. En güzeli köy usülü yapılan höşmerimdir. Sıcakken yiyeceksin birde, yemeye doyamazsın.

Haldun Turan

2 ay önce - Cmt 14 Ksm 2020, 11:35

Ayvalık Altınova'da bir mandıradan aldığımız Koyunoğlu Höşmerim herzamanki gibi güzeldi
Sezer10

3 hafta önce - Cmt 26 Arl 2020, 14:08

Bir zamanlar İstanbul'da çalışırken(1994 -2000) her izne Balıkesir'e gelişimde arkadaşlarıma küçükçiftlik höşmerimi alırdım. Öyle ki başka marka aldığımda beğenmezlerdi.
Bu arada benim de en sevdiğim tatlıdır. Şimdi olsa da yesek. Neyse ki Bursa'dayım. Bulması problem olmuyor.sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET