Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Cum 18 Mar 2016, 10:04

HAVUZLUPARK, TERMAL TESİSE DÖNÜŞTÜRÜLECEK
Alıntı:
Bursalılara müjdeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe verdi.

Tarihi Belediye binasında çay içimi sohbet ettiğimiz Altepe'den, Bursa'yı ve Bursalıları yakından ilgilendiren yeni bir gelişmeyi öğrendik.
Bursa'nın en eski su sporu tesislerinden biri olan Çekirge'deki Havuzluparkartık bundan böyle yılın 12 ayı kullanılabilecek bir termal tesise dönüşecek.
Başkan Altepe, daha evvel kaynak sağlama amaçlı Bursaspor'a devredilen tesislerin kulüpçe işletilemediğini ve geri alındığını söylüyor.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/havuzlupark-termal-tesise- ...cek/65239/

Güzel bir gelişme hayırlısı olsun.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Sal 02 Tem 2019, 21:01

BURSA HAVUZLUPARK ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ
Alıntı:
Bursa'nın bir zamanlar en güzel tarihi ve doğal güzelliklerinden olan Havuzlupark, uzun yıllardan beri atıl vaziyette. Tatile gidemeyenlerin gözde mekanlarından olan parkın bir an önce eski ihtişamına kavuşması isteniyor.Gençlik Spor İl Müdürlüğü uhdesinde Çekirge Mahallesi'nde bulunan Havuzlupark uzun yıllardan beri atıl vaziyette.

Bölgenin önemli değerlerinden olan Havuzlupark ve çevresi Bursa'ya katkı sağlarken, buranın neden işletilemediğinin cevabı ise vatandaşlar tarafından bulunamıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yıllar önce bakımını yaptığı ve Bursaspor'a devredilen park, kısa bir süre kulüp tarafından hizmete açılsa da çürümeye terk edilmekten kurtulamadı.30 yıl boyunca Çekirge Mahallesi'ne muhtar olarak hizmet eden Mehmet Taşkeser, Havuzlupark'ın kısa tarihini özetledi. Havuzlupark'ın sadece insanların yüzdüğü bir yer olmadığını belirten Taşkeser, "Burası öyle bir havuz değildi. Çekirge sıcak su bölgesidir. Yukarıdan gelen doğal sıcak suların aşağı doğru kayarak burada toplandığı ve insanların hem sıcak, hem soğuk suda spor yaptığı bir yerdi. Çocukluğumda Müzeyyen Senar'ın, Hamiyet Yüceses'in burada konserler verdiği yerlerdi. O zaman mikrofon yoktu. Buradan şarkıyı söylediğinde Çekirge Meydan'dan sesi duyulurdu. Öyle güzel bir yerdi. Bizim gençlik yıllarımızda yüzme havuzu şeklinde vatandaşlara hitap etmeye başladı. Burada Çekirge'nin ilk yüzme takımı kuruldu ve buradan Türkiye şampiyonları çıktı" dedi.Bu tesislerin 10 yıldan daha uzun bir zaman önce Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlediğini ve hizmete açıldığını dile getiren Taşkeser, "Havuzlupark her şeyi ile beraber yapılmıştı. Çay bahçelerinde oturanlar, havuzda yüzenler vardı. Yıllar önce Bursa Büyükşehir Belediyesi bu kadar güzel eseri ayağa kaldırmasına rağmen, halkın tam olarak hizmetine sunmadan Bursaspor Kulübü'ne verildi. Bursaspor Kulübü de burayı baştan çalıştırmayı başardı, ama insanların eskisi gibi rahatça aileleri ile gelip oturduğu ortam olmadı. Burayı görünce içim sızlıyor. Uzun süredir burası bomboş. Havuzlupark kendi haline terk edilmiş. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş halka çok güzel bir şekilde bu parkı açarsa halk bundan istifade eder. Bursa tarihi bir şehirse burada da bir tarih var. Çekirge gibi bir yerde nefes alınacak bir yer neden değerlendirilmiyor? Ben ümit ediyorum burası en kısa zamanda hizmete açılacak" diye konuştu.

Kaynak: http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-havuzlupa ...48399.html

Seneler önce açık olduğunda çok güzel bir yerdi. Kilit vurulup atıl kalmasına epey üzüldüm. Umarım bu güzel tesis yakın zamanda yeniden değerlenir.


kingcool16
1 yıl önce - Çrş 03 Tem 2019, 11:53

Vakti zamanında az okuldan kaçıp, eve pikniğe gidiyoruz diye söyleyip gitmemiştik buralara...
Tabi teni beyaz olan güneş ışığına duyarlı bir arkadaşımızın, babası evladım nasıl oldu da ayak parmakların yandı diye sorunca hepimiz


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cmt 19 Ekm 2019, 23:39

HAVUZLUPARK’A ORİJİNAL PROJE, ATATÜRK SPOR SALONU’NA YENİ GÖREV
Alıntı:
Bursa’da belli yaş grubundakilerin yüzmek için yegane seçeneği Havuzlupark ile Yenikaplıca hamamının havuzuydu.Ayrıca…
Atatürk Stadyumu ile Atatürk Lisesi arasına yapılan Atatürk Spor Salonu sayesinde hem sporcu yetişti, hem Bursalılar unutulmaz maçlar izlediler.

İşte…
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu çarşamba günkü Bursa programında iki anı tesisten biri Havuzlupark için müjde verdi:
“Havuzlupark adına münhasır proje hazırlıyoruz. İçinde Millet Bahçesi benzeri bir bölüm olacak. Havuzlupark için orijinal bir projemiz var.”

Yanı sıra…
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise görüşmesi sırasında “Atatürk Spor Salonu’nun işlevini tamamladığını” söyledi ve “yıkılıp Millet Bahçesi’ne dahil edilmesini” istedi.

Ne var ki…
“Bursa’nın anıları var” diyen Bakan’ın yaklaşımı şu oldu:
“Gençlerin spor yapacakları sahalar korunun, arazinin bir kısmı da Millet Bahçesi’ne eklenebilir.”

Kaynak: https://www.olay.com.tr/spor-bakani-el-koydu-atle ...5437yy.htm

Umarım düzgün projeler hayata geçer.


Berktuğ
site denetçisi

3 hafta önce - Cum 06 Ksm 2020, 00:35

Çeşitli şekilde aktif olduğu yıllarda en son 2011 yılında haberlerini paylaştığım hatta balon sistemiyle kışın dahi yüzmeye açılan Havuzlu Park bugünlerde malesef atıl durumda. Çekirge'nin ortasında tek büyük yeşil alan maalesef ki burası kırmızı kesik çizgilerle belirttiğim alan içerisindeki yer.
Ama bakanlık ama Büyükşehir Belediyesinin burasını kaybetmemesi gerekli:

sayfa 3
ANA SAYFA -> BURSA