Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 13
Ahmet Günen

2 ay önce - Cmt 05 Eyl 2020, 23:04

(+)

Çubuk'ta yağlı güreş...

devrimci06
3 hafta önce - Prş 05 Ksm 2020, 16:48

Pursaklar ve Akyurt'un sahipsizliği filan yok. Asıl sahipsizlik ve yumak haline gelen sorunlar Çubuk'ta... Çubuk, Ankara'ya mesafe olarak yakın olsa bile ne yazık ki en itilmiş ve horlanmış ilçesidir. Hala üvey evlat muamelesi görüyor. 23 Temmuz 2004'te metropol olan Çubuk'ta bir sanayi bölgesi, ticari merkez, yeşil alan yok. Sinema, Tiyatro, Sanat Galerisi, Otel maalesef Çubuk'ta yok. Son 16 yılda kaç devlet kurumu Çubuk'a kuruldu? Son 16 yılda kaç sanayi kuruluşu Çubuk'a kuruldu? Son 16 yılda kaç büyük ticari işletme Çubuk'a kuruldu? Son 16 yılda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi dışında kaç üniversite yerleşkesini Çubuk'a taşıdı? Belediye desen "yok bana engel oluyorlar", "yok bu benim işim değil" demekten başka bir şeyi yok. Belediye kanununu bilen birisi olarak şunu söylüyorum: Makamlar geçicidir, kurumlar kalıcıdır. Son 16 senede 3 belediye başkanı değişti ve bazı yaptıkları güzel işler maalesef çekememezlikten dolayı ya durduruldu ya da bütçe yok diye tamamen işlevsiz hale getirildi.

Engellenen ve uzun süredir yapılmayan, daha doğrusu yapılmak istenmeyen işleri söylüyorum:

1) Ambulans hizmetleri,
2) Poliklinik hizmetleri,
3) Sağlık taramaları,
4) Kadın Merkezleri,
5) Gençlik Merkezleri,
6) Emekli Konakları,
7) Aş evi ve ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtımının yapılması,
8) Bilgi Evleri,

Yapılamayan işleri söylüyorum:
1)İlçede kongre turizmi, yayla turizmi ön plana çıkarılamadı, ilçenin yöresel ürünleri için yeterli biçimde tanıtım yapılmadı ve ilçede bu yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlaması için Türkiye çapında ulusal ölçekli bir kooperatif kurulamadı.
2) Parklar, spor alanları, spor merkezleri artırılamadı.
3) İlçede pazar yerlerinin sayıları artırılmadı veya artırılmak istenmedi.
4) Gündüz bakım evleri ve kreşler yapılmadı.
5) Yaklaşık 11 yıl önce altyapı için kazılıp yapılan yolların, yani ara sokakların bir çoğunda yaya kaldırımı yok.
6) İlçenin hizmet alamayan ve gelir dağılımı düşük bölgelerinde kentsel dönüşüm uygulamaları yok. Yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmalar ne yazık ki yapılmıyor.
7) İçinde konferans salonu, kongre salonu, çok amaçlı salon, meslek edindirme kursu, kütüphane, folklor ve müzik çalışma mekanlarının da olduğu kültür merkezleri ilçenin çeşitli yerlerine yapılması gerekirdi. Ama yapılmıyor.
8) İlçede çöpler ayrıştırılmıyor ve görüntü kirliliğine sebep oluyor.
9) İlçe kapsamlı olarak kentsel yenilemeye ve düzenlemeye alınmıyor.
10) Çubuk'ta nüfus yoğunluğu tespit edilip de nüfus yoğunluğu bulunan bölgelere EGO seferleri yok. İlçede ulaşım tek hattan çalışıyor. O da maalesef 25 dakikada bir oluyor. Otobüslerin Kızılay'a girmesi bile hayal!
11) Yollar ve kaldırımlar yenilenmiyor.
12) İlçede çeşitli etkinliklerin yapılabildiği bir kongre merkezi bile yok, ilçenin çeşitli yerlerine semt stadları yapılmalıydı.

sayfa 13
« önceki   123 ... 111213
ANA SAYFA -> ANKARA