Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
salihhr
1 yıl önce - Pts 29 Nis 2019, 00:53
İzmir Bornova Doğanlar Mahallesi


Doğanlar Mahallesi, İzmir'in Bornova ilçesine bağlı 45 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında batısında Mevlana, güneyinde Yunus Emre ve Ümit Mahallesi , doğusunda Naldöken, kuzeyinde ise Evka 3 mahallesi bulunur. 2018 nüfusu 20.646.

Eski adı Narlıköy olan 1922 yılına kadar Rum ve Yahudilerin de yaşadığı Doğanlar Mahallesi, İzmir'in Bornova ilçesinin en eski mahallelerinden biridir.

Mahallede bulunan Doğanlar Hüsnü Bornovalı İlkokulu'nun yapılış tarihi oldukça eskilere dayanır. Mahallede çarpık kentleşme ön safhadadır. Doğanlar Kilisesi (Timios Stavros Rum Kilisesi) gibi birkaç tane tarihi bina ilgisizlik yüzünden ya yıkılıp kaybolmuştu ya da perişan haldeydi. Ancak kilise yakın zamanda restore edilip kamuya kazandırıldı. Mahalle çevresinde büyük sanayi siteleri ve fabrikalar bulunmaktadır. Yakın zamana kadar mahallenin yemyeşil ve verimli topraklarında çok çeşitli tarım ürünleri yetişmekteydi. Çarpık kentleşme ve kontrolsüz göç mahalledeki doğal görünümü bozmaktadır.

Mahallede iki ilköğretim okulu (Hüsnü Bornovalı ve Batıçim) , bir sağlık ocağı , iki cami (Doğanlar Merkez ve Fatih Camii), şu anda kullanılmayan harabe halde açık hava sineması, bir adet yatır (Hayıt Dede), iki tane sanayi sitesi (Hurdacılar ve Demirciler Sitesi), Osmanlı mezar taşlarının hala durduğu eski fakat hala gömü yapılan bir mezarlık , salı günleri kurulan ve her geçen gün büyüyen Doğanlar Pazarı, amatör küme maçlarının yapıldığı ışıklandırılmış nizami ölçülerde Bornova Futbol Sahası bulunmaktadır. Ayrıca Bornova Polis Okulu ve Sivil Savunma Müdürlüğü gibi resmi kurumlar da mahallede bulundurmaktadır. İzmir afet planına göre afet anında Bornova'da kurulacak çadır kentlerin (çadır sayısı; 15550) ikisi doğanlar mahallesi sınırları içindedir (il sivil savunma ve polis okulu bahçeleri 1000 , hurdacılar sitesi 500 çadır). Mahallenin oldukça kalabalık bir nüfusu vardır. Giritliler, Arnavutlar, Yugoslav göçmenleri, Bulgaristan göçmenleri, Kürtler ve Türkiye'nin hemen hemen her yöresinden göç etmiş insanların yaşadığı doğanlar mahallesi kozmopolit bir yapıya sahiptir.
2017 senesinde mahallenin güneyine Ümit ve Yunus Emre mahalleleri ile arasına İzmir-İstanbul otoyoyu yapılmıştır. Yine mahallenin güneydoğusunda kalan otoyolun altında kalan kısmına (Ümit Mahallesi tarafı) Bornova Stadı yapılmıştır. Hali hazırda Göztepe ve Altınordu kulüpleri maçlarını burada yapmaktadır.


En son salihhr tarafından Pts 29 Nis 2019, 01:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


salihhr
1 yıl önce - Pts 29 Nis 2019, 00:56

2019 Doğanlar Mahallesi uydu görüntüsü
2002 Doğanlar Mahallesi Uydu görüntüsü
salihhr
1 yıl önce - Pts 29 Nis 2019, 01:02

1991-1996 yılları arasında ailemin yaşadığı mahalle. Benim için önemi ise 1991 senesinde bu mahallede otururken dünyaya gelmiş olmam. Tabi Tepecik hastanesinde doğduğum için kimliğimde Konak yazıyor doğum yerim. Şuan memleketim Akhisarda olsa da ailem, akrabalarım olduğundan ve mahallenin yakınında ikinci üniversitem Ege Üniversitesi olduğundan sık sık gider gelirim.

salihhr
3 hafta önce - Sal 03 Ksm 2020, 16:21

Doğanlar Mahallesi'nde depremde bir yıkım olmadı bildiğim kadarıyla. Bu mahallede aslında ovada aluvyonlar üzerinde, binalarin da çoğu eski ama yüksek değil pek binalar. Son zamanlar yeni binalar yapılmaya başladı peyderpey.

erkan2656
3 hafta önce - Sal 03 Ksm 2020, 16:24

Burası Kemalpaşa ve Spil dağına daha yakın o kadar da ova sayılmaz. Bayraklı'dan daha iyi zemini.ANA SAYFA -> İZMİR