Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Jolly Roger
4 yıl önce - Prş 07 Tem 2016, 15:50
Trabzon - Katı Atık Tesisi


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, enerji üreten katı atık tesisi kurulumu için Araklı ilçesi sınırları içerisinde 340 dönüm arazinin Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından devralındığını söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLACAK

Konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede katı atık yönetiminin şehirler için büyük ehemmiyete haiz olduğunu vurgulayan Başkan Gümrükçüoğlu, “Araklı bölgesinde 340 dönüm araziyi Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak devralmış bulunmaktayız. Enerji üreten katı atık tesisleri bu yıl içinde planlanmış ve önümüzdeki yıl yatırımı gerçekleştirilmiş olacaktır” dedi.

Alıntı:
KUTLULAR’DA METAN GAZINDAN ELEKTRİK ÜRETİYORUZ

Sürmene ilçesinin Kutlular bölgesinde düzenli katı atık depolamasının sürdürülmekte olduğunu da hatırlatan Gümrükçüoğlu, burada metan gazından elektrik üretildiğini ve elde edilen karın yüzde 51’inin Trabzon Rize Katı Atık Birliğine (TRABRİKAB) kaldığını söyledi. Gümrükçüoğlu konuyla ilgili olarak, “Bir muhalefet partisi milletvekili diyor ki ‘orada toplu ölümleri bekliyoruz, metan gazı sızıntılarıyla birlikte ölümler meydana gelecektir.’ Bilmiyor ama hiçte sormuyor. Şu anda biz orada o metan gazından enerji üretiyoruz, para kazanıyoruz. Biz o metan gazından elektrik üretiyoruz. Sorsalar öğrenirlerdi” ifadelerini kullandı.


Kaynak:61saat.comORTADİREK
3 ay önce - Çrş 30 Eyl 2020, 20:26
Trabzon Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi Kasım'da açılıyor


Alıntı:
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (TRABRİKAB) Encümen Toplantısı’nın ardından Araklı ilçesinde yapımı devam eden Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu, Türkiye’de bir ilk olan tesisin son durumuyla ilgili firma yetkililerinden detaylı bilgi aldılar. Tesis, kasım ayında Trabzon’a hizmet vermeye başlayacak.

Çöpten Gazlaştırma ile enerji elde edilmesinde de 12.8 MW ile (50 bin hane) Türkiye’nin en büyük tesisi olma özelliğini taşıyacak. 1,5 milyon nüfusa hizmet etme kapasitesi ile Trabzon’un geleceğini güvence altına alan bu önemli yatırım, kasım ayında şehrimizin hizmetinde olacak. 60 milyon dolara mal olan Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi tam kapasite ile hizmete girdiğinde, 600 kişiye istihdam sağlayacak” ifadelerini kullandı.


https://www.61saat.com/m/bolgesel/trabzon-kati-at ...94848.html
Harika bir düşünce, proje
Trabzon’un Araklı ilçesinde 60 milyon dolar(yaklaşık 500 milyon TL), 600 kişilik istihdam ve 50.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamak için yapılmış bu proje son zamanlarda Türkiye’de yapılan en büyük yatırımlardan birisi.
Emeği geçen herkese teşekkürler


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET