Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
orhan akıncı
3 ay önce - Çrş 17 Hzr 2020, 14:40

Çinde ki nüfus ile hindistan da ki nüfus neredeyse dünyanın yarı nüfusuna yakın.
Öyle nükleer iş yok askeri teknoloji miş fark etmiyor.
Çin ve hint 3 milyara yakın nüfus
3 milyar insan aynı anda havaya zıplasa dünyanın ekseni kayar.
alın size güç


Cumali1999
3 ay önce - Pts 22 Hzr 2020, 02:37

Alıntı:
Çinde ki nüfus ile hindistan da ki nüfus neredeyse dünyanın yarı nüfusuna yakın.
Öyle nükleer iş yok askeri teknoloji miş fark etmiyor.
Çin ve hint 3 milyara yakın nüfus
3 milyar insan aynı anda havaya zıplasa dünyanın ekseni kayar.
alın size güç


Orhan bey

Çin ve Hindistan nüfusunun dünya ortalamasının bu kadar üzerinde olmasının nedeni, 1960'ların ortasından itibaren ABD,Rusya ve Avrupa gibi ülkelerin doğurganlık oranlarının dramatik bir şekilde düşmesinden kaynaklıdır

4 ülke ve Avrupanın ülkenin nüfus karşılaştırması.

1950 ~ 2020

🇨🇳 544 ~ 1409
🇮🇳 358 ~ 1326
🇺🇲 152 ~ 332
🇷🇺 103 ~ 146(Kırım dahil 148)
🇪🇺(Rusya hariç Tüm Avrupa) 451 ~ 630

1950'deki oranlarla bugünkü oranlarda büyük oynama var, misal Hindistan 1950'de Rusya'nın 3.5 katı iken bugün 9 katına çıkmış

Çin ve Hindistan dünyanın geri kalanı ile aynı hızda artarken, diğer üçü ortalamanın çok altında artmış hatta örnek vermek gerekirse Almanya'nın nüfusu 1972'den beri doğal artış kaydetmemiş, o yıldan sonra sürekli göçle artmış

https://m.dw.com/tr/almanyada-n%C3%BCfus-art%C4%B ...a-52039663

Eğer bahsettiğim ülkelerde dünyanın geri kalanı ile aynı hızda artsaydı, bugün Çin ve Hindistanın nüfus konusunda bu kadar hegemonyası olmazdı


BJK 5106
3 ay önce - Sal 23 Hzr 2020, 16:28

Hindistan ve Çin askerlerini ihtilaflı bölgeden geri çekme konusunda anlaştı

Hindistan ve Çin arasında yapılan askeri düzeydeki görüşmede iki ülkenin askerlerin ihtilaflı bölgeden karşılıklı olarak geri çekilmesi konusunda anlaştığı bildirildi.
Alıntı:

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, gazetecilere yaptığı açıklamada, her iki tarafın sınır kontrolüne ilişkin öne çıkan konularla ilgili açık ve derin görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek, Hindistan ve Çin’in durumu yatıştırmak için gerekli önlemlerin alınmasını kabul ettiğini söyledi.

Sözcü Cao, 15 Haziran'da 40’ın üzerinde Çin askerinin öldüğüne dair iddiaları yalanlayarak, "Size bunun yanlış bir bilgi olduğunu sorumluluğu alarak söyleyebilirim." dedi.

Hindistan Ordusundan yapılan açıklamada, Ladakh'ın Moldo bölgesinde komutanlar düzeyindeki görüşmelerin samimi, pozitif ve yapıcı şekilde gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, askerlerin geri çekilmesi konusunda karşılıklı fikir birliğine varıldığına dikkat çekildi.

Hint basınındaki haberlerde de iki ülkenin, sınırın ihtilaflı bölgelerindeki geri çekilme usulleri üzerinde tartıştığına işaret edildi.

Dün, Hint basınında, Çin tarafının 15 Haziran’da Galwan Vadisi’nde bir Çinli subayın öldüğünü doğruladığı öne sürülmüştü.

ANI ajansının 16 Haziran'daki haberinde, 43 Çin askerinin öldüğü veya ağır yaralandığı iddia edilmişti.

Ordu kaynakları, dün, Fiili Kontrol Hattı'nın (LAC) Çin tarafında gerçekleşen görüşmeyi doğrulayarak, bunun 6 Haziran’da Çin ile Hindistan arasındaki tartışmalı bölgede mevcut durumun çözümüne ve tansiyonu yatıştırmaya yönelik askeri düzeyde gerçekleşen ikinci toplantı olduğunu belirtmişti.

İki ülke askerleri, 15 Haziran'da 20 Hint askerinin ölümüne yol açan çatışmanın ardından ilk kez toplanmıştı.

Bölgede gerilimi yükselten süreç


Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde 15 Haziran'da 20 Hint askerinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya neden olan ve bölgede tansiyonu yükselten süreç, Çin askerlerinin mayıs başında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi, burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı.

Çin askerlerinin, "bölgeden ayrılmaları" yönünde defalarca yapılan sözlü uyarılara aldırış etmediği ifade edilmiş, iki ülke arasında bir diğer tartışma konusu Sikkim eyaletinde de Çin ve Hint askerleri arasında çatışmalar yaşanmıştı.

İki ülke askerlerinin Ladakh bölgesinin doğusunda ve Sikkim eyaletinde karşı karşıya gelmesinin ardından gözler bu bölgeye çevrilmişti.

Öte yandan haziran başında iki ülke dışişleri bakanlığı yetkililerinin sınırda artan gerilimi video konferans yoluyla görüştüğü açıklanmıştı.

Hindistan, anlaşmazlığın barışçıl müzakereyle üstesinden gelinmesi konusunda Çinli yetkililerle hemfikir olunduğunu bildirmiş, Pekin yönetimi de iki ülkenin gerilimin düşmesine ilişkin konsensüse vardığını duyurmuştu.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, iki ülke arasındaki gerilim, 2017'de de Çin'in bölgedeki bir sınır yolunu tartışmalı bir platoya uzatmaya çalışması üzerine artmıştı.(AA)
Cumali1999
2 ay önce - Pzr 28 Hzr 2020, 19:18

https://www.google.com/amp/s/www.ntv.com.tr/amp/d ...Iz-ZyOBHQw

Hindistan füzeleri Çin'e doğrultmuş, iki tarafa da başarılar dileriz, bol kayıplı bir maç olması dileğiyle


Hamza Halit
1 ay önce - Cum 21 Ağu 2020, 21:01

Hindistan Çin sınırına HAL LCH sevkiyatı yapmış.

https://www.Reklam_link.com/hindistandan-cin- ...sevkiyati/


Harun Buz
1 ay önce - Cum 21 Ağu 2020, 21:04

Dünyaya yaydığı c19 virüsü katil cin'in tüm dünyada katil müteahitliğini yapıyor

Yusufkoca
1 ay önce - Cum 21 Ağu 2020, 21:15

İneğe tapan, kendi gibi olan, üstelik olan üstelik ölmüş atmasına tapan, kedi köpek fare çıyan yiyen, tüm dünyaua her türlü pisliği saçan, iki cahiliye toplumu.!

Şöyle geniş geniş birbirinizi yeseniz, dünya iki pislikten temizlense ne güzel olurdu.!


Engin Karadereli
1 ay önce - Cum 21 Ağu 2020, 21:31

Onlar birbirini yesin, biz de onların yemeklerini yiyelim.

Şimdi mesela bir tabak Kanton Usulü Kızarmış Pilav veya Haydarabad Usulü Biryani olsa da afiyetle yesek.


talha58
6 gün önce - Prş 17 Eyl 2020, 01:57

Engin bey, Çin yemeklerini mi yoksa Hint yemeklerini mi tercih edersiniz?sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET