Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
erkan_gs_mk

9 ay önce - Pts 02 Arl 2019, 21:22
Bursa - İnegöl Olukman Tekke Göleti


Alıntı:
Bursa İnegöl Olukman Tekke Göleti Çalışmaları Devam Ediyor

Proje ile bin 550 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

DSİ Genel Müdürlüğü olarak devasa büyüklükte baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu ve arıtma tesisi, atıksu arıtma tesislerini, hidroelektrik santralleri inşa ederek ve dereleri ısalah ederek bununla birlikte sosyal yaşam alanları oluşturarak vatandaşların istifadesine sunduk.

DSİ Bursa’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bursa ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.Bu kapsamda çalışmaları devam eden İnegöl Olukman Tekke Göleti tamamlandığında Bursa ili İnegöl ilçesine bağlı Olukman, Tekke ve Bayramşah Köylerine ait 1.550 dekar tarım arazisi sulanacak.

Temelden 24,50 metre yükseklikte, 439.000 m³ depolama hacimli, 146,60 metre kret uzunluğunda kil çekirdekli homojen dolgu tipinde inşa ediliyor. Projenin 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyor.Proje sahasında yaşamlarını sürdüren vatandaşların en önemli geçim kaynaklarından birisi tarım. Bölgenin genelinin ekonomik potansiyelini hayvancılık, tarım ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını öngörüyoruz.

Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Olukman Tekke Gölet’inin tamamlanması 1.550 dekar arazide yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 yılı fiyatlarıyla yıllık 3,065 milyon TL’lik net gelir artışı elde edilmesi hedefleniyor.Gölet inşaatında bu güne kadar; 258.582 m3 kazı, 1.415 m3 beton, 9.890 kg çeşitli demir işleri, 31.800 kg cebri boru, 5.910 m PE100 boru döşenmesi imalatları yapıldı.

http://www.dsi.gov.tr/haberler/2019/08/08/bursa-i ...vam-ediyor
Alıntı:
09.08.2019
(+)(+)
erkan_gs_mk

8 ay önce - Cum 03 Oca 2020, 17:25

Alıntı:
Bursa Olukman Tekke Barajı Çalışmaları Son Hızla Sürüyor

03.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Bursa iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bursa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.Bursa ili İnegöl ilçesine bağlı Olukman, Tekke ve Bayramşah Köylerine ait tarım arazilerini sulayacak Olukman Tekke Barajında çalışmalar devam ediyor. Olukman Tekke Barajı’nın tamamlanması ile 1 550 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 24,50 metre yüksekliği ile Olukman Tekke Barajı 439 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip. Olukman Tekke Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3,065 milyon TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

http://dsi.gov.tr/haberler/2020/01/03/bursa-olukm ...la-sürüyor

Alıntı:
03.01.2020
(+)(+)(+)


erkan_gs_mk

3 ay önce - Cmt 13 Hzr 2020, 22:12Alıntı:
Bursa’da 3 mahalle uzun zamandır bekliyordu! Güzel haber geldi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 1550 dekar tarım arazisini sulama kapasitesine sahip Olukman Tekke Barajı su tuttu.
Temelden 24,5 metre yükseklikte, 439 bin metreküp depolama hacmine sahip barajın su tutma aşaması da bitti.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Olukman, Tekke ve Bayramşah mahallelerine yönelik inşa edilen barajın tamamladığını söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sulama ihalesinin ertelendiğini belirten Taban, “Bu baraja kavuşmayı uzun zamandır bekliyorduk. DSİ yetkililerimize çok teşekkür ediyorum. Su tutma aşaması sonlanan barajımızın ihalesini de takip edeceğiz. İnşallah en kısa zamanda ihalesi tamamlanarak kırsal mahallelerimiz sulama suyuna kavuşmuş olacak.” dedi.

Tekke Mahallesi Muhtarı Selami Koşucu da 30 yıl önce gündeme gelen projenin bitirilmesinden mutluluk duyduklarını anlattı.

Barajdan çok sayıda çiftçinin yararlanacağını ifade eden Koşucu, “Sulama ihalesinin bir an önce yapılmasını bekliyoruz. Temmuz-ağustos ayları gibi ihalelerin açılacağı belirtiliyor. Buradaki kurak arazinin sulanabilir olması ve kırsaldaki vatandaşlarımızın suya kavuşarak araziden verimli bir şekilde ürün almasını istiyoruz.” diye konuştu.

https://www.olay.com.tr/bursada-3-mahalle-uzun-za ...ssion=true


erkan_gs_mk

1 hafta önce - Çrş 16 Eyl 2020, 22:15Alıntı:
16 Eylül 2020


(+)(+)(+)
ANA SAYFA -> BURSA