Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Efe Elaldı

5 ay önce - Çrş 15 Nis 2020, 13:48


(+)
Berktuğ
site denetçisi

3 hafta önce - Çrş 02 Eyl 2020, 14:16

BURSA'DA TARİHİ YAPI BAKIMSIZLIKTAN YIKILDI!
Alıntı:
Metruk bir haldeyken Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilerek Kültürevi'ne dönüştürülen, ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün açtığı dava sonucu belediyenin elinden alınan Özlüce Kilisesi, bakımsızlıktan yıkıldı.1896 yılında yapıldığı tahmin edilen Aziz Georgios Rum Ortadoks Kilisesi, Mübadeleden sonra camiye dönüştürülmüş ancak yeni Özlüce camisi yapıldıktan sonra kullanılmadığı için metruk bir hale gelmişti. 2006 yılında metruk haldeki tarihi yapıya sahip çıkan Nilüfer Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca onaylanan proje kapsamında binayı restore ederek, 2009 yılında Özlüce Kültürevi olarak hizmete açmıştı.

Geçmişte hem kilise hem de cami olarak kullanıldığı için "Bursa'nın Ayasofya"sı olarak anılan bu kültürel mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak isteyen Nilüfer Belediyesi, bu tarihi yapıda çeşitli kültürel etkinlikler organize etmişti. Ancak 2013 yılında, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün açtığı dava sonucu Özlüce Kültürevi belediyeden alınarak, İnesiye Köyü Cami Vakfı'na tescil ettirildi.

Kapısına kilit vurulan tarihi binaya yıllarca hiçbir müdahalede bulunulmayınca, yapıda çatlaklar oluşmaya başladı. Durumu Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne bildirerek yıkılma tehlikesine dikkat çeken Nilüfer Belediyesi, 2016 yılında tekrar girişimde bulundu ve binanın tadilatını yapmak üzere tekrar kendisine tahsis edilmesini talep etti. Ancak yapının ibadethane dışında bir amaçla kullanılamayacağı ve buranın cami yapılacağı ifade edildi.

Yapıdaki çatlaklar her geçen gün derinleşince 2019 yılında Nilüfer Belediyesi, yıkım uyarısında bulunarak tekrar yapının belediyeye kiralanmasını talep etti. Ancak hep red cevabı aldı. Bütün bu girişimlerin sonucunda 7 yıl boyunca hep sahipsiz bırakılan tarihi mekanda dün gece korkulan oldu ve bina geceyarısı yıkıldı.

Yıkılan tarihi yapıda incelemelerde bulunan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, gördükleri karşısında büyük üzüntü yaşadığını söyledi. 7 yıldır çürümeye terkedilen tarihi yapının göz göre göre kaderine terkedildiğini belirten Başkan Erdem, "Biz burayı Milli Saraylar'ın uzmanlarına restore ettirip bugünün parasıyla yaklaşık 2 milyon lira para harcadık. Amacımız cami olarak kullanılmayan mekanı, kültür merkezine dönüştürüp korumaktı. Bir kültürel mirası gelecek nesillere aktarabilmek için biz üzerimize düşeni yaptık. Ancak Vakıflar, anlamsız bir şekilde tarihi yapıyı elimizden aldı. Ve çürümeye terk etti. 7 yıl boyunca kimse bu yapıya sahip çıkmadı. Kamunun parası bu ihmal yüzünden çöpe gitti. Bunun hesabını kim verecek? Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

7 yıl boyunca binadaki çatlaklara ve yıkılma tehlikesine defalarca dikkat çekerek binanın tadilat amacıyla tekrar belediyeye tahsis edilmesini ya da kiraya verilmesini istediklerini ancak tüm ısrarlı girişimlere rağmen bu yapının kaderine terk edildiğini vurgulayan Başkan Erdem, "Bugün yine talibiz. Binanın tüm projeleri detayları elimizde, gerekirse bu yapıyı yeni baştan restore edebiliriz. Yeter ki bize tahsis edilsin" dedi.

Kaynak: https://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/bursa-da- ...12856.html

Tarihe sahip çıkamamamızın bir örneği daha ne yazık ki gözler önüne serildi.


Efe Elaldı

3 hafta önce - Çrş 02 Eyl 2020, 19:21

Kim buna sebep olduysa belediyeye yapılacak restorasyon parasını o ödesin yazık günah senelerce devir etmemişler

cemil sav
3 hafta önce - Çrş 02 Eyl 2020, 19:46


(+)


Eski hali çok güzelmiş sırf cami yapmak için bu güzel tarihi yok etmişler, camide yapmamışlar zaten.. diyecek söz bulamıyorum. güzel olan her bir şeyi bozmak mı gerekiyor artık!


Berktuğ
site denetçisi

3 hafta önce - Prş 03 Eyl 2020, 16:04

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRÜ'NDEN BURSA'DA YIKILAN TARİHİ YAPIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA!
Alıntı:
Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Özlüce Köyü Camisi'nin restorasyon için 2020 Yatırım Programı'na alındığını, ihalesinin yapıldığını belirterek, "Çalışmalara Genel Müdürlüğümüzce başlanılmış olup, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararı doğrultusunda vakfediliş amacına uygun olarak yeniden ihya edilecektir." bilgisini verdi.Ersoy, yaptığı açıklamada, Bursa'nın Nilüfer ilçesi Özlüce Mahallesi Çiçek Caddesi'nde bulunan caminin, Korunması Gerekli Kültür Varlığı olduğunu, mülkiyetinin İnesi Köyü Camisi Vakfına 20 Mayıs 2013 tarihinde tescilinin yapıldığını söyledi.

Yapılan tescile karşı Nilüfer Belediyesince tapu iptali ve tescili davası açıldığını, Bursa 8. Asliye Hukuk Mahkemesinin davanın reddine karar verdiğini anlatan Ersoy, kararın Yargıtay 1. Hukuk Dairesince de onandığını vurguladı.

Ersoy, "Söz konusu taşınmaz ile ilgili daha önceden hazırlanan 12 Eylül 2019 tarihli teknik rapor doğrultusunda Özlüce Köyü Camisi 2020 Yatırım Programı'na alınmış, proje ihalesi yapılmış, 8 Ağustos 2020 tarihinde sözleşme yapılarak proje çizim çalışmalarına başlanmıştır." diye konuştu.

Ön cephesi yıkılan camide, mal ve can güvenliği açısından bugün saat 04.00 itibarıyla gerekli önlemlerin alındığını bildiren Ersoy, şunları kaydetti:

"Bugünden itibaren bina askıya alınacak ve yapı elemanları ayrıştırılıp molozlar ayıklanacaktır. Özlüce Köyü Camisi'ndeki ihya çalışmaları, Nilüfer Belediyesinin açtığı davalar nedeniyle sekteye uğramıştır. Bu süreçte, 1896'da kilise olarak inşa edilen ve vakıf camiye dönüştürülen eser, Nilüfer Belediyesince kültür evi olarak kullanılmıştır. Çalışmalara Genel Müdürlüğümüzce başlanılmış olup, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararı doğrultusunda vakfediliş amacına uygun olarak yeniden ihya edilecektir."

Kaynak: https://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/vakiflar- ...13337.html

Umarım orijinalinde olduğu gibi yeniden yapılır.sayfa 5
ANA SAYFA -> BURSA