Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alexandros

14 yıl önce - Pzr 18 Tem 2004, 22:27

Beyler iyi aksamlar…..
Yedi nesil bu guzel sehirde yasiyan ve sonra gitmek mecburiyetinde kalan bir gercek ISTANBULLU olarak sizlerin biraz zamaninizi almak istiyecegim..

Inan ki, sanat eserlerini ustunde yunanca, fransizca, arapca, turkce veya baska bir dil yaziyorsa beni daha dogrusu bizim gibi insanlari ilgilendirmemesi lazim. Bu tuzaga dusmiyelim. Cunku dunyanin dortbucaginda bulunan sanat eserlerinin (Bunlar herneyse) sahibi, onlari sevenlere ve sayanlara aittir. Tum dunyaya aittir. Din, dil, irk
ayirimi yapmiyanlara aittir. Lutfen inanin bana ….. guzel Istanbul topraklarindan koparildim… Benim icin Yunan bayragi Istanbulda dalgalandi veya Turk bayragi Atinada daldalandi problemine girersem bazi kisilerin ekmegine yag sureriz (Bu her iki taraf icin gecerli) Onemli olan insanlarin birbirlerini hurmet ve saygi gostermeleridir. Allah hepimiz icin birdir. Gokyuzu hickimyese ait degildir. Tabiiki gecimisi unutmamak gerekir, insanlari afetmeyi ogrenmeliyiz. Kotu (ozur dilerim Turkce harfim yok) dusunceli insanlari dunyanin neresinde olursa, karantinaya almamiz lazim, bu adamlara deger vermiyelim, onlar icin en buyuk cezadir. Turk kahvesi kime aittir, imam bayildigi kim pisirdi ilk once onemli degil ayni kazanda kayniyoruz. Bende memleketime donunce aglarim, Giritten koparilan bir Turkte Giritte yillar sonar donerse oda duygulanacak. Cunku onemli olan bayrak veya huviyet degil, fakat anilar, atalarimizin topragidir Cok kere gozyasi vucuttan cikan sessiz kelimelerdir.
Beyler hepimizin cebinde donus bileti var (Obur dunyaya).

Gelelim Atinadaki bulunmiyan Osmanli yazilarina…. Yunan Demokrasini ilk baskenti Atina degil Nafplion sehridir. Nafplio sehri 1823 yilindan 1834 yilina baskent kaldi. 1835 yilindan sonar Atinaya tasindi. Osmanlilar 1821 Yunanistandan ayrildi. O zamanki Atinayi Istanbulla karsilastirmak dogru degil cunku Atinada Akropolis disinda herhangi bir tarihi eseri yoktu o zamanlar..(Dunya capida) Istanbula kiyasla. Atinanin eski sehri yalniz Plaka adli bir semptir. Tabikii her iki taraftan beyinsizler cok tarihi eser tahrib etti. Bana yok demeyin cunku 26 sene Istanbulda yasadim Savasta iyi veya kotu insane yoktur.Kotulerin hepsi hapiste.
Yunanistan yalniz Atina , Selanik ve Kos adasi degildir. Benim yasadigimiz sehirde cok arapca yazili cesme var. Bir camii ve bir Hamam var. Camii Osmanlilar gittikten sonra Yunanistanin ilk Buyuk Millet Meclisi Binasi oldu, simdi conferans oldu. Hamam ise konser ve Sinema salunu oldu . Size birde yasadigim sehrin fotosunu yolliyacagim. Biliyorum kanunlara aykiri fakat bir hosgorus gosterin. Nafplio’nun nufusu 10.000 kisi civarinda.

Yunanistanda Cesme, cami , kisla , hamam gibi tarihi eser veya burdan gecen insanlarin birakmis oldugu izleri ararsaniz sizlere Rodos, Girit, Ioannena, Kozani, Selanik, Kastoria ve tum Trakya bolgesini sizlere gosterebilirim (bu dogru kelime degil biliyorum, aklima dogrusu gelmiyor.)

Hepinizi selamlarim unutmayin hepimiz kardesiz, gecmise bir kalin cizgi cekmemiz lazim. Bazen bunlarin bitmesi gerekiyor. Kim hakli, kim haksiz bunlari bir kenara birakmamiz lazim. Cocuklarimiza daha iyi bir gelecek hazirliyalim.. Lutfen cevap yazarsaniz bana politikadan veya politikacilar icin soz etmeyin cunku cibanin basi onlardir.

Adavapurunda benim icin bircay icin.. Bedenim belki gurbette fakat anilarim ve kalbim daima ISTANBULDA.....

M.Ali
14 yıl önce - Pzr 18 Tem 2004, 23:11

Bence de 1 asır önceki özentiyle günümüzdeki özenti arasında hiç bir fark yok. Ha belki bir fark var, o zamanlar Fransızca modaydı, şimdi İngilizce.

Ama olan olmuş, o yapıya o isim verilmiş ve ismi o şekilde kazınmış. Bu durumdan sonra zorla isim filan değiştirtmek biraz yanlış olur. Bence yapılması gereken eğitim yoluyla bundan sonrakilerin önüne geçmektir. Ama ilk yapılması gereken yabancı özentisini kaldırmaktan ziyade mevcut kelimelere öztürkçe karşılık bulma saçmalığını kaldırmaktır. Güzelim Türkçe'yi kuşa çevirecekler yoksa. Yeni şeyler çıktıkça tabii yeni karşılıklar bulunacaktır ama halihazırda kullanılan ve herkesin anladığı kelimelere yeni karşılıklar bulmak çok gülünç oluyor.

Bu arada benim İstanbul - Frankfurt karşılaştırmam sadece Gökdelenler hakkındaydı. Onun dışında İstanbul gibi bir şehirin Frankfurtla karşılaştırma kabul etmeyeceğini ben de gayet iyi biliyorum.

Burç

14 yıl önce - Cum 23 Tem 2004, 19:24

Rumeli kelimesindeki Rum, Roma'lıları kasteder.
Yani Roma imparatorluğuna ait insanlar.
Yunan ve Rum arasındaki fark da budur.
Rum'lar, Yunanistan diye bir yer yokken Yunanca konuşan insanlardı.
Trakya'dakilerin hepsi Romalı idi. "Rumeli"

Ragıp Paşa'nın yaptırdığı bu han'a "Rumeli" ismini vermesi,
Romalılara duyduğu saygı yüzünden değildi.
2 adet daha han yaptırmıştı. "Afrika Han" ve "Anadolu Han"
Rumeli, Anadolu ve Afrika isimli bu hanlar,
Osmanlı imparatorluğunun yayıldığı 3 kıtayı temsil etmekteydi.

AydinE
14 yıl önce - Cmt 24 Tem 2004, 17:12

bu gibi seyler tarihlerinin begenmedikleri bolumu silmek istiyen milletlerde cok rastlaniyor.

En son AydinE tarafından Pzr 25 Tem 2004, 18:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

14 yıl önce - Pzr 25 Tem 2004, 21:55

Arkadaşlar, ben Ermeni ve Yunan forumlarında "camiye çevrilen kiliseleri"
okumaktan bıktığım için bu siteyi kurdum, sanıyorum bazılarınız yanlış foruma geldiniz...
Burada liste yapılacaksa, Yunanların yıktığı Türk camilerinin listesi yapılacak.
Amacımız budur...

Türklerin tarihini kötülemek için çok yanlış bir site seçmiş olanlar var.
Bunların yazdığı mesajlar kısa süre içinde silinecektir.

Kazandibi
14 yıl önce - Pzr 25 Tem 2004, 22:32

Burç, Türk eserlerine yapılan kıyımı ben de kınıyorum, ama Yunanlılar/Ermeniler görgüsüz diye bizim de görgüsüz olmamız gerekmiyor.

Görgüsüze görgüsüzlük ile karşılık vermek hem bizi küçük düşürür, hem de şehirlerimizin tarihini/kimliğini/güzelliğini mahveder.

Bırakalım onlar şehirlerini mahvetsinler. Sonra da oturup düşünsünler "acaba niye son yıllarda Türkiye'ye giden turist sayısı bizi geçti - yaptığımız onca karalama kampanyasına rağmen?" diye...

Tarihi eserlerimizi ne kadar iyi korursak (İtalyanlar gibi) hem şehirlerimiz güzel kalır, hem de turizm gelirlerimiz artar.

Bizim kimseye karşı duyacak kompleksimiz yok, çünkü İngilizler gibi hep "efendi" olmuşuz. Bırakalım onlar gözlerini kompleks bürümüş vaziyette tarihi eserlerini ve kültürel zenginliklerini yok etsinler, Atina ve diğer şehirlerini gecekondu tarzı rezil apartman binaları ile doldursunlar.

Kazandibi
14 yıl önce - Pzr 25 Tem 2004, 22:51

Bu bence çok önemli bir fotoğraf:

Bütün Avrupa esaret altındayken çekilen bu fotoğrafta, Batı'nın üç "everfree" (daima özgür) ülkesinin liderleri yan yana yer alıyor: Roosevelt, İnönü, Churchill.

İkinci Kahire Konferansı'na (1943) katılan bu üç "daima özgür" ülke, kimseye karşı kompleks duymaması gereken, asla "efendi" tanımamış üç ülkedir.

Komplekssiz uluslar da tarihi eserlerine daha iyi sahip çıkarlar, çünkü geçmiş ile barışıktırlar.

Alexandros

14 yıl önce - Pzr 25 Tem 2004, 23:25

Sevgili Burc
Beni Yunan nede Ermeni forumlarda adimi bulabildin ve bulamiyacaksin cunku bunlarla ilgilenmem. Cunku bu gibi siteler milliyetcilerin yuvasidir. (Dikkat et vatanseverlerden bahsetmiyorum.). Benim amacim her iki tarafin kalbilerindeki yikik camileri ve yikik kiliseleri tekrar insa etmek. Tum yazilarimi dikkatlice okusan , kesinlikle kimse ye karsi degilim. Bizleri alet eden ve bizleri birbirimize dusurenlere karsiyim. Turkleri kesinlikle kotulemedim, dikkatlice oku yazilarimi daima her iki taraf diye hitab ederim. Sende kelimelere oynuyosun habire Turkiye ve Turkler diyorsun. Camiler ve Kiliseler meselesi Osmanlilar zamaninda oldu.Turklerden kesinlikle bahsetmedim. Listelerden bahsediyorsun ve eminim vardir. Ve bulamasan ben sana yardimci olmaya calisacagim. Tum gurup arkadaslarinin onunde yaziyorum bunlari Ozel mesaj’da yazmiyorum baskalari okumasin diye. Gelin elele bu isi bitirelim. Heriki tarafta yapti. Ama dedimki habire yaraya tuz basmayin, kotuluk gelir iyilik gelmez.

Sizler bu siteyi kuranlar Istanbulun tarihi’ne, unune, gecmisine layik olmaya bakin. ISTANBUL hic kimseye mal olamaz ve olmamasi gerekli. .

Sevgili kardesim ve hemserim Burc..Sana son bir sozum, bicak’ta sende karpuzda sende istedigin gibi kesersin, istedigin gibi dagitirsin. Ama delete dugmesine basmakla hic biryere varamasin hicbiryere ulasamasin. Inan bana, sana karsi kizgin degilim delete basacaksin diye. Seni oldugun gibi Kabul ettim. Yunanistana gelirsen beraber sohbet eder bizleri birlestiren seyler icin konusuruz, ve eminim ki, ve emin ol sohbetimiz cok uzun olacak cunku bizleri birlestiren seyler, ayiran seylerden coooook daha uzun.
Selam sana kardesim……….

AydinE
14 yıl önce - Pzr 25 Tem 2004, 23:29

Gecmise mazi derler zaten.

En son AydinE tarafından Sal 27 Tem 2004, 19:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet CK
14 yıl önce - Pts 26 Tem 2004, 06:42

Sayin Aleksandros iyi niyetinize tesekkur ediyorum, benim de mustakbel esimin baba tarafi Bulgaristan' dan ve anne tarafi da Selanik' ten koparilmisti. Ne o ne de ben bununla ilgili bir kin duyariz, zaten biz yeni nesliz. Ama anavatandan kopma duygusu farklidir, az cok ben de bilirim. Adiniza cok uzuldum, Istanbul' da Rumlari korumayi Lozan' da kabul etmemize ragmen koruyamadik ne yazik ki. Herkes hata yapti, bunu kabul etmek lazim. Ben kendi acimdan Turkiye' nin hata yaptigini kabul ederim, zaten kabul etmesem de birsey degismez. Garanti verdigimiz seyleri gerceklestiremedik.

Hic unutmam, Fenerbahce' nin en buyuk oyuncusu Lefter Rum oldugu icin tasa tutulmustu. Cok sukur en azindan onu yollamadik!!!

Biz Turkiye' deki insanlar ozellikle son 50 yilda ciddi dis mudahaleler altinda yasiyoruz, ekonomimiz IMF' ye, dis politikamiz ABD' ye ve ic politikamiz da AB' ye tabi. Ben bile bazen paranoyaya kapiliyorum. Salt Yunan korkusu degil bu, yeni nesil hakli olarak yabanci olan herseyden korkuyor.

Emperyalizmin masasi olduk tabii ki, son yuzyilda ne yazik ki birbirimizi yedik. Almanya ile Rusya Stalingrad gibi bir muharebe yapmis, birakin diger savaslari  bugun dostlar, Turkiye ile YUnanistan halen bir turlu dost olamiyor? Neden? ABD, Fransa, Almanya kime silah satacak Yunanistan ile Turkiye barisirsa? Tabii ki bu kisir dongunun icerisinde de kendi ulkesine deger veren insanlar da kayboluyor. Burc Abi taniyabileceginiz en iyi niyetli insanlardandir bu arada.

Yunan halki ile kisisel sorunum yok (her zaman soylerim) ama devletleri ile de aram iyi degil (bunu da her zaman soylerim ). Yine de dedigim gibi bireylerle de sorunum olmaz.

Tarihi eserleri yikan zihniyete de asla sahip cikmam. Atina' da yikilan caminin cetelesini tutarken, IStanbul' da da yikilani tutmak lazim. Ama ne yazik ki Yunan tarafi, Bulgar tarafi, Sirp tarafi biraz ileri gitti Osmanli eserleri kiyiminda. O binalar, o yorenin insanina yapildi, ne yapsin Turk onca hani hamami? Tabii ki Turkler de cok bina yikti ne yazik ki. Kazandibi' nin de dedigi gibi bence bu guzel binalarimiza sahip cikalim, kiro ile kiro olmayalim.

Bu arada, Turkler ile YUnanlilar arasinda bir mucadeleyi hic anlayamadim. Istanbul/Konstantinoupolis. Aslinda daha Yunanca olan isim Istanbul, KOnstantinoupolis' in sadece Polis kismi Yunanca. Insanlar Turkler tarafindan ele gecirilisini simgeliyor zannediyor sehrin adini. Halbuki bu ismi Kemal Ataturk verdi, taze bir baslangic olsun yeni cumhuriyete diye. Sehirlerin isimleri fetihlerle degil, rejim degisiklikleri ile degisir. Ornegin St. Petersburg olur Leningrad. Cunku komunizm gelmistir, Carlik olgulari gitmistir (Peter buyuk ve meshur bir Rus Cari' dir). Ayni sekilde Komunizm yikilinca yeniden Ruslar sehrin adini eski halne degistirdiler. Istanbul da aynidir, sehrin bir onceki adi bir imparatorun adini tasir ve bugun rejimimiz cumhuriyettir, iste bu isim degisikliginin sebebi budur. Konstantinoupolis (Buyuk Roma Imparatoru, Latindir) ismi gitmis, Istanbul gelmistir. IStanbul da tabii sehrin aslinda eski isimlerinden ama resmiyeti 1930 larda kazandi. Pek bu konuya deginilmiyor tabii. Tabii insanlar da imparatorluk izini silelim diye guzel, tarihi binalari yikti.

Katilimizin devamini dilerim, Kelimera.
Mehmet

NOT: Ikinci dunya savasini aktif olarak yasayip cefasini cekmis Avrupa' da insanlar Milliyetcilik kelimesinden kacarlar. Sayin Alexandros' un Milliyetci ve Vatansever kelimelerine deginmesinin onemi buradandir. Tabii biz savasa katilmamis tek Avrupa ulkesiyiz Ispanya ile birlikte, haliyle de Milliyetcilik Turkiye de pek ayiplanan bir kelime degil ve Avrupa' da Vatanseverlik olarak tanimlanan olguya daha yakin. Sayin Alexandros milliyetci derken fasizm ve nasizm yanlilarini kasteder, bu yuzden alinilmasin dedim.

Yani:

Yunanistan----------Turkiye
Milliyetci========Fasist/Nazist/Irkci
Vatansever======Milliyeci/Vatansever

kale.14@osu.edu

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet