Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İkinci El Otomobil Piyasası (Fiyatlar-Gelişmeler)
« önceki   123 ... 111112113 ... 116117118   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 112
Ustura Faysal
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:30

Alıntı:
bu araba 2 aydır favorimde fiyat 162.000 TL idi, 182.000'e çıkmış !!!

Ne oldu da fiyat böyle arttı , talep mi çok,

Çok ta kafa yoracak bir durum yok. Hem sıfır hem de ikinci el piyasasının böylesine hareketli ve yok satan bir zamanında bile 2 ay satamamış ise demek ki o parayı veren yok.

Benim amcam rahatsızlığından dolayı arabasını kullanamıyor uzun zamandır. 2012 model 28000km'de, hasarsız, tam bakımları yetkili serviste yapılmış, tam otomatik 1,4 Corsa arabasını 115bin liraya ilana koymuş. Dün 1 saat ziyaretine gittim arayan soranın haddi hesabı yok. 105bin liraya veren vardı adam satmıyor.

Diyorum amca o araba 105bin de etmez, evet etmez ama millet uçmuş yeğen diyor, ben bu arabayı bu fiyata satmazsam gözüme uyku girmez diyor

Yani kısacası 2012 model 28bin km'de Corsaya 105bin veren adamlar varken, milletin yüksek fiyat çekmesi normal.

Aşırı yüksek örnekler zaten böyle bir zamanda bile 2-3 aydır satılamayan arabalar. İnsanlar istediğini yazsın, yine de öyle çok uçuk rakamlara alıcı bulmaları zor.

mustafi23
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:54

Yıl sonuna doğru ÖTV indirimi yapılacak. O zaman sıfırdan yüksek fiyat koyan ikinci elcileri görürüz. Az sabır. Şu zamanda araba almak hata olur.

Abdullah Demircii
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 18:39

Uzun bir süre bayilere yeterli araç gelmeyecek. ÖTV indirimi de olmaz. Amaç, ithalatı düşürmek, kurun yükselmesini önlemek. İşin içine girince anlıyorsunuz. Ben de sizin gibi haberlerden takip ediyordum ama 0 araç almanız mümkün değil şu anda. Galeriler anlaşmalı olarak alıyor o da ayda 1-2 tane.

Aynı aracın bayi ve galeri fiyatı. Bayide araç yok, gidin en yakın ford bayiine sorun "2 tane gelecek ama satıldı sonra ne zaman gelir bilmiyoruz" diyecekler. Siz de gelenden bana ayırın derseniz ne zaman gelir, ne kadar olur bilmiyoruz siz bize 208 bin verin üstünü gelince verirsiniz diyecekler. Karar sizin.

Mesut Koçak
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 18:45

Eğer satış müdürü bi tanıdığınız falan yoksa sıfır araba almak(bulabilmek) çok zorlaştı. Olanları da galericilere peşkeş çekiyorlar hatta günahları boyunlarına aralarında karşılıklı anlaşıyorlarmış iki tarafında menfaatine.

Benim garip vatandaşım 2017 model arabaları sıfır fiyatına almaya devam eder gibi duruyor daha.

Can Ertan
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 18:45

O zaman galerilere peşkeş çekilmesin araçlar,
Yetkili bayii dışında sıfır araç satışına düzenleme gelsin
.Mesela sıfırından daha yüksek fiyata satamamak, 6 ay öncesi satışta ek vergi vs...

Bu ticaret değil çünkü stokçuluk

Adam gidiyor topluyor tüm araçları, 2 hafta sonra 30-40.000 TL üstüne ekliyor. Olan yine halka oluyor.

Ne idüğü belirsiz iki galerici mi piyasayı belirleyecek yani ?

Ustura Faysal
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 19:40

Alıntı:
Yıl sonuna doğru ÖTV indirimi yapılacak. O zaman sıfırdan yüksek fiyat koyan ikinci elcileri görürüz. Az sabır. Şu zamanda araba almak hata olur.

Piyasada araba yok, olmayan arabanın nesine vergi indirimi yapacaksın.

Zamanında eldeki stokları eritmek ve sıcak para dolaşımını sağlamak için ÖTV indirimi yaptılar diye insanlar her zaman yapılacağını zannediyor.

Fabrikalar üretimi kıstı, piyasada araba yok, siz olmayan arabaların ötv indiriminden bahsediyorsunuz

ahmetsever
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 20:18

Alıntı:
Bugüne kadar yapılan vergi indirimlerini devlet yaptı lakin, bayiler satıcılar bu indirim miktarları kadar belki üzerinde zam yaparak devletin yaptığı indirimi kendilerine kâr sağladılar. Devlet indirim yapacak mı bilemem lakin, yaparsa bayilere satıcılara ekstra kâr olacak. O nedenle fiyatlar falan düşmez.
Mesela şu anda konut kredilerinin faizlerinde indirim yaptılar ama bu defa ev fiyatları yükseldi belki bankaya ödenecek faiz azaldı lakin cepten çıkacak toplam para değişmedi.
Birçok sektörde KDV indirimi yapıldı fiyatlar inecek mi?

Serkan Guzel
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 20:38

Arkadaşlar, özetle ; alacağınız ikinci el araçta, sıfırının fiyatına bakın. Sıfırı ile ikinci eli arasında fiyat olarak mantıklı bir ilişki varsa, ikinci eli alınabilir.

Örneğin; alacağınız araç 2019 model ve 10.000 KM yol yapmış olsun.

Aynı aracın sıfırı da örneğin, sıfırı 200 bin TL olsun.

Bu durumda, bu aracın ikinci eline 180 bin TL verilir mesela...

Yani mantıklı ilişki dediğim işte böyle birşey...

Ağalbay
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 23:30

Ben şahsen nasıl kullanıldığini bilmediğim 10.000 km yapmış araca sifiri 200 iken 180 bin vermem. Gider sifirini alirim.

Malp06
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 23:41

Yurtdışından 2. El araç girişi sağlanmalı bir şekilde, Türkiye de üretim yapan firmalaramı, yada kurumsal oto kiralama şirketlerine mi olur bir süre Avrupadan belli bir yaş ve km de 2. El araç getirmelerinin önü açılmalı. Bayilerin elindeki stoklar aratmadığı müddetçe ne 0 ne 2. Elde fiyat düşmez.

sayfa 112
« önceki   123 ... 111112113 ... 116117118   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET