Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1784
Okan Kaya 94

5 gün önce - Cum 31 Tem 2020, 20:22

Bugünkü tablo nerede?

talha58
5 gün önce - Cum 31 Tem 2020, 20:30

Şimdi arkadaşlar yine aşı meselesine gelmişler. Bu aylardır yaşanan bütün meselelerin bir aşıyla tamamen hallolacağını mı düşünüyorlar acaba?

Suatç55
5 gün önce - Cum 31 Tem 2020, 20:42

Serkan Guzel
5 gün önce - Cum 31 Tem 2020, 20:52

Aşı, insanları kovid19 tetiklemeli zatürreden koruyacaksa işe yarar. Çünkü ölümlerin çoğunluğu akciğerin işlevsiz kalması ile gerçekleşmektedir.

Virüsün mutasyona uğradığını ve aşının süre olarak 4 ay kadar koruma yapabileceğini değerlendirdiğimizde, aşıya çok ümit bağlamamak gerektiği kanısındayım.

Yani aşı hayatı normalleştiremeyecek... Aşı virüs bulaşması durumunda, insan organizmasına kovid19 ile savaşma imkanı verecek. Yani virüs bulaşması durumunda, insanlar aşılı da olsa yine hasta olacak. Ama ölüm oranları biraz daha düşecek.

Kovid19'un insan vücuduna verdiği zararı, bu virüse etkili bir ilaç bulunması ile giderilebilir ancak... Yani kişiye kovid19 bulaştığının anlaşıldığı andan itibaren, ilaçlı( iğne, serum, tablet vs ) tedaviye başlanması ile virüsün etkisi bertaraf edilebilirse, hayat normalleşmesine ilk adım atılmış olacak. Henüz etkili bir ilaç bulunmuş değil. Uzmanların değerlendirmelerine göre, etkili ilacın bulunması yıllarca sürebilirmiş.

Yani çıkacak aşı, bu hali ile ancak ölüm sayılarının azalmasına katkı sağlayabilecektir.

Virüsü etkisiz kılacak bir diğer ihtimal ise, virüsün mutasyona uğrayarak bulaşıcı ve öldürücü etkisinin azalması ile olabilecektir. Ancak bu ihtimal için bütün dünya en az 3 yıl sabır gösterecek, uzmanların değerlendirmelerine göre...

Hasılı; bizlere düşen görev, kurallara uymak ve sabır göstermektir.

Emir ERTEN

5 gün önce - Cum 31 Tem 2020, 22:00

Vakalarda yine yukarı doğru bir hareket görmekteyim. Tedbirlere uyulmalı. Gevşemek doğru değil. Yurt dışından gelenler sağlık taramasından geçirilmeli. Sadece ateş ölçmekle olmaz. Bakın İspanya'da vakalar yine arttı.

çetin81
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 14:34
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Kara: Yoğun Bakım Sayılarının Artık Neden Verilmediğini Bilmiyorum

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Yoğun bakım hasta sayısı neden verilmedi?" sorusuna "Yoğun bakım hasta sayısının artık neden verilmediğini kesin olarak bilmiyorum" diye cevap verdi.

"Bugün sosyal medyada çokça tartışılan bir konu vardı. O da yoğun bakım sayılarının verilmemesiydi. Onun verilmesinden neden vazgeçildi?" sorusuna yanıt veren Kara şu ifadeleri kullandı:

"Yoğun bakım hasta sayısının artık neden verilmediğini kesin olarak bilmiyorum. Tam ve kesin nedenini bilmiyorum ama şöyle değerlendiribilirirz. Yoğun bakımdaki hastlarımızın bir kısmı klinik tablosu ağır olmayan hastalar olabiliyordu. Servisteki hastanın da durumu ağır olabiliyordu. O nedenle ağır hastalığın verildiğini düşünüyorum. Ama bunda kesin bir şey söylemem mümkün değil."

https://www.reklam_link.com.tr/bilim-kurulu-u ...92439h.htm

aksin
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:37

2019 ve 2020 yilina ait ay ay turkiye toplam olum sayisina nerden ulsabiliriz
7 aylik toplam vefat sayisi gecen yilin ayni donemine gore vir artis varmi
ulasabilen arkadaslar butaya atarsa bir fikir sahibi oluruz

Ustura Faysal
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 17:23

Bugün Silivri'deki yazlığıma geldim.
7 yıldır aklıma estikçe gelirim. Şunu söyleyebilirim ki 9 günlük bayram tatillerinde bile bu kadar yoğun kalabalık gördüğümü hatırlamıyorum.
Sokaklar, siteler, caddeler her yer tıka basa araç dolu.

Plajlar ve bilimum bütün sahil işletmelerinde insanlar dip dibe. Belli ki uzun süredir evde oturmanın acısını çıkarıyorlar. Marketlerde, bakkallarda, yollarda ve gözünüzün görebileceği her yerdeki insanların neredeyse hiç birisinde maske yok.

Hani bu virüs ortalama 7-10 günde kendisini gösteriyor ya, haftaya bu virüs günlük vaka sayısında patlama yapmaz ise kimse bana virüs var diye inandıramaz artık.

Otobüslerde minibüslerde kafelerde insanları dip dibe görmeye başladıktan sonra virüse olan inancımı kaybetmeye başlamıştım zaten ama, haftaya günlük en az 5000 vaka açıklanmaz ise kimse beni bu virüsün varlığına inandıramaz.

Harun Buz
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 19:36

Kısıtlamalar geri mi geliyor? Bakan Koca'dan son dakika açıklaması!
Koronavirüsle mücadele devam ederken, Bakan Koca'dan herkesi ilgilendirecek kritik bir açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı süresince koronavirüs açısından oluşan olumsuz tablolar sonrasında "Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Bölgesel olarak gerekli kararları yeniden alırız" diye konuştu.

GİRİŞ 01.08.2020 17:45GÜNCEL

Umarım son uyarı olur.

Abdullah Demircii
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 19:47

Alıntı:
2019 ve 2020 yilina ait ay ay turkiye toplam olum sayisina nerden ulsabiliriz
7 aylik toplam vefat sayisi gecen yilin ayni donemine gore vir artis varmi
ulasabilen arkadaslar butaya atarsa bir fikir sahibi oluruz

Bu sayıya ulaştığımızda ak koyun kara koyun çıkar ortaya.
Çünkü benim inancım virüs var ama pandemik değil.

sayfa 1784
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET