Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
HD33
1 hafta önce - Çrş 29 Tem 2020, 11:35
polateli osb


09 Haziran 2020

Türkiye’nin en büyük OSB’si doğuyorİki odanın işbirliği ile Türkiye’nin en büyük OSB‘si doğuyor... Polateli OSB, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ile Gaziantep Sanayi Odası‘nın ortak girişimi. 2021’de arsa tahsisine başlanacak. 1300 sanayi kuruluşunda, 100 bin kişi istihdam edilecek.

Türkiye’de bir ilk yaşandı! Sanayi kesimini temsilen iki oda Türkiye’nin en büyüğü olacak ortak bir “organize sanayi bölgesi” (OSB) kurmak için harekete geçti. Polateli OSB, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ile Gaziantep Sanayi Odası‘nın (GSO) ortak girişimi. 1300 sanayi kuruluşunda 75 bin insan istihdam edilecek. Talep fazla olunca istihdam hedefi 100 bine yükseltildi. Bu amaçla iki oda ortak bir “Polateli OSB Derneği” kurdu.

GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Hedefimiz 2021’de altyapıyı tamamlayarak arsa tahsislerine başlamak… %30- 40’ını yabancılara tahsis etmeyi düşünüyoruz” diyor. Konukoğlu, coğrafi konumu kurulduğu alan, sınıra yakınlığı ve teşvik destekleriyle Polateli/Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’nin bölgenin merkezi haline geleceğini kaydediyor. Bölgesel Destekler kapsamında Gaziantep 3. Bölge, Kilis ise 5. Bölge kapsamında. Böyle olunca Konukoğlu’nun ‘’6. Bölge desteği imkanı sağlanacağının altını çizmesi‘’ önemli. Bu nedenle bu teşvik yer arayışında olan Antep sanayisi için yeni bir yatırım etkeni olacak. Görünen o ki, iki odanın bu OSB‘nin tez açılması için gösterdikleri inisiyatif büyük. Konukoğlu’nun sözleriyle “Altyapıya yönelik imar planı, tatbikat projesinin hazırlanması, trafo merkezi, doğalgaz nakil hattı ve doğalgaz bağlanması için çalışma yapıyoruz ve parselasyon aşamasına gelindi.’’ Konukoğlu’nun gündeme getirdiği yeni bir bölgesel perspektif var: Amanos Tüneli’nin açılmasıyla Kilis-İskenderun karayolu kısalıyor. İskenderun Limanı’na mesafesi 87 km azalacak. Sadece Gaziantep değil çevre iller de limana yakınlaştırılacak. Limana yakınlığıyla yabancı yatırımcıları bu bölgeye davet ediyoruz. Bölge sanayimiz katma değerli üretimini daha da güçlendirecek yeni bir evreye geçecektir. 1962‘de Dr. Şahap Kocatopçu‘nun önderliğiyle Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa OSB kuruldu. OSBÜK kayıtlarıyla bu sayı 80 ilde 335 OSB‘ye yükseldi. Şimdi 2020‘de, iki ilin ortak inisiyatifiyle yepyeni bir ‘’ilk olay’’a tanık oluyoruz. DÜNYA olarak bu hayırlı olayı kutluyoruz, gelişmeyi izlemekse borcumuz...


Mahmut Göksu
6 gün önce - Prş 30 Tem 2020, 12:35

Alıntı:
2021’de altyapıyı tamamlayarak arsa tahsislerine başlamak… %30- 40’ını yabancılara tahsis etmeyi düşünüyoruz
”

Ya talep çok diyor bir yandan da %30 40ını yabancıya tahsis etmeyi düşünüyoruz diyor...

Bence ortada net bir talep yok.. ya da para ödenen bir aşama yok eminim ki talep edenlerin çoğu 3e alır 5e satarızcılardır.

Tamam limana yakınlık çok önemlidir ama sanayiye elemana tefrişata yedek parçaya yakınlık daha da önemlidir.

Limanın dibinde olmaktıktan sonra o indi bindi maliyetine 80 90 km eklemek maliyeti ne kadar değiştirir bilmiyorum ama tonda ki maliyet çok olmasa gerek.


Ahmet Karahanlı
5 gün önce - Cum 31 Tem 2020, 23:58

Hiç bir zaman anlayamadım buraya OSB kurulmasını. Özellikle Gaziantep’te 5. Organize Sanayi Bölgesi büyük bir hüsrana uğrayıp bir çok yerin boş kalması da anlayamamanın bir parçası. Şehire bu kadar yakın bir bölgede bulunan bir OSB varken, kimse oraya fabrika kurmaz. Ayrıca 6. Organizenin başka bir bölgeye kurulması da Gaziantep Sanayisi için kötü olur.

Mahmut Göksu
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 11:12

5. Organize hüsran değil aslında 5 organize çok büyük. 1 2 3 ve 4. Bölge toplamı kadar bir alan.

5 organize bu kadar büyük olmasaydı organize sanayi fiyatları çok yükselirdi güzel bir talep arz oldu.. şehirin tam tersi.

5 organize de doluluk artıyor Google mapsden bakabilirsiniz.


Ahmet Karahanlı
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 17:51

Uzun süredir bakmıyordum gerçi o bölgeye, hakikaten bayağı dolmuş☺ Ama yine de 6. Organizenin bağımsız bir bölgeye yapılması sanayi gelişimi açısından uygun değil.sayfa 5
ANA SAYFA -> GAZİANTEP