Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eren Aksoy 25

1 ay önce - Sal 30 Hzr 2020, 01:54
Erzurum - Tarihi Numune Hastanesi
Numune Hastahanesi, Sultan Abdülhamid Han'ın Erzurum'a yaptırdığı Doğu'nun ilk büyük hastanesidir. Günümüzde hala daha ayakta kalan bina yakın zamana kadar Numune Hastahanesi olarak hizmet vermekte idi. Günümüzde ise aile sağlık merkezi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.


Erzurum Numune Hastanesinin 1902'de inşa edilen eski binası tarihi eser olarak tescil edilmiş olup, 1924 yılında Sağlık Bakanlığı'nca Numune Hastanesi statüsüne alınmış, yurdumuzun uzun geçmişi olan hastanelerinden biridir.

Zamanın Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan İsmet İnönü tarafından ziyaret edilmiştir.

Bir ara Atatürk Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerine ev sahipliği de yapan hastane bugün Sağlık Bakanlığına bağlı aile hekimliği olarak hizmet vermektedir.On dokuzuncu yüzyılda Doğu Anadolu Bölgesinde devlete bağlı, tedavi amaçlı sivil sağlık kurumları bulunmadığını tespit etmiştik. Envarı Şarkiye Gazetesinde yer alan bir habere göre Erzurum'da bir sivil hastane ve memleket tabibi bulunmamaktaydı. Serbest tabip bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Bu eksikliği karşılamak üzere yeni gelen vali önderliğinde halktan para toplanmaya başlanmıştı. Gazetede zaman zaman para toplama işinin devam ettiği bildirilmekte ise de hastanenin faaliyete geçtiği yazılmamıştır.

Bu arada bazı askeri hastaneler açılıp kapandığı ve hatta bir ara Ulucami'nin dahi hastane hizmeti sunduğu bilinmektedir. Bu devirde resmi tabip ve hastane bulunmadığı bilinmektedir. Ancak serbest tabip bulunup bulunmadığı bilinmemektedir.

Temel atma töreni 16 Kasım günü 1902 olduğuna göre, para toplama işi 33 yıl sürmüştür.

2 Kasım 1904 günü faaliyete geçen bu hastanede ilk zamanlar yatacak hasta bulunamadığı, hasta yatırabilmek için bazı özendirici tedbirlerin de sunulduğu, köyüne dönemeyen köylülerin açıkta kalmaması için adeta parasız bir otel gibi kullanıldığı iddia edilmektedir.

Binanın yapıcısı Şerif Efendi şehrin dışına, bu kadar büyük bir hastane yaptığı için çok eleştirilmiş ve sonunda bina inşaatından zimmetine para geçirdiği dahi iddia edilmiştir.https://erzurumportali.com/shf/4712/Erzurum-Numun ...-Hastanesi


mihl0571
1 ay önce - Sal 30 Hzr 2020, 03:32

Neden tarihe saygımız yok neden?

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler