Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara'da dolmuşlar tamamen kaldırılsın diyenler [ANK ]
« önceki   123 ... 343536

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 36

Dolmuşların tamamen başkentten kaldırılması gerektiğin düşünüyor musunuz?
evet 75.2%  75.2%  [294]
hayır 24.8%  24.8%  [97]
Toplam Oy : 391

onurnazliaka
1 ay önce - Pzr 31 May 2020, 17:15

Açıkçası Ankara'da dolmuşların kaldırılacağını düşünmüyorum. Ankara gibi büyükşehirde dolmuşları kaldırırsanız toplu ulaşım ciddi yara alır. Burası ne Kayseri ne Antalya ne de Gaziantep. Onlar doğru yaptılar fakat aynı hamleyi Ankara'da yaparsanız işleri batırırsınız. Dolmuşlar ciddi bir seçenek, çeşitliliktir. Dolmuşa neredeyse hiç binmesem dahi kaldırılmasını yararlı görmem. Kısa vadede yapılacak en önemli iş, dolmuşların da Ankarakart'a tabi olmasını sağlamaktır. Bu durumda bile nakit ödeme imkânı sürmeli ancak örneğin 25 kuruş gibi bir ücret farkı olmalıdır.

Dolmuşların yapması gereken en önemli hamle ise hat revizyonudur. Bunu ilgili başlıklarda da dile getirmiştim. Bazı hatlar gün geçtikçe ölüyor. Oralarda fazla araçla ısrar etmeye gerek yok. Yeni açılımlar, başarılı hamlelerle talebe cevap verebilecekleri bölgelere daha çok odaklanmalılar. Örneğin Keçiören grubunun Bahçeli hamlesi bu anlamda çok isabetlidir. Gölbaşı-Kızılay çok isabetli oldu. Cevizlidere tarafında Kızılay'a giden hat sınırlıydı; bunlara düzen getirildi. Misal, sabahları Sincan-Ümitköy hattı niye yok? Veya da Batıkent-Odtü hattı. Kardeşler'den neden Ulus'a doğrudan gidilmiyor? Bu denli düzenlemeler beklemeliyiz.

Kısacası dolmuş grupları didişmek yerine nereden daha çok para voleleriz, paranın gözüne nasıl sürme çekeriz ama bunu yaparken de birbirimizi baltalayarak değil, hepimiz daha fazla kazanarak nasıl yaparız derdine düşmeliler. Biraz da çapraz ulaşım çabasına girişmeli, böylece kısa mesafelerde daha fazla kazanıp ayrıca vatandaşa da hizmet etmiş olmalılar. Ve hatta EGO Cepte benzeri "Dolmuş Nerede?" tadında bir yazılım geliştirilmesi veya dolmuşların da EGO Cepte'ye hat numarasıyla kaydı gibi hamlelere girişmeliler. Tabi bunların hepsi belediyeyle uyum, Ankarakart sistemine katılma üzerinden gidecektir. Özel halk otobüslerinin Ankarakart'a geçişinde tereddütler vardı, sanıyorum ki şu anda hepsi mutlular. Dolmuşlar da aynı mutluluğu neden yaşamasın!

Cemal özen v47
1 ay önce - Pzr 31 May 2020, 21:03

Alıntı:
Kardeşler'den neden Ulus'a doğrudan gidilmiyor?

80'li ve 90'lı yıllarda Ulus-İskitler grubunun Ulus-Bankaevleri-Kardeşler hattı vardı. Şu an üzerinde ABB binası olan eski otogardan da geçerdi. AŞTİ açıldıktan sonra eski yolcusu azaldı. 1998'de İskitler ve Gölbaşı gruplarının birleşmesi ile güzergahı 9 yıl kadar Gölbaşı işletti. Bu 9 yıl içinde Gölbaşı diye yanlışlıkla Kardeşler'e binen sayısı da azımsanmayacak kadar çoktu. 2007'de Kardeşler hattını Etlik grubu aldı. Aldığında da güzergahı İskitler-Hal-Bankaevleri güzergahından, Gülhane Hastanesi-Kasalar-Gazze Caddesi güzergahına taşıdı. Muhtemelen Gölbaşı dolmuşları, İskitleri kullanmama şartı ile verdi.

Bu değişiklikten sonra Toptancı Hal ve Bankaevler'den Ulus'a vasıta kalmalı. Hattı sadece Bankaevleri değil, Yunus Emre Mahallesi ve Yeniçağ Mahallesinin önemli kısmı da kullanıyordu. Bankaevleri mevkiinden o tarihten sonra Keçiören-Ostim dolmuşları tekel oldu. Bundan 4 sene önce Etlik grubunun açtığı Beşevler hatlarını caddeden geçirtmediler. 2 sene önce Ulus-Çiğdemtepe-Şentepe dolmuşları hattı Bankaevleri'ne verilse de 10 gün kadar günde en fazla 2 araç geçirip, göstermelik çalıştırıp, hastane açılana kadar hattı askıya aldılar.

Günümüzde. Kardeşler-Ulus arası iki dolmuş var. Biri Etlik grubunun diğer Şentepe grubunun.

Alıntı:
Kısacası dolmuş grupları didişmek yerine nereden daha çok para voleleriz, paranın gözüne nasıl sürme çekeriz ama bunu yaparken de birbirimizi baltalayarak değil, hepimiz daha fazla kazanarak nasıl yaparız derdine düşmeliler

Ankara'da son 10 senedir bir "senin hattın-benim hattım" muhabbeti var. Bu yüzden hem çapraz hem de merkezi hat açmak sıkıntı oluyor. Eskiden "sen de kazanacan, ben e kazanacam" anlayışı varkeni günümüzde "sadece ben kazanacam" anlayışı var.

Örneklerle açıklarsak:

4 sene önce Etlik grubu Beşevler hattını açana kadar Keçiören-Ostim ile mücadeye girdi. Hattı açtılar ama, Bankaevlerine giremediler. Akşemsettin Caddesinden atıl güzergah yapıyorlar.

Geçen yıl, Etimesgut grubu, Ostim grubunu Elvankent-Ostim müşterek hattından, mahkeme kararı ile çıkarttı.

Sincan Merkez'den Ahi Mesut Bulvarı (12.Cadde) boyunca gidip, Piyade Gimsa'ya kadar bir hatta ihtiyaç var. Sincan ve Etimesgut halkı da talep ediyor. Sincan dolmuşçıları da istiyor. Fakat Etimesgut karşı çıkıyor.

Ahi Mesut Bulvarı'nın Etimesgut'a bağlı kısmından, Sincan Merkeze gidecek birisi, mecburen 508-5'e binip, Tunahan Parkı ışıklarda inip, 15 dakika kadar yürüyor. Ya da yakınsa Batı Adliye kavşağından biniyor.

Ya da Şentepe'den Batıkent'e hat yok. Şentepe'den Demetevler'e de yok. Her ne kadar Şentepe'den Demetevler'e 274 ve 275 varsa da insanlar dolmuş arıyor. Şentepe-Ostim dolmuşu Demetevler'e gidip gelmek için çok ters.

Şentepe'den Batıkent'e hat açmaya kalksan, Hem Keçiören-Ostim , hem de Ulus-Ostim karşı çıkar. Aslında Şentepe-Ostim İvedik OSB üzerinden Çakırlar/Turgut Özal'a uzayabilir.

Bir enteresan durum da İvedik OSB'den Batıkent ulaşımı için geçerli. İvedik OSB'den Batıkent'e Ulus-Ostim'in hattı yok. O bağlantıyı Sincan ve Elvankent yapıyor.

Alıntı:
e hatta EGO Cepte benzeri "Dolmuş Nerede?" tadında bir yazılım geliştirilmesi veya dolmuşların da EGO Cepte'ye hat numarasıyla kaydı gibi hamlelere girişmeliler

EGO WEB'de dolmuş hatları var ama , son güncelliği 7-8 yıllık. İlk çizildikten sonra güncelleme olmadı. Yeni hatlar görülmediği gibi (ör. Etlik-Beşevler), şu an fiilen çalışmayan hatlar (Ör. Opera-M.Kemal) halen görülmekte .

sayfa 36
« önceki   123 ... 343536
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet